Çözüldü Telefonda formattan sonra virüs kalır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

babylade

Picopat
Daha fazla  
Android telefonumda virüs vardı ve bu durum faturaya yansımıştı, ben de fabrika ayarlarına sıfırladım ama hafıza kartım silinmemişti. Ben de direkt hafıza kartının hepsini sildim ama Android App Launcher diye bir dosya silinmiyor ve kalıyor. Formatta sonra virüs kalma ihtimali var mıdır? Aynı e-posta ve Gmail hesaplarımı kullanmaya devam edebilir miyim, güvenli midir?

Hard reset işlemini internette araştırın.
Telefon tamamen kapalıyken ses açma tuşu, ana ekran tuşu ve açma tuşuna basılı tutarak recovery moduna girebilirsiniz.

Bu ekranda "Wipe SD/extermal card" gibi bir seçenek olmalı. Onu seçin. Daha sonra "Wipe data/factory reset" işlemini seçip "Yes" yazan yeri seçin.

Bu menüde hareket etmek için ses tuşları ve seçim yapmak için güç tuşu kullanılır.

Kafanıza takılan bir şey varsa buraya sorun.

Eğer menülerden çıkmak isterseniz "Reboot" seçeneğini seçin.

Hard reset işlemini internette araştırın.
Telefon tamamen kapalıyken ses açma tuşu, ana ekran tuşu ve açma tuşuna basılı tutarak recovery moduna girebilirsiniz.

Bu ekranda "Wipe SD/extermal card" gibi bir seçenek olmalı. Onu seçin. Daha sonra "Wipe data/factory reset" işlemini seçip "Yes" yazan yeri seçin.

Bu menüde hareket etmek için ses tuşları ve seçim yapmak için güç tuşu kullanılır.

Kafanıza takılan bir şey varsa buraya sorun.

Eğer menülerden çıkmak isterseniz "Reboot" seçeneğini seçin.
Yani fabrika ayarlarına indirmek işe yaramadı mı?

Yani fabrika ayarlarına indirmek işe yaramadı mı?
İşe yaramış olabilir. Normal yolla fabrika ayarına getirirken virüs kendini başka yerlere kopyalamıştır tahminimce. Hem hafıza kartını da sonradan silmişsiniz.

İsterseniz hafıza kartına mıknatıs sürerek bozun (İçindeki şeyler silinir bunu yaparsanız.).
Bu işlemin başarılı olup olmadığından emin olmak için telefonu sıfırlamadan önce kartın çalışmadığından emin olun.

Daha sonra telefonu tekrar normal yolla fabrika ayarlarına getirin. Hafıza kartını da sonra takarsınız ve biçimlendirirsiniz.

Bundan sonra da telefona bir Anti-Virüs uygulaması olarak ESET Mobile Security & Antivirus - Apps on Google Play bunu öneririm.

İşe yaramış olabilir. Normal yolla fabrika ayarına getirirken virüs kendini başka yerlere kopyalamıştır tahminimce. Hem hafıza kartını da sonradan silmişsiniz.

İsterseniz hafıza kartına mıknatıs sürerek bozun (içindeki şeyler silinir bunu yaparsanız.).
Bu işlemin başarılı olup olmadığından emin olmak için telefonu sıfırlamadan önce kartın çalışmadığından emin olun.

Daha sonra telefonu tekrar normal yolla fabrika ayarlarına getirin. Hafıza kartını da sonra takarsınız ve biçimlendirirsiniz.

Bundan sonra da telefona bir Anti-Virüs uygulaması olarak ESET Mobile Security & Antivirus - Apps on Google Play bunu öneririm.

ESET ile tarattım, temiz dedi. Hafıza kartını da sistemden çıkarttım ama telefona hâlâ takılı. Beni kuşkulandıran şey; her e-posta şifremi yenilediğimde telefon garip ve bu ülkeye ait olmayan bir numaraya "Google SIM doğrulama" yazan bir mesaj gönderiyor ve yanında da bir link. Linke hiç tıklamadım ama mesajın yanında bir ünlem oluyor ve ben göndermişim gibi görünüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı