Telefonda gereksiz özellikleri kapatmanın bir mahsuru var mı?

Lovatic Emre

Centipat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ben telefonum da benim hiçbir işime yaramayan özelliklerin açık olmasını sevmem. Aşağıdaki gereksiz özellikleri kapatıyorum sizce bu özellikleri kapamanın bir mahsuru var mı? Aşağıdaki özellikler benim hiçbir işime yaramıyor ama işime kesin yarar dediğiniz, o özelliği kapatma dediğiniz özellikler var mı?

Yedekleme
Senkronizasyon
Otamatik Güncellemeler
Pil Yüzdesi
Uygulama bildirimleri (hepsini değil)
Briefing
Kullanmadığım uygulamaların veri, pil ve ağ kullanımını kısıtlamak
Otamatik doldurma servisi (Samsung Pass)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok geç bir cevap ancak konu pek açıklığa kavuşmuş sayılmaz.
Öncelikle yazdıklarınızın ne işe yaradığından ve kapatırsanız nelerin çalışmayacağından bahsetmek isterim.
Senkronizasyon : Hesaplar kısmında eklenmiş gmail veya uygulama hesaplarını senkronize ederek verilerin eşitlenmesini sağlıyor. Kapattığınız taktirde uygulama içerisine girip el ile senkronize etmezseniz arka planda senkronize olmaz.
Yedekleme: Cep telefonu format veya yeni telefona geçiş sonrası rehberden tutun sms, galeri, klavye verisi gibi birçok özelleştirilmiş ayarlarınızın geri gelmesini sağlar.
Otomatik Güncellemeler: Ben uygulamaların güncel tutulması taraftarı biri olarak bu özelliği kapatmanızı tavsiye etmem çünkü yeni sürümlerde mutlaka iyileştirmeler / hata düzeltmeleri oluyor.
Pil Yüzdesi: Ekranda bulunan pil yüzdesine bakıp tahmin yürütmek yerine bunu açarsanız yüzdesel olarak piliniz bataryanın yanında yazacaktır. Durum çubuğunu sadeleştirmek için kapatılabilir.
Uygulama bildirimleri : Bunları kapatmak uygulamalardan gelecek bildirimleri engelleyecektir, ücretsiz uygulamalardan gelen reklam bildirimlerini engellemek için güzel bir yol fakat sık kullanılan uygulamalar kapatılırsa bildirim alamazsınız.
Briefing: Samsung telefonlarda haberleri gösteren bir arayüz, bende bu tarz şeyleri kapalı tutuyorum fakat yine de opsiyonel.
Kullanmadığım uygulamaların veri, pil ve ağ kullanımını kısıtlamak: Yine yanlış uygulamalar seçilirse bildirim ve uygulamanın arka planda çalışma düzeni bozulabilir.
Otamatik doldurma servisi (Samsung Pass): Biyometrik (parmak izi, iris, yüz) veriler ile şifrelerinizi otomatik doldurmaya yarayan servis. Rootlu cihazlarda çalışmadığı için deneyimleme şansım olmadı piyasada cross-platform desteği sunan diğer yazılımlar kullanmak daha mantıklı olabilir.

Kişisel olarak telefona bu kadar para verdiğimizi göz önünde bulundurduğum zaman o modeli, o model yapan özellikleri kapatmak bana pek mantıklı gelmiyor açıkcası. Kendi telefonumda hiçbir şekilde arka plan verilerini kısıtlama, parlaklığı kısma, güç tasarruf moduna alma gibi işlemleri yapmıyorum. Olabilecek bütün servisler açık (maksimum fayda sağlayacak şekilde) tek dikkat ettiğim olay uzun soluklu dizi izleme, sosyal medya kullanımı gibi durumlarda belirlediğim 3 profil arasında geçiş yaparak işlemcinin frekansını değiştirmek ve daha uzun kullanım süreleri veya daha fazla performans elde etmek.
Ne yaparsanız yapın bir telefonun planlı eskitme ömrü bellidir, basit bir kullanıcı değilseniz temel işlevlerin (arama, mesajlaşma, internette gezinme) haricinde kullanım senaryonuz varsa o telefon size 3-4 senenin sonunda değişme vaktinin geldiğini hissettirecektir.

Geri
Yukarı