Telefondan düzgünce fotoğraf nasıl çekilir?

Nasıl fotoğraf çekmek istiyorsunuz? Mesela selfie türü mü yoksa arka kamera ile bir kişinin fotoğrafını çekmek mi?

Arka kamerası ile çekmek istiyorum. Titrememesi gerektiğini bilmiyordum.

Mesela arkadaşınızın fotoğrafını çekeceksiniz. Arkasında bir yapı var ya da manzara. Arkadaşınızın ayakları telefon ekranının alt kısmına denk gelmeli ki manzarayı da arkadaşınızı da tam olarak fotoğraf içine alasınız. Ayrıca ışığı da (artık Güneş, Ay, her neyse) arkanıza almalısınız.

Mesela arkadaşınızın fotoğrafını çekeceksiniz. Arkasında bir yapı var ya da manzara. Arkadaşınızın ayakları telefon ekranının alt kısmına denk gelmeli ki manzarayı da arkadaşınızı da tam olarak fotoğraf içine alasınız. Ayrıca ışığı da (artık Güneş, Ay, her neyse) arkanıza almalısınız.
Abim bunları anlatmıyor ki. Güneş çarpıyormuş da söylemiyormuşum(!) Anlatsa. Ve şöyle böyle demiyormuşum. Ne bileyim ben. Bana şöyle çek der çekerim ben.

Efektler falan hakkında çok bilgim yok fakat matris çizgilerini açarak daha düzgün bir fotoğraf çekebilirsiniz. @SideWinder bu konuda daha çok yardımcı olacaktır.

Ekranı boydan boya bölen kılavuz çizgilerini açıp çektiğiniz cisim/manzarayı göz kararı ortaya, yandaki kılavuz çizgileri üzerine veya gözünüze nasıl hoş gelirse öyle oturtarak çekerseniz zamanla perspektifinizi oturtursunuz.
Aynı zamanda pozlama ayarları da önemli ama girip ayarları kurcalamanıza gerek yok. Misal iPhone'larda bir yere odaklamak üzere basarsanız yanda çıkan güneş ikonunu aşağı yukarı kaydırarak pozlamayı ayarlayabilirsiniz. Odaklamak üzere basılı tutarsanız da o ışığı referans alarak pozlama ayarı yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı