Telefonlarda mAh değeri önemli mi?

Farklı bir forumda C25 telefonu 6.000 mAh bataryasından dolayı sipariş verdiğimi söyledim.
Cevap olarak çok saçma bir düşünce olduğunu ve işin optimize boyutunun olduğunu söylediler.
Yani mAh tek başına bir şey anlam ifade etmiyor mu? 4.000 mAh telefon 6.000'den daha iyi olabiliyor mu batarya konusunda?
Doğru söylemişler. Tek başına mAh değeri pek bir anlam ifade etmiyor. Yazılım optimizasyonu, ekran teknolojisi ve işlemci verimliliği pil tüketimi konusunda başlıca etkenler. 3000 küsür mAh’lık iPhone’ların 4500 mAh ve üzeri bazı Android telefonlara ekran süresi konusunda kafa tutabilmesi bu durumun en bariz örneği.

Doğru söylemişler. Tek başına mAh değeri pek bir anlam ifade etmiyor. Yazılım optimizasyonu, ekran teknolojisi ve işlemci verimliliği pil tüketimi konusunda başlıca etkenler. 3000 küsür mAh’lık iPhone’ların 5000 mAh ve üzeri bazı Android telefonlara ekran süresi konusunda kafa tutabilmesi bu durumun en bariz örneği.
Peki bu durum benim tercihime de etki ediyor mu?
Söylenene göre C25, TCL 10L'den daha iyi bir bataryaya sahip.

Peki bu durum benim tercihime de etki ediyor mu?
Söylenene göre C25, TCL 10L'den daha iyi bir bataryaya sahip.
Gerçek testlerine bakılıp karşılaştırma yapılması lazım. TCL’de Snapdragon işlemci var, C25’te Mediatek işlemci var. Genelde Snapdragon’lar daha verimli oldukları için pili daha az tüketir. Ama C25’te 720P ekran var, bu ise pil tüketimine olumlu etki yapar. Yani ne desem tamamen sallama bilgi olur. GSMArena gibi siteler birçok telefona pil testi yapar, oradan karşılaştırma imkanı sunar. Söz konusu iki modelin incelemesi yapılmamış. Youtube’da çok düşük ihtimalle de olsa karşılaştırmasını yapan olabilir.

Hocam ben altı üstü TCL 10L ile kıyaslamak istiyorum C25'in batarya gücünü.
Ne yapmam gerekiyor? :D
Optimizasyon olarak benzer olduklarını düşünüyorum. İşlemci nanometrelerini ve ekran çözünürlüklerini mAh ile kıyasla.

Realmce C25'in 2K mAh avantajhını bırakacağını düşünmüyorum açıkçası yine de. Ama Mediatek işlemcinin SD'lere göre biraz daha fazla tükettiğini unutma.

Farklı bir forumda C25 telefonu 6.000 mAh bataryasından dolayı sipariş verdiğimi söyledim.
Cevap olarak çok saçma bir düşünce olduğunu ve işin optimize boyutunun olduğunu söylediler.
Yani mAh tek başına bir şey anlam ifade etmiyor mu? 4.000 mAh telefon 6.000'den daha iyi olabiliyor mu batarya konusunda?

4000 mAh bir cihazın 6000 mAh bir cihazdan yazılım vb. ile daha iyi olması çok zor.

Realme C25 modeli 720p ekrana sahip olduğu için 1080p olan bir cihazla karşılaştırılda 7000 mAh gibi performans verir ekranı sayesinde.

mAh değerinin yanında çipset verimliliği, ekran teknolojisi, yazılım gibi etkenler var fakat bunlara genel olarak karşılaştırılan cihazların mAh değerleri yakın veya eşit olduğunda bakılır.

Son düzenleme:
Önemli ama batarya optimizasyonu günümüzde daha önemli hale geldi denilebilir. Bkz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
4300 mAh'lık telefon, diğer tüm telefonları parçalıyor.

Geri
Yukarı