Çözüm Recovery Telefonlarda "Media.Extractor" Batarya Tüketimi Sorunu Çözümü (Recovery/OTA)

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Merhabalar, Media. Extractor sorununun çözümünü şans eseri buldum. Bende işe yaradığı için aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcısı olması açısından bu konuyu açıyorum. Şahsen Xiaomi Mi 9T Pro cihazını kullanıyorum (OrangeFox TWRP kurulu ve rootlu) ve MIUI 11'den MIUI 12.0.3.0 sürümüne TWRP içinden Recovery ile güncellemiştim. Daha sonra pil kullanımında anormallik fark ettim ve aşağıdaki sonuçla karşılaştım.

1606261215732.png

1606261236644.png

1606261262461.png

Daha sonra cihazın içindeki güvenlik ve temizlik programlarıyla tarattım. Büyük dosyalar adı altında emmc. Win uzantılı bazı dosyaları gösterdi. Bunlar system_image. Emmc. Win, VENDOR_IMAGE. Emmc. Win, Boot. Emmc. Win dosyalarıydı. Direkt işaretleyip silebiliyordum fakat sistem dosyaları olabileceğinden şüphelendim ve herhangi bir sorun olmasına karşılık silmeden önce telefonu USB ile bilgisayarıma bağlayıp yedeğini aldım.

Ek olarak; X'da'da Media. Extractor işleminin SD kart konumundaki veriyi çıkartıp yazdığı söyleniyor. Eğer cihazınızda SD kart varsa çıkartmayı deneyebilirsiniz. Benim cihazda SD kart olmamasına rağmen aşağıdaki SS'te gördüğünüz üzerede bu emmc. Win uzantılı dosyaların "SD kart konumundan" olduğunu gösteriyor. (Ki böyle bir şey yazması bile yanlış).

1606261364948.png

Bilgisayardan telefon dosyalarına girdim. Aşağıda gördüğünüz Fox isimli klasörün içerisindeydi (Büyük ihtimalle OrangeFox kullandığımdan dolayı). Eğer siz farklı TWRP kullanıyorsanız onun klasörlerinin içerisinde bakabilirsiniz. Aşağıdaki klasörün içinde OTA klasörü vardı ve içerisinde o yukarıda bahsettiğim dosyalar var. OTA klasörünü CTRL+X ile kesip CTRL+V ile masaüstüne yapıştırdım.

1606261479504.png

Bunu yaptıktan sonra telefonu yeniden başlattım ve depolama alanını tekrar kontrol ettim. Gördüğünüz gibi Media. Extractor artık bulunmuyor.

1606261860587.png

Umarım sorununuzu çözmüştür. Okuduğunuz için teşekkürler :)

Ekstra bilgi; Batarya kullanımı konusunda üçüncü parti uygulamalara da dikkat edin. Örneğin ben modlu Instagram kullanıyordum ve kendisinin %30 batarya kullandığını tespit ettim. Sosyal medya uygulamaları genelde arka planda çalıştığı için şarjınızı tüketecektir. Bataryanızı tüketmesini istemiyorsanız o uygulamayı ya her seferinde zorla kapatmalısınız ya da birinci parti uygulama kullanmaya devam etmelisiniz.

Dün gece hızlıca konu açmıştım ancak sadece o dosyaları silmek sorunumu çözmedi. İlk başta çözülmüş gibi gözüktü çünkü pil kullanımında gözükmüyordu. Daha sonra yabancı forumlarda yine araştırmaya devam ettim, birisi bu üstteki dediğime ek olarak pili sonuna kadar tüketip cihazın kapanmasını sağlayın ve cihaz kapalıyken %100'e kadar şarj edip öyle açın yazmıştı. Ben de bunu uyguladım.

Kapanmadan önce ne kadar pil yediğine bakın:
1606315875430.png
1606315898407.png

Neyse, sonra cihaz kapandı ve %100 şarj olana kadar açmadım. Kapalı bir şekilde tam şarj oldu ve pil kullanım yerini kontrol ettim.

1606315959329.png

media.extractor bu sefer gitmiş gözüküyor. Birkaç saat geçti ve hala orada gözükmedi. Sanırım sorun çözüldü. Eğer devam ederse bu konu altından bildiririm. Siz de sorunun çözülüp çözülmediğini veya farklı bir yöntemle çözdüyseniz ne yaptığınızı yazarsanız diğer arkadaşlara yardımcı olursunuz. Teşekkürler.

Bu dosyalar telefonunda yoksa zaten batarya sorunu yaratmıyor demektir. Bataryan başka bir nedenden dolayı hızlı azalıyor olabilir.
hocam pil ayarlarından ekran süresine bakacaktım media.extract diye bir şeyi görüp araştırdım zaten. Sonra telefonun şarjını bitirip %100e kadar dolmasını bekledim sonra açtım şuan gözükmüyor yine de psikolojik mi bilmiyorum ama sanki hızlı düşüyor gibi 30 dk ekran süresi var şarj 93.
bugün de mdnsd diye bir şey çıktı
Screenshot_2021-05-18-10-33-53-858_com.miui.securitycenter.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı