Telefonlardaki IPS panelde neden kötüleme var?

IPS'i kötüleyenler, Teknosa'da parlaklığı sonuna kadar açılmış, ekran yanıklı S35+ türevi telefonun yanından "WoW" diyip geçenler. Takma kafana.
Alakası yok, AMOLED ve IPS farkını deneyimleyen bilir. Kendim de yakın zamanda deneyimledim ve fark çok büyük. IPS ekranlardan çok daha üstün AMOLED. Ek olarak artık yanıklar olmuyor, merak etmeyin.

O kadar kötüleme durumu doğru değil bana kalırsa. OLED panelin de, IPS'in de kendine göre avantajları var. IPS'ler beyaz konusunda daha başarılı mesela. Buna karşın OLED'ler de siyah konusunda daha başarılı.

Ben OLED'i daha çok beğeniyorum; karanlık alanlar daha az güç tüketiyor, verimli. Ayrıca AOD gibi bir özelliğe imkan veriyor ki bu bana kalırsa önemli. Şu an kullandığım cihaz OLED ekrana sahip ve ben gayet memnunum şahsen.

Ama IPS çok kötü bir durum yok, dediğim gibi ikisinin de kendi avantajları var.

Alakası yok, AMOLED ve IPS farkını deneyimleyen bilir. Kendim de yakın zamanda deneyimledim ve fark çok büyük. IPS ekranlardan çok daha üstün AMOLED. Ek olarak artık yanıklar olmuyor, merak etmeyin.
Kendin deneyimledim ciddi bir farkı yok hatta telefon açılırken siyahı gri olarak görmesem IPS daha üstün derim. Ayrıca AMOLED'ler gözü yoruyor piksel diziliminden ötürü. Yanık problemlerini düzeltmişlerse sevindim ama sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer demişler.

Ayrıca AMOLED'ler gözü yoruyor piksel diziliminden ötürü.
Eski kullandığım cihaz IPS panele sahipti ve özellikle karanlıkta ekranı belli bir parlaklığın altına çekemiyordum, siyah değil gri oluyor çünkü ekran. OLED'de böyle bir sorun yok tabii. Bu sıkıntı benim gözümü yoran şeylerin başında geliyordu açıkçası, ben bu noktada OLED'den daha memnunum.

Tabii burada kendi deneyimimden bahsediyorum sadece. Kişisel deneyimler farklılık gösterebilir.

Eski kullandığım cihaz IPS panele sahipti ve özellikle karanlıkta ekranı belli bir parlaklığın altına çekemiyordum, siyah değil gri oluyor çünkü ekran. OLED'de böyle bir sorun yok tabii. Bu sıkıntı benim gözümü yoran şeylerin başında geliyordu açıkçası, ben bu noktada OLED'den daha memnunum.

Tabii burada kendi deneyimimden bahsediyorum sadece. Kişisel deneyimler farklılık gösterebilir.
Olabilir hocam, o sıkıntı da miniLED ile çözülecek gibi bakalım ne olacak. Siyahlardan bende muzdaribim ama genel kalite daha iyi benim için.

Bu arada piksel yapısından ötürü gözü yoruyor dedim, bunu bir nevi bastırmak için 10 yaşındaki cihazlarda, Apple'ın yeni nesille birlikte AMOLED'e geçmesiyle birlikte daha küçük cihazların çok daha yüksek çözünürlüklü olması bir kanıt. Amaçları gözü daha az yormak. Ayrıca yan yana koyarak iPhonedo, 720P IPS panel ile 2K Amoled HDR bir paneli karşılaştırdığında IPS daha güzel duruyordu bulabilirsem atarım. Göz yormaya, kavga etmeye, risk almaya gerek yok bence.

IPS'i kötüleyenler, Teknosa'da parlaklığı sonuna kadar açılmış, ekran yanıklı S35+ türevi telefonun yanından "WoW" deyip geçenler. Takma kafana.

Aynen karanlıkta siyah renkleri Fiat Egea beyazı ile görmek, renkleri soluk ve dandik görmek ne kadar iyi olabilir ki? Amoled ve OLED ekranlar daha canlı, daha kaliteli renkler verir ve güneş ışığı altında daha iyi gözükür. Ayrıca IPS ekranlarda da uzun vadede yanık oluşabilir mesela IPS ekranlı monitörümde deprem zamanindan kalma kurdele 🎗️ izi kaldı.

Aynen karanlıkta siyah renkleri Fiat Egea beyazı ile görmek, renkleri soluk ve dandik görmek ne kadar iyi olabilir ki? Amoled ve OLED ekranlar daha canlı, daha kaliteli renkler verir ve güneş ışığı altında daha iyi gözükür. Ayrıca IPS ekranlarda da uzun vadede yanık oluşabilir mesela IPS ekranlı monitörümde deprem zamanindan kalma kurdele 🎗️ izi kaldı.
Al iste Teknosa'da kandirilan bir arkadas daha, daha doygun renkler != daha gercekci renkler, daha duzgun renk gamutu. Parlaklik konusunda IPS'lerin potansiyeli daha fazla OLED turevlerini nazaran; bilgisayar monitorlerinde gorebilirsin bu farki ancak gunumuzde sadece giris seviyesi telefonlarda IPS kullanildigi icin haklisin diyebilirim o konuda. Ve 3 yili gecmis bir tartismada gereksiz ve yanlis fikrini belirttigin icin tesekkur ederim.

Geri
Yukarı