Telefonun bataryası doğru bir şekilde nasıl değiştirilir?

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Merhabalar,
Başlıktaki gibi bu bataryayı doğru şekilde nasıl değiştiririz? Daha doğrusu nasıl çıkartırız?

Geçen sene başıma kötü bir olay gelmişti. Birkaç yıllık telefonumun bataryasını değiştireyim derken telefonumdan oldum.
Olay şöyle gerçekleşti. Telefonun arka kapağını çıkarttım, bataryanın üzerindeki bazı kabloları ve çıkarmamı engelleyecek olan diğer telefon parçalarını çıkarttım. Sıra bataryayı çıkartmaya geldi. Ama öyle bir şeydi ki çıkmıyordu. Resmen yapışmış ya da sıkışmış gibiydi. Benim de yanımda fazla alet yoktu, elimdekilerle araya girebilecek keskin bir şey bulup yandan zorlamaya başladım. Hala çıkmıyordu, bu sefer bir kuvvet uyguladım ve batarya delindi, bir dakikaya yakın delinen yerden ateş çıktı ve telefonu direkt yere fırlattım. Sıcaklık 100 dereceden fazladır inanın, hatta telefonun alt kısmı resmen eridi, ekran falan gitti. Şu anda telefon öldü zaten benim için de kötü bir tecrübe oldu. Hatta birkaç görsel de ekleyeyim. Ondan sonra bir de gidip yeni telefon almam gerekti.
image_2023-03-29_142635740.pngimage_2023-03-29_142644104.pngimage_2023-03-29_142710125.pngimage_2023-03-29_142733420.pngimage_2023-03-29_142743435.png

O an daha da batarya değiştirmem dedim ama aradan bir yıl geçti ve yine değiştirmem gerekli. Sadece o yapışmış bataryayı nasıl doğru çıkartırız onu sormak istiyordum.

Merhaba,
Başlıktaki gibi bu bataryayı doğru şekilde nasıl değiştiririz? Daha doğrusu nasıl çıkartırız?

Geçen sene başıma kötü bir olay gelmişti. Birkaç yıllık telefonumun bataryasını değiştireyim derken telefonumdan oldum.
Olay şöyle gerçekleşti. Telefonun arka kapağını çıkarttım, bataryanın üzerindeki bazı kabloları ve çıkarmamı engelleyecek olan diğer telefon parçalarını çıkarttım. Sıra bataryayı çıkartmaya geldi. Ama öyle bir şeydi ki çıkmıyordu. Resmen yapışmış ya da sıkışmış gibiydi. Benim de yanımda fazla alet yoktu, elimdekilerle araya girebilecek keskin bir şey bulup yandan zorlamaya başladım. Hala çıkmıyordu, bu sefer bir kuvvet uyguladım ve batarya delindi, bir dakikaya yakın delinen yerden ateş çıktı ve telefonu direkt yere fırlattım. Sıcaklık 100 dereceden fazladır inanın, hatta telefonun alt kısmı resmen eridi, ekran falan gitti. Şu anda telefon öldü zaten benim için de kötü bir tecrübe oldu. Hatta birkaç görsel de ekleyeyim. Ondan sonra bir de gidip yeni telefon almam gerekti.
Eki Görüntüle 1718952Eki Görüntüle 1718953Eki Görüntüle 1718955Eki Görüntüle 1718956Eki Görüntüle 1718957

O an daha da batarya değiştirmem dedim ama aradan bir yıl geçti ve yine değiştirmem gerekli. Sadece o yapışmış bataryayı nasıl doğru çıkartırız onu sormak istiyordum.

İyi elinizde ateş çıkarıpta patlamamış.

Eğer tecrübeniz, eğitiminiz yoksa bu konulara girmeyin hocam. Her telefonun bataryası farklıdır. Bunu biz telefonu yakından görmeden bilemeyiz.

Bu bataryanın yapıştırıcısını gevşetmek için sıvı tarzı bir şey kullanılıyor. Bu tarz bir şey işime yarayabilir. O nedir onu soruyordum aslında.

Bataryanın üzerinde bant varmış, birkaç dakika boyunca banttan çekip çıkartmaya çalıştım bant koptu, araya çok ince plastik bir şey sokup yine zorlayarak çıkartmayı başardım. Koruma bantını çıkarmak önemliymiş, ben geçen seneki olayda bunu farketmemiştim bile. Hatta ilk açtığımda yine farketmemiştim, sonuçsuz uğraşmalar sonucu farkettim ama farketmem pek de kolaylaştırmadı :D Yine uğraştırdı çıkartması.

IMG_2417.jpgIMG_2418.jpgIMG_2419.jpgIMG_2420.jpgIMG_2421.jpgIMG_2422.jpgIMG_2424.jpgIMG_2426.jpgIMG_2428.jpgIMG_2429.jpgIMG_2430~2.jpg

Dosya Ekleri

• IMG_2425.jpg
    IMG_2425.jpg
    123,1 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_2427.jpg
    IMG_2427.jpg
    216,5 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_2423.jpg
    IMG_2423.jpg
    109,5 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:

Yeni konular