Televizyon yayınları kaç FPS?

Haber programları 24 veya 30 oluyor. Dizi filmler 60'a çıkabiliyor. Haberleri internetten okuyan, dizi-filmleri Netflix ve Prime Video'dan izleyen biri olarak benim için pek önemli değil.
Hocam peki neden kendini belli etmiyor? Mesela bilgisayarda 30 fps çok çok farkediyor. Sanki televizyon 60 FPS gibi.
TV büyüsü o. Benim TV'de de oluyor öyle.

Konu hortlamış olacak ama mesajlardaki yanlışları düzeltmek istedim. Sinema filmleri genel olarak 24 kare hızında çekilir. Avrupa bölgesinde ve Türkiye'de (PAL) TV yayınları standart olarak 25 ya da 50 kare hızında çekilir(50HZ). Amerika ve Japonya'da(NTSC) ise 30 kare hızında çekilir. (60HZ) Günümüz LED tvleri ise bu 25-30 kare yayınları 120 veya 240 karelere çıkartmak için aralara fake kareler ekler ve görüntü yağ gibi kaymaya başlar. Bu ilk bakışta çok hoş gibi gözükse de maalesef görüntü geçişlerinde ve kadraj giriş çıkışlarında bozulmalara neden olmaktadır. Hatta bazı yönetmenler televizyonlardaki bu özelliğin kapatılarak çektiği filmlerin izlenmesini tavsiye eder. Sinema filmleri de TV'de yayınlanmak için 25 ya da 30 karelere çıkarılması gerekir. Bu da özel tekniklerle TV formatına sonradan uydurulur.

Yeni konular

Geri
Yukarı