TEMCo Kanthal tel ne amaçla kullanılabilir?

Evil Belief

Kilopat
Makaleler
4
Kısa bir dönem elektronik sigara kullandım, bıraktığımdan beri bu tel elimde kaldı.

Çöpe atmadan önce bir sorayım dedim, bu tel başka bir amaçla kullanılabilir mi? Elektronik, lehim vs. işlerine elim hiç yatkın değil.

Dosya Ekleri

• F363B5E5-DCCE-4477-9430-FB9B31567408.jpeg
    F363B5E5-DCCE-4477-9430-FB9B31567408.jpeg
    173,2 KB · Görüntüleme: 39
  • 8DFF2D53-D7F4-497C-A56B-FAF9D614158C.jpeg
    8DFF2D53-D7F4-497C-A56B-FAF9D614158C.jpeg
    117,1 KB · Görüntüleme: 43
Kanthal, çok çeşitli direnç ve yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılan bir demir-krom-alüminyum alaşımları ailesinin ticari markasıdır.

Vikipedia böyle diyor. Çok çeşitli dediğine göre kullanılan bir malzeme. Çöpe atmayın, dursun. Hiçbir işe yaramasa da atmazdım ben :D

Bunlar rezistans teli. Isıtıcılarda da kullanılan tellerden.
Ayrıca yüksek korozyon direncine de sahiptir. Kaliteli bir markadır.

Kanthal, çok çeşitli direnç ve yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılan bir demir-krom-alüminyum alaşımları ailesinin ticari markasıdır.

Vikipedia böyle diyor. Çok çeşitli dediğine göre kullanılan bir malzeme. Çöpe atmayın, dursun. Hiçbir işe yaramasa da atmazdım ben :D
Teşekkürler :)

Bunlar rezistans teli. Isıtıcılarda da kullanılan tellerden.
Ayrıca yüksek korozyon direncine de sahiptir. Kaliteli bir markadır.
Teşekkürler. Google'dan baktım, hep elektronik sigara ile alakalı şeyler çıkıyor. Başka bir kullanım alanı bulamadım. Kenarda dursun yine de yukarıdaki hocamın dediği gibi.

Merhaba. Hocam, açık telli rezistans telli (eski tipteki ızgaralarda) elektrikli ızgara değişim tamirinde, eski rezistansı eskisiyle değiştirirken; örneğin en son vidalı olan bağlantı terminallerine bağlarken, bu bağlantıya kadar olan rezistans telinin mutlaka çift kat telli, takviyeli (daha kalın telli olarak yapılması) gerekecek kısa bağlantısında (boncuklu olan) elektrikli ızgara tel montajının yapılmasında kullanılabilir. Bu noktalarda rezistans telini alıp yenisiyle değiştirirken elinizdeki telle çift kat rezistans telini yapmada (bu kritik noktayı kalınlaştırıp takviyede) kullanırsınız.

Üst üste birkaç kat sararak sağlam ve daha kalın kesitte ısıtıcı bir tel olarak onu sarıp uygun uzunlukta 12-18 volt AC ile bir güç kaynağıyla çalışan tahta yakma (tavla yaparken) tabancasında, ayni bir havya ucu gibi yine kullanırsınız. Daha başka kullanım yerleri de yeri gelip ihtiyaç oldukça olabilir. Ama şu anda aklıma gelenler sadece bunlardır. Elinizde yedek olarak bulunması iyi olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı