Temel Türkçem zayıf

Biraz ön yargı var sanırım sizde dil bilgisine karşı, ben öyle düşünüyorum. Dil bilgisi esasen paragraf sorularına göre daha basittir, bilgiyi bildiğin zaman hemen yaparsın fazla vaktini almaz.
Mevcut netlerinizi sadece günlük paragraf çözerek bile -bilgi gerektirmez- en azından 20'nin üzerine çıkartabilirsiniz.
Ön yargı demeyelim. Bilgisizlikten dolayı. Şimdi bana deseniz zamir ve sıfat ne diye şap gibi kalırım. Bir de MF öğrencisi olduğum için Türkçe'yi pek önemseyesim gelmiyor. Haftada 1-2 defa Türkçe denemesi yapıyorum. Dün de yaptım, bu sefer 14 net yaptım. Ama yine de yeterli değil. Dil Bilgisini çözmem lazım acilen. Konu anlatımlı videolara da hiç vaktim olmuyor. Yaza bıraksam diyorum ama sonra geç olacak. Normal test de çözüyorum. Sınav yayınları paragraf kitabı aldım. Konu konu gidiyor. Anlatımın nitelikleri konusunda baya bir test çözdüm. Artış var. Konuyu da internette makale okur gibi okuyorum. Acaba doğru mu yapıyorum yoksa not mu çıkarmam gerek, işte o zaman aklım yine gidiyor. Hiçbir şey kolay değil mi bu dünyada be.

Bilgi eksikliğiniz varsa ve zamanınız yetişmiyor diye çalışamıyorsanız deneme çözmeye harcayacağınız vakti konu çalışmaya harcayın derim. Konuları bilmediğiniz için yaptığınız denemeler şu anda pek bir anlam ifade etmiyor. Deneme çözmeye geçmek için konuların çoğunluğunun bitmesi gerekli yoksa bir anlamı yok.
Türkçe'yi pek önemseyesim gelmiyor.
Ben de sayısalım ben de sevmiyorum Türkçe çalışmayı ama Türkçe çok önemli malesef. Sayısalcıların Türkçe'yi mümkün olduğunca hızlı bitirip Matematik'e süre arttırması lazım. Bu yüzden öğrenmeden geçilmez.
Sınav yayınları paragraf kitabı aldım. Konu konu gidiyor. Anlatımın nitelikleri konusunda baya bir test çözdüm.
Anlatımın niteliklerinden kastınız özlülük, duruluk vs. ise oradan sonra zaten paragrafta bilgiyle işiniz yok. Tek yapmanız gereken paragrafı okuyup ne dediğini anlamaya çalışmak.

Yani bilgi açısından sadece dil bilgisini bilmeniz gerekiyor. İlk satırda dediğim gibi deneme yerine konu çalışarak haftada 1 konu bitiremez misiniz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı