Temizlik Hastalığı

mku113

Hectopat
Daha fazla  
Evde çıplak ayakla gezmeyi seviyorum. Ama ayağımın tozlanmasında veya kirlenmesinden nefret ederim. Bu yüzdende sadece yer değil bütün konularda temizlik hastalığım var. Tek yaşayan biriyim, ev de büyük. Haftada 1 kez rahat 3 4 saat evin her yerini temizliyorum istemeden. Elle yıkanmış bulaşıkları bile bulaşık makinesına atıyorum mutfak tezgahı azcık kirlense bile kendimi durduyamayıp bütün tezgahı boşaltıp temizleyip geri diziyorum istemeyerek. Günde en az yarım saat süpürge çalışıyor.

Sizde de böyle bir durum var mı?

Evde çıplak ayakla gezmeyi seviyorum. Ama ayağımın tozlanmasında veya kirlenmesinden nefret ederim. Bu yüzdende sadece yer değil bütün konularda temizlik hastalığım var. Tek yaşayan biriyim, ev de büyük. Haftada 1 kez rahat 3 4 saat evin her yerini temizliyorum istemeden. Elle yıkanmış bulaşıkları bile bulaşık makinesına atıyorum mutfak tezgahı azcık kirlense bile kendimi durduyamayıp bütün tezgahı boşaltıp temizleyip geri diziyorum istemeyerek. Günde en az yarım saat süpürge çalışıyor.

Sizde de böyle bir durum var mı?
İnanılmaz bir konu, hiç güleceğim yoktu. :)
Ben de kendimi inanılmaz titiz zannederdim, ama sen işe ayrı bir boyut getirmişsin.

Son düzenleme:
Ben 25 yaşında tek başına yaşayan bir öğrenciyim. Stüdyo olarak tabir edilen bir evde yaşıyorum. Ufak olduğu için en ufak bir toz veya kir bütün evin içerisinden ordan oraya savruluyor bazen, eğer birde balkon kapısı açıksa vay haline ortalığın. Ancak iddia ediyorum ki bir çok erkek öğrenciden çok daha temizimdir. Birçok bayandan bile belki. Ancak hastalık durumuna hiç bir zaman getirmedim titiz olmama rağmen. Sonuç olarak dünya üzerinde kir toz bitmiyor bitmeyecekte. Bal döküp yalayacakmışcasına temizlemektense düzenli olarak 2 günde bir süpürge açmak, çok dağılmadan önce mutfaktaki bulaşıkları yıkamak, taş çatlasa 10 liraya 1 şişesini alabildiğiniz çamaşır suyunu evimden çıkartmayarak gayet mutlu ve hastalık derecesinde takıntı yapmadan yaşıyorum.

Tavsiyem şudur ki; abartmanın lüzumu yok. Yine kirlenecek nasıl olsa. Ama çöp eve de dönmesini engellemek lazım bi yerde. İnce çizgidir umarım yakalayabilirsiniz o çizgiyi.

Ben tek yaşasam umrumda olmazdı herhalde. Çöpün içinde yaşayabilirim, zaten birdaha kirelenecek. Sonuçta evde teksin, kimse seni evi temizlediğin için ödüllendirmeyecek, boşver gitsin. Birisi eve gelecekse temizlik yaparsın o kadar. Kısacası benim için önemli olan başkasının ne gördüğü. Dışarıdan çöplükte yaşıyormuş gibi görünmüyorsan sıkıntı yok.

Eğer bu durumdan memnunsan ve temizlik yapmaktan keyif alıyorsan bence çok güzel bir şey. Hem stres atmış hem de spor yapmış olursun :D Ama fazla da abartmaya gerek yok bir yerden sonra kendini frenlemeyi öğrenmelisin.

Bende aynen sizin gibiyim hatta bu yaz günlerinde kokan kardeşimi odaya sokmuyorum. :dur: Mesela oda dağınıkken ders bile çalışamam ya temizsindir ya da pis yaşam tercihi (y) Ama sabahtan akşama kadar elinde bez temizlik yapıyorsanız bir psikoloğun yolunu tutmak iyi olacaktır çünkü bu modern bir temizlik hastalığı belirtisi olabilir tıpkı alışveriş hastası olmak gibi...

Bayansanız bir çay içelim.:D
Şaka bir yana gerçekten hastalıklı bir durum. Bir psikoloğa görünebilirsiniz.

Ben 25 yaşında tek başına yaşayan bir öğrenciyim. Stüdyo olarak tabir edilen bir evde yaşıyorum. Ufak olduğu için en ufak bir toz veya kir bütün evin içerisinden ordan oraya savruluyor bazen, eğer birde balkon kapısı açıksa vay haline ortalığın. Ancak iddia ediyorum ki bir çok erkek öğrenciden çok daha temizimdir. Birçok bayandan bile belki. Ancak hastalık durumuna hiç bir zaman getirmedim titiz olmama rağmen. Sonuç olarak dünya üzerinde kir toz bitmiyor bitmeyecekte. Bal döküp yalayacakmışcasına temizlemektense düzenli olarak 2 günde bir süpürge açmak, çok dağılmadan önce mutfaktaki bulaşıkları yıkamak, taş çatlasa 10 liraya 1 şişesini alabildiğiniz çamaşır suyunu evimden çıkartmayarak gayet mutlu ve hastalık derecesinde takıntı yapmadan yaşıyorum.

Tavsiyem şudur ki; abartmanın lüzumu yok. Yine kirlenecek nasıl olsa. Ama çöp eve de dönmesini engellemek lazım bi yerde. İnce çizgidir umarım yakalayabilirsiniz o çizgiyi.
Bende aynen sizin gibiyim hatta bu yaz günlerinde kokan kardeşimi odaya sokmuyorum. :dur: Mesela oda dağınıkken ders bile çalışamam ya temizsindir ya da pis yaşam tercihi (y) Ama sabahtan akşama kadar elinde bez temizlik yapıyorsanız bir psikoloğun yolunu tutmak iyi olacaktır çünkü bu modern bir temizlik hastalığı belirtisi olabilir tıpkı alışveriş hastası olmak gibi...
Bayansanız bir çay içelim.:D
Şaka bir yana gerçekten hastalıklı bir durum. Bir psikoloğa görünebilirsiniz.
Okadarda abartmayın elimde bezle gezmiyorum tabikide :). Saten taktik buldum yemeği balkonda yiyorum evi azda olsa temiz tutuyorum. Ben çocukluktan beri düzensiz bir kişiyim yani dağıtmayı seviriyorum evde annemlerleyken sadece kendi odamı haftada ayda bir topluyodum. Ama tek olunca birden titizleşrim. Hafifte bir evde düzen ve simetrik bir görüntü istiyorum. O yüzden sürekli olarak evi temizliyorum. Yourulup terliyorum leş gibi bu havalarda. Yinede ev hala tertemiz bugün yine temizlik yaptım banyo yapıp oturdum. Yani sıkıntım düzensiz olmam ve temizlik hastası olmam.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı