Çözüldü Temizlik sonrası BIOSTAR MH550 sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

creameth

Hectopat
Herkese iyi günler, aslında bu bir teknik destek isteğinden çok hangi kafayla yaptığımı bilmediğim bir sürü hatanın hangisinin bu olaya sebep olmuş olabileceğini anlamak için açıyorum bu konuyu. Öncelikle akşam 6 gibi bilgisayarımı temizlemek için sökmeye başladım ve işlemci fanı, ekran kartı fanı ve 3 tane fanı söküp köşeye koydum. Asıl olaylar burada başlıyor aslında. Ben dedim bunları yıkarım sonra kuruturum hemen, nasıl olsa fan bunlar en kötü yenisini alırım dedim. Ve üstlerine su tutup süzüp kuruttum. Bundan sonra ise ekran kartının asıl parçasını alkol ve kulak çöpü ile sildim nazikçe. En son işlem olarak işlemcinin üstünü alkol ve kulak çöpü ile silip termal macun sürdüm ve tüm parçaları yerine taktım. Şu anda ise bilgisayarın tuşuna bastığımda açamıyorum ve muhtemelen elimi çok fazla değdirdiğim BIOSTAR MH550 anakartım bana çarpılmış sanırım. Diğer bir fikrim ise ekran kartının fan kablolarını yanlış takmış olmak ama o da en fazla fanları döndürmez veya ekran kartını çalıştırmazken kötü ihtimal) diye düşünüyorum.

Not: Ekran kartını söküp çıkardım, RAM'leri söküp çıkardım(dokunmamış olmama rağmen), ekstra fanların güç kablolarını söktüm öyle denedim, işlemci fanının kablosunu söktüm öyle denedim, pili çıkarıp 10 dakika bekleyip denedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şimdi hocam öncelikle herkese teşekkür ederim. Sorun oldukça garip bir şekilde çözüldü ve bunu anlatmak istedim açıkçası. Sistemde hangi kablonun neye yaradığı gibi bilgileri benden alan arkadaşımın reset tuşunun kablosu ile Power tuşunun kablosunun yerini değiştirip reset tuşuna( anakart resetlenir belki diye) basmak suretiyle bilgisayarı çalıştırması üzerine sorun ortadan kalktı. Şahsen anlamlandıramıyorum ama tüm parçalarını tek tek sökmekten yapboza dönen anakartta sorunu bunun çözdüğüne kesinlikle eminiz çünkü herhangi bir işlem yaptığımızda Power tuşuna basıyorduk sürekli.
Eğer denemediyseniz RAM'leri söküp pin kısımlarını silgi ile temizleyip tekrar takın. Başıma böyle bir olay geldiğinde bu yöntem sayesinde bilgisayarım çalışmıştı.

Hiçbir tepki yoksa kısa devre olmuştur. Bütün güç kablolarını çekin ama çekmeden önce fotosunu çekin ki neyin nereye yerleştireceğinizi bilin. Daha sonra anakart güç kablosunu bağlayın 24 pinli olan. Power'a basın PSU çalışırsa kapatın. Daha sonra bütün güç kablolarını bağlayın çalıştırın.
Rehber video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Eğer denemediyseniz RAM'leri söküp pin kısımlarını silgi ile temizleyip tekrar takın. Başıma böyle bir olay geldiğinde bu yöntem sayesinde bilgisayarım çalışmıştı.
Şuan denedim hocam sonuç gene aynı.Direk güç gelmiyo çünkü.
Hiçbir tepki yoksa kısa devre olmuştur. Bütün güç kablolarını çekin ama çekmeden önce fotosunu çekin ki neyin nereye yerleştireceğinizi bilin. Daha sonra anakart güç kablosunu bağlayın 24 pinli olan. Power'a basın PSU çalışırsa kapatın. Daha sonra bütün güç kablolarını bağlayın çalıştırın.
Rehber video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
çok sağolun hocam bunu deneyeceğim çok teşekkür ederim.
Rehber video;
Hocam denedim ama işe yaramadı malesef, tüm kabloları çıkardım anakarta bağlı olan sonra 24 pinli olanı taktım ama sonuç aynı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı