Çözüldü Temizlik sonrası BIOSTAR MH550 sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

creameth

Hectopat
Herkese iyi günler, aslında bu bir teknik destek isteğinden çok hangi kafayla yaptığımı bilmediğim bir sürü hatanın hangisinin bu olaya sebep olmuş olabileceğini anlamak için açıyorum bu konuyu. Öncelikle akşam 6 gibi bilgisayarımı temizlemek için sökmeye başladım ve işlemci fanı, ekran kartı fanı ve 3 tane fanı söküp köşeye koydum. Asıl olaylar burada başlıyor aslında. Ben dedim bunları yıkarım sonra kuruturum hemen, nasıl olsa fan bunlar en kötü yenisini alırım dedim. Ve üstlerine su tutup süzüp kuruttum. Bundan sonra ise ekran kartının asıl parçasını alkol ve kulak çöpü ile sildim nazikçe. En son işlem olarak işlemcinin üstünü alkol ve kulak çöpü ile silip termal macun sürdüm ve tüm parçaları yerine taktım. Şu anda ise bilgisayarın tuşuna bastığımda açamıyorum ve muhtemelen elimi çok fazla değdirdiğim BIOSTAR MH550 anakartım bana çarpılmış sanırım. Diğer bir fikrim ise ekran kartının fan kablolarını yanlış takmış olmak ama o da en fazla fanları döndürmez veya ekran kartını çalıştırmazken kötü ihtimal) diye düşünüyorum.

Not: Ekran kartını söküp çıkardım, RAM'leri söküp çıkardım(dokunmamış olmama rağmen), ekstra fanların güç kablolarını söktüm öyle denedim, işlemci fanının kablosunu söktüm öyle denedim, pili çıkarıp 10 dakika bekleyip denedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şimdi hocam öncelikle herkese teşekkür ederim. Sorun oldukça garip bir şekilde çözüldü ve bunu anlatmak istedim açıkçası. Sistemde hangi kablonun neye yaradığı gibi bilgileri benden alan arkadaşımın reset tuşunun kablosu ile Power tuşunun kablosunun yerini değiştirip reset tuşuna( anakart resetlenir belki diye) basmak suretiyle bilgisayarı çalıştırması üzerine sorun ortadan kalktı. Şahsen anlamlandıramıyorum ama tüm parçalarını tek tek sökmekten yapboza dönen anakartta sorunu bunun çözdüğüne kesinlikle eminiz çünkü herhangi bir işlem yaptığımızda Power tuşuna basıyorduk sürekli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bak bakalım güç kaynağı çalışıyor mu?
Şuan denedim evet çalışıyor.
Ve şuan ekstradan bir şey farkettim, bilgisayarın on off tuşunun ışığı da yanıyor.
İşlemci pinlerini ışık altında kontrol et bakalım arasına toz kaçmış mı?
Kontrol ettim hocam bir şey yok gibi gözüküyor. Umarım çok basit bir şeydir de çözebilirim.

Son düzenleme:
Onlarca ihtimal arasından, aklıma gelenleri sıralamak istiyorum.

Öncelikle tüm kabloların doğru yerde doğru şekilde takıldığından emin olun. CPU ve GPU Power kablolarını taktığından emin ol.
( Bunun için anakarta bağlı bir parça var, eğer sende yoksa zaten hiç dıt sesi gelmez) eğer Power tuşuna bastığından dıt diye bir ses geliyor ise kasadan sorun ekran kartında. Sök çıkar arkadaşlarında dediği gibi pinleri yumuşak bir silgi ile sildikten sonra kuru peçete ile üzerinden geç silgi parçası kalmasın yani sonra tak çalıştır. Yine dıt sesi geliyor ve görüntü gelmiyor ise ekran kartını çıkartıp anakarttan görüntü almaya çalış ve ekran kartını başka PC de dene. Sökerken yuvaya zarar vermiş olabilirsin.
Eğer dıt sesi gelmiyor ise, işlemci, RAM ve kablo bağlantıları odaklanarak ilerlenemen gerekiyor.
Öncelikle RAM soket değiştir pinleri temizle tak BIOS pilini çıkart tak. Hiçbir kablo bağlı değilken Power tuşuna 15-20 saniye basılı tut, daha sonra sonuç alamazsan işlemciye bak belki yanlış veya ters oturtmaya çalıştın pinlerinin sağlam olup olmadığına bak.
Farklı bir RAM varsa elinde onu dene ( 2 RAM var ise teker teker dene)
Şimdilik aklıma gelenler bunlar sonuç alamazsa tekrar düşünürüz.

Onlarca ihtimal arasından, aklıma gelenleri sıralamak istiyorum.

Öncelikle tüm kabloların doğru yerde doğru şekilde takıldığından emin olun. CPU ve GPU Power kablolarını taktığından emin ol.
( Bunun için anakarta bağlı bir parça var, eğer sende yoksa zaten hiç dıt sesi gelmez) eğer Power tuşuna bastığından dıt diye bir ses geliyor ise kasadan sorun ekran kartında. Sök çıkar arkadaşlarında dediği gibi pinleri yumuşak bir silgi ile sildikten sonra kuru peçete ile üzerinden geç silgi parçası kalmasın yani sonra tak çalıştır. Yine dıt sesi geliyor ve görüntü gelmiyor ise ekran kartını çıkartıp anakarttan görüntü almaya çalış ve ekran kartını başka PC de dene. Sökerken yuvaya zarar vermiş olabilirsin.
Eğer dıt sesi gelmiyor ise, işlemci, RAM ve kablo bağlantıları odaklanarak ilerlenemen gerekiyor.
Öncelikle RAM soket değiştir pinleri temizle tak BIOS pilini çıkart tak. Hiçbir kablo bağlı değilken Power tuşuna 15-20 saniye basılı tut, daha sonra sonuç alamazsan işlemciye bak belki yanlış veya ters oturtmaya çalıştın pinlerinin sağlam olup olmadığına bak.
Farklı bir RAM varsa elinde onu dene ( 2 RAM var ise teker teker dene)
Şimdilik aklıma gelenler bunlar sonuç alamazsa tekrar düşünürüz.
hocam hepsini yaptım ve sonuç gene aynı. Ama asıl anlamaya çalıştığım sadece 24 pinli olan ve power sw takılı iken psunun açılması gerekmiyormu.(eğer anakartta sorun yok ise)

hocam hepsini yaptım ve sonuç gene aynı. Ama asıl anlamaya çalıştığım sadece 24 pinli olan ve power sw takılı iken psunun açılması gerekmiyormu.(eğer anakartta sorun yok ise)

Ben hâlâ statik elektrik biriktiğini düşünüyorum.

Ben hâlâ statik elektrik biriktiğini düşünüyorum.
Hocam bende öyle düşünüyorum ama tuşa en son ritimli falan basıyordum hala gitmemiş olabilir mi ?
Hocam bu nasıl olabiliyor anlamadım. Dün Mastergel pro v2 kullanmıştım ve soğutucuyu çıkarayım derken işlemciye yapışık geldi.

Dosya Ekleri

• 16343095794075252022995846731708.jpg
    16343095794075252022995846731708.jpg
    100,7 KB · Görüntüleme: 20

Geri
Yukarı