Çözüldü Temizlik sonrası BIOSTAR MH550 sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

creameth

Hectopat
Herkese iyi günler, aslında bu bir teknik destek isteğinden çok hangi kafayla yaptığımı bilmediğim bir sürü hatanın hangisinin bu olaya sebep olmuş olabileceğini anlamak için açıyorum bu konuyu. Öncelikle akşam 6 gibi bilgisayarımı temizlemek için sökmeye başladım ve işlemci fanı, ekran kartı fanı ve 3 tane fanı söküp köşeye koydum. Asıl olaylar burada başlıyor aslında. Ben dedim bunları yıkarım sonra kuruturum hemen, nasıl olsa fan bunlar en kötü yenisini alırım dedim. Ve üstlerine su tutup süzüp kuruttum. Bundan sonra ise ekran kartının asıl parçasını alkol ve kulak çöpü ile sildim nazikçe. En son işlem olarak işlemcinin üstünü alkol ve kulak çöpü ile silip termal macun sürdüm ve tüm parçaları yerine taktım. Şu anda ise bilgisayarın tuşuna bastığımda açamıyorum ve muhtemelen elimi çok fazla değdirdiğim BIOSTAR MH550 anakartım bana çarpılmış sanırım. Diğer bir fikrim ise ekran kartının fan kablolarını yanlış takmış olmak ama o da en fazla fanları döndürmez veya ekran kartını çalıştırmazken kötü ihtimal) diye düşünüyorum.

Not: Ekran kartını söküp çıkardım, RAM'leri söküp çıkardım(dokunmamış olmama rağmen), ekstra fanların güç kablolarını söktüm öyle denedim, işlemci fanının kablosunu söktüm öyle denedim, pili çıkarıp 10 dakika bekleyip denedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şimdi hocam öncelikle herkese teşekkür ederim. Sorun oldukça garip bir şekilde çözüldü ve bunu anlatmak istedim açıkçası. Sistemde hangi kablonun neye yaradığı gibi bilgileri benden alan arkadaşımın reset tuşunun kablosu ile Power tuşunun kablosunun yerini değiştirip reset tuşuna( anakart resetlenir belki diye) basmak suretiyle bilgisayarı çalıştırması üzerine sorun ortadan kalktı. Şahsen anlamlandıramıyorum ama tüm parçalarını tek tek sökmekten yapboza dönen anakartta sorunu bunun çözdüğüne kesinlikle eminiz çünkü herhangi bir işlem yaptığımızda Power tuşuna basıyorduk sürekli.
Anladığım kadarı ile POWER TUŞUNA bastığında pc çalışmıyor. Sadece 24 pin bağlantısını taktıktan sonra power tuşuna bastığında anakartın çalışması lazım. Her anakartta farklıdır, dediğim gibi ışık yanar veya DIT sesi gelir vs. vs. Bunu anlamanın en kolay yolu ise işlemci fanının dönmesidir fan takılı ise tabi. Eğer açılmıyor ise anakart üzerinde FPANEL (JPANEL) olarak görünen bir bölüm vardır. USB port bağlantısına benzeyen. POWER-RESET-HDD VE POWER LAMB. ışığının bağlandığı bölüm orayı kontrol et ve düzgün olduğundan emin ol. İnternette vardır oralardan bakarak yardım alabilirsin. Anakartına göre detaylı incelersen görürsün zaten orayı. anakrtın bir bölümünde de küçük bi şekilde yazar hangi kabloyu nereye nasıl takacağın. Eğer doğru taktığından eminsen farklı bir power ile uzay montaj yap dene. Temizlik işlemi yaparken Anakart söktüysen eğer anakartın altında olan pinlerin herhangi bir kısa deve yapmadığını kesin olarak anlamaya çalış.
ve adım adım ilerle, sadece işlemci ram CPU power ve 24 pin power kablo CPU fan tak tuşa bas açılıyor mu çalışıyor mu. çalışıp açılmıyorsa ram işlemci kontrolu yap. Hiç çalışmıyor ise power pinlerini kontrol et farklı power ile dene yine çalışmaz ise farklı bir anakart ile dene. ( HER SEFERİNDE F PANEL KONTROL ET EĞER YİNE DE ÇALIŞMAZ İSE ANAKART POWER ARIZALI)
Çalışır ama görüntü gelmez ise ya işlemci ya ram arızalı ordan yürü devam et. Her seferinde anakart üzerinden görüntü al VGA ile. Ve Çalıştı diyelim bi şekilde. hemen görüntü gelmesini bekleme min 2 dk bekle.
Bunlar çalıştı ama GPU taktın görüntü gelmedi diyelim onu da o zaman konuşur kontrol ederiz.

Bunca zaman çalışmayan ve orasına burasına dokunduğun kasanda anakartta artık bi statik elektrik kalmaz. Ama ilk söktüğün anda statik varsa o zaman da bu parçaları sökmeye çalıştığında istemeden birini etkilemiş olabilirsin.
Sırası ile dene
Toparlıyorum
F PANEL DOĞRU TUŞA BASTIN (istersen bi tornavida ile pinleri birbirine değdirerek de denersin belki tuş bozulmuştur.)

Power güç vermiyor ise;
Power veya anakart sırayla kontrol et
Çalıştı fan dönüyor ama görüntü gelmiyor;
Anakart işlemci ram

Şimdi hocam öncelikle herkese teşekkür ederim. Sorun oldukça garip bir şekilde çözüldü ve bunu anlatmak istedim açıkçası. Sistemde hangi kablonun neye yaradığı gibi bilgileri benden alan arkadaşımın reset tuşunun kablosu ile Power tuşunun kablosunun yerini değiştirip reset tuşuna( anakart resetlenir belki diye) basmak suretiyle bilgisayarı çalıştırması üzerine sorun ortadan kalktı. Şahsen anlamlandıramıyorum ama tüm parçalarını tek tek sökmekten yapboza dönen anakartta sorunu bunun çözdüğüne kesinlikle eminiz çünkü herhangi bir işlem yaptığımızda Power tuşuna basıyorduk sürekli.

Çözüm

Geri
Yukarı