Temizlik sonrası ekrana görüntü gelmiyor

Im_Conqueror

Hectopat
Arkadaşlar az önce ekran kartımın fanları dönmemeye başladı bende kasayı açıp bir temizleyeyim dedim temizledim. Kasayı kurdum ve açtım. İlk açtığımda görüntü geldi ana ekrana girdim başlangıçtaki programlar açılıyordu ve bir anda dondu. Bekledim sonra tuşlara bastım fakat bir işe yaramadı bende bilgisayarı düğmesinden kapatıp açtım bu sefer ise ASUS simgesi dönerken takıldı ve yine resetledim. Artık kasayı açsam bile görüntü gelmiyor. Bu neden oluyor? Her kasayı temizlediğimde bu sorun oluyor. Ara sıra kendi kendine de oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her şey olabilir.
Bunu anlamak için de PSU'dan başlayarak her donanımı test etmek lazım.
Bilgisayarcıya da götürsen ilk başka anlaması imkansız.

4-5 kere farklı farklı bilgisayarcılara götürdüm ve şu an RAM'in yerini değiştirdim ilk başta bir uyarı verdi fakat okuyamadım şu an kasa açıldı sorun yok gibi gözüküyor, ne yapmam gerek.

Statik almış olabilir. Genelde işe yaramaz ama denemek lazım. Kasanın bütün fişlerini çek power tuşuna 3 kere bas çek sonra 5 saniye basılı tut. Bütün enerjiyi çıkart. Tekrar fişleri tak bak olması düşük ihtimal ama denemekten zarar gelmez. Bu çıkarınca arıza olması Sapphire ve Asus'ta hep denk geliyorum başka kartlarda nadir. Avometre varsa mosfetlere falan bak kısa devre var mı.

Statik almış olabilir. Genelde işe yaramaz ama denemek lazım. Kasanın bütün fişlerini çek Power tuşuna 3 kere bas çek sonra 5 saniye basılı tut. Bütün enerjiyi çıkart. Tekrar fişleri tak bak olması düşük ihtimal ama denemekten zarar gelmez. Bu çıkarınca arıza olması Sapphire ve ASUS'ta hep denk geliyorum başka kartlarda nadir. Avometre varsa MOSFET'lere falan bak kısa devre var mı?

Hocam şu an açıldı kasa ve evet, anakartım ASUS.

Hangi fanlar dönmüyor? Öncelikle soruyu tam sormak lazım. Ne yaptıktan sonra oldu? Ne uyguladın? Detaylı sorunlar.

Hocam normal kullanıyordum her zamanki gibi sonra bir baktım oyun aşırı derecede kasmaya başladı girdim AMD programına baktım 80 derecelerde geziyor kart sonra dedim bazen fan ayarları sıfırlanıyor ona bakayım sıfırlanmamış ayarlarını fulledim fanlar çalışıyor mu diye bakmak için fakat tık yoktu bende temizleyeyim dedim sonra da ekran gelmeme sorunu oldu sonrası malum.

Hocam normal kullanıyordum her zamanki gibi sonra bir baktım oyun aşırı derecede kasmaya başladı girdim AMD programına baktım 80 derecelerde geziyor kart sonra dedim bazen fan ayarları sıfırlanıyor ona bakayım sıfırlanmamış ayarlarını fulledim fanlar çalışıyor mu diye bakmak için fakat tık yoktu bende temizleyeyim dedim sonra da ekran gelmeme sorunu oldu sonrası malum.
Isınma sorunu için termal macunu yenile fanları temizle derdim ama görüntü gelmemesi ve kademeli oluşması kartta kısa devre veya olduğu ihtimalini güçlendiriyor. Kondansatörlerden birisi yanmış/arızalanmış olabilir. Özet olarak kartın arıza vermiş teknik servisin bakması lazım. Kartın derecelerini belli bir süre içerisinde test edip gerekli bakımlarını yaparsan ömrü normale göre daha uzun olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı