Temmuz ayı asgari ücret zammı

Internette bu konuyla ilgili biraz dolanıyordum. Temmuz'da zam olacağı netleşmişti, tüm gazeteler yazmış zaten.
Fakat aklıma takılan bir soru vardı, bu zam hangi düzeyde olacak? Ve zam sonrası asgari ücret ne kadar olacak?
Biraz daha araştırdım detaylara indim. Aşağıya ekleyeceğim kaynakta da geçen sayılara ve açıklamalara göre asgari ücretin 6.000 TL'ye çıkarılacağı yaziyor. Bazı Telegram haber kanallarında da benzer sayilar yazılmış.
Çalıştığım firma da bulunan İK'da çalışan üstüme de sordum bu sayıları, dedim bu 6000 TL söylemi olabilir mi diye.
Bana 6000 TL olmasının mesele olmadığını meselenin işverenlerin bu ücretleri ödeyebilme gücünü zorlayacağını belirtti. Büyük firmalar, fabrikalar ve şirketler bu ücretleri ödeyebilir, fakat yerel işletmeler bir dükkan sahibi bir kafe işletmecisi ödeyemez. Şu an da 6000 TL olsa asgari ücret işverene sigorta ve diğer vergiler dahil 1 işçinin yükü ortalama 10.800 TL gibi bir ödemeye kadar çıkıyor. Bunu kafede çalışan bir garsona ödeyemez küçük işletme bu da demek oluyor ki sigortasız çalışma artacak ve işten çıkarma da aynı şekilde artacak.
Sizin de yorumlarınızı almak istiyorum, 6000 TL olursa asgari ücret bir faydası olur mu? Ya da zararı ne olur?

Kaynak: Cumhurbaşkanı Resmen İlan Etti! Temmuzda Asgari Ücret 6000 TL Olacak Mı?
Sonumuzun geleceğinin resmen ilan edilmesi. Ayrıca 5500'den fazla bir sayı olamaz. Yapılacak herhangi bir zam her şeyi daha da kötüye götürecektir.

Neden herkes asgari ücrete(aslında genel olarak maaşlara) zam yapılmasına karşı? Elde başka seçenek yok. Tabii ki ekonomi düzelsin, enflasyon düşsün biz de istiyoruz ama şu anda bir gelişme var mı?
Cevap: Yok.

O zaman ben niye daha fazla ezileyim? 5TL olan şey, 1 senede 15TL olmuş, benim maaşıma %20-25zam. Esnafsa, sanayiciyse 10TL satılan şey 20TL olunca karını da diğer giderlerini de(personel maaşı) ona göre niye ayarlamıyor?

Enflasyon düzelir veya buna göre maaşlar ayarlanır fakat ben patronumun veya yanlış politikaların cezasını çekmek zorunda değilim. En azından benim aldığım ücret de -GERÇEK- enflasyon oranında artmalı veya dengelenmeli.

Ben ücretlere zam yapılıyor diye sevinmiyorum ama yapılmadığında alım gücüm enflasyon altında eziliyor diye üzülüyorum net bir şekilde. Niye akaryakıta günlük %5 zam geliyor? Ben de kullanıyorum, gerekiyorsa benim aldığım ücrete de günlük zam gelecek. İyiyken kimse ekonomi iyi diye bana ek ücret vermiyor, kötü olunca "sabır vatandaş". Yok ya.

Son düzenleme:
Neden herkes asgari ücrete(aslında genel olarak maaşlara) zam yapılmasına karşı? Elde başka seçenek yok. Tabii ki ekonomi düzelsin, enflasyon düşsün biz de istiyoruz ama şu anda bir gelişme var mı?

O zaman ben niye daha fazla ezileyim? 5TL olan şey, 1 senede 15TL olmuş, benim maaşıma %20-25zam. Esnafsa, sanayiciyse 10TL satılan şey 20TL olunca karını da diğer giderlerini de(personel maaşı) ona göre niye ayarlamıyor?

Enflasyon düzelir veya buna göre maaşlar ayarlanır fakat ben patronumun veya yanlış politikaların cezasını çekmek zorunda değilim. En azından benim aldığım ücret de -GERÇEK- enflasyon oranında artmalı veya dengelenmeli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bu kısır bir döngü. Asgari ücretliye zam olursa tüm kademedeki memurlar dahil çalışanlara da zam yapılması gerekli. Asgari ücret 9000 TL oldu diyelim, bir doktorun maaşını 11-12k da tutmanın bir mantığı kalmıyor. Bu en basit örnek. Ayrıca bu zamları karşılamak için piyasada dolaşan para yok. Para basılması gerekmekte, basılan her para enflasyonu daha da yükseltiyor. Herkesin elinde tomarla para oluyor, bunun karşılığı olarak ta ürünler bir o kadar artıyor. Venezuela örneği, adamın evinde 1 çuval para var, fakat 1 tavuk anca alıyor. Çünkü herkeste çuvalla para var, amaç ücretlere zam yapmak olmamalı zam zamı tetikliyor. Tek çözüm herkesin dediği gibi piyasayı kontrol altına almaktan geçiyor. Türk lirası değer kazanmalı. Yoksa 5 seneye asgari ücret 15-20 bin TL olacak gibi duruyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam video uzun, izleyecek yarım saat vaktim yok ama neden başkaları yüzünden benim enflasyon altında ezilmem gerektiği ile ilgili bir şey var mı? Özet geçerseniz.
Hocam bu kısır bir döngü. Asgari ücretliye zam olursa tüm kademedeki memurlar dahil çalışanlara da zam yapılması gerekli. Asgari ücret 9000 TL oldu diyelim, bir doktorun maaşını 11-12k da tutmanın bir mantığı kalmıyor. Bu en basit örnek. Ayrıca bu zamları karşılamak için piyasada dolaşan para yok. Para basılması gerekmekte, basılan her para enflasyonu daha da yükseltiyor. Herkesin elinde tomarla para oluyor, bunun karşılığı olarak ta ürünler bir o kadar artıyor. Venezuela örneği, adamın evinde 1 çuval para var, fakat 1 tavuk anca alıyor. Çünkü herkeste çuvalla para var, amaç ücretlere zam yapmak olmamalı zam zamı tetikliyor. Tek çözüm herkesin dediği gibi piyasayı kontrol altına almaktan geçiyor. Türk lirası değer kazanmalı. Yoksa 5 seneye asgari ücret 15-20 bin TL olacak gibi duruyor.
Aynı şeyden bahsediyoruz. Bir ay sonra ekmek 150TL oldu. Asgari ücretle çalışan bir insan bir ay boyunca günlük 1 ekmek yiyip sokakta uyuyarak mı geçinmeye çalışacak?

Pazarcı diyor hayat pahalı domates X TL, sanayici diyor hayat pahalı şu mal Y TL, müteahhit diyor hayat pahalı daire Z TL.
Ben neden "hayat pahalı, benim emeğimin karşılığı X TL" diyemiyorum?
Bunun müsebbibi ben miyim? Değilsem kahrını niye ben çekiyorum?

Son düzenleme:
Hocam video uzun, izleyecek yarım saat vaktim yok ama neden başkaları yüzünden benim enflasyon altında ezilmem gerektiği ile ilgili bir şey var mı? Özet geçerseniz.

Başkaları yüzünden ezilmiyorsunuz hocam verilen oylar sonucunda başa geçen insanlar yanlış kararlar aldı diye eziliyorsunuz.

Videonun konusu asgeri ücret artasa neden hiçbir şey değişmiyeceği ile ilgili.

Son düzenleme:
Asgari ücretin artırılması çözüm değil, alım gücünün artırılması gerekir. Yoksa asgari ücreti artırdığın zaman işveren kat be kat ürünlerine zam yapar.

Geri
Yukarı