Tencent'in oyun sektörünü ele geçirmesi

%40 baya fazla oran PUBG'den ne kadar kazandılar kim bilir harca harca bitmiyor paraları.
PUBGden önce de çok büyüktü mesela supercell onların ayrıca Riot games'in tamamını satın almalarından önce zaten hisselerinin büyük bölümü onlardaydı daha bir sürü yerde eli kolu var aslında biz bu şirketin adını PUBG ile duymuş olduk.
Önemli olan Tencent'in elindeki parası değil. Rockstar singleplayer oyun çıkararak kopya satışından, aynı oyunu online hale getirerek fazladan koypa+oyun içi ürün satışı yaparak sürekli kazanç elde ediyor. Yıl bazlı bakıldığı zaman, Rockstar uzun yıllar daha el değiştirmez. Tek seferde gelecek mega kazançlara bakan bir firma olsaydı, Epic Games olayında oyunu para verip almış yüz binlerce oyuncuyu karşısına alma riskine girmezdi. Bedavaya oyunu dağıttı ama oyun içi satın alımdan yine yoluna baktı karlı çıktı.
GTA'yı bedava dağıtan Rockstar gibi yazmışsınız ama aslında her bir satın alım için Epic Games Rockstara parasını ödedi yani Rockstar yine o satışlardan para kazandı. Bedava kampanyasındaki diğer tüm oyunlar için de aynısı geçerli. (Ben böyle biliyorum yanlış olabilir eğer öyleyse lütfen düzeltin)

Dünya üzerindeki en değerli şirketlerden biri. İki taraf da memnunsa diyecek bir şey yok. PUBG Mobile olayına gelecek olursak; böyle bir oyunu mobil tarafına portlayıp üstüne kullanıcılara ücretsiz dağıttılar. Google Play'de anlık olarak 100 milyondan fazla indirmeye sahip. Bu satın alım oyunları alıp animeye çevirecekler, batıracaklar ya da Online modlu mobil versiyonlarını yapacaklar değil de daha da yüksek bütçeli işler yapabilecekler demek. Sonuç olarak iki taraf için uzlaşma sağlanır da şirketin bir kısmı ya da tamamı satılırsa bir anda herkesi kovup başına kendi mühendislerini geçirmeyecekler. Asyalı şirket bu hareketi yaparsa çok daha yüksek bütçeli ve daha da kaliteli işler görebileceğiz diye düşünüyorum.

PUBGden önce de çok büyüktü mesela supercell onların ayrıca Riot games'in tamamını satın almalarından önce zaten hisselerinin büyük bölümü onlardaydı daha bir sürü yerde eli kolu var aslında biz bu şirketin adını PUBG ile duymuş olduk.

GTA'yı bedava dağıtan Rockstar gibi yazmışsınız ama aslında her bir satın alım için Epic Games Rockstara parasını ödedi yani Rockstar yine o satışlardan para kazandı. Bedava kampanyasındaki diğer tüm oyunlar için de aynısı geçerli. (Ben böyle biliyorum yanlış olabilir eğer öyleyse lütfen düzeltin)
Evet bende bedava oyunların karşılığını veriyor diye biliyorum.
Dünya üzerindeki en değerli şirketlerden biri. İki taraf da memnunsa diyecek bir şey yok. PUBG Mobile olayına gelecek olursak; böyle bir oyunu mobil tarafına portlayıp üstüne kullanıcılara ücretsiz dağıttılar. Google Play'de anlık olarak 100 milyondan fazla indirmeye sahip. Bu satın alım oyunları alıp animeye çevirecekler, batıracaklar ya da Online modlu mobil versiyonlarını yapacaklar değil de daha da yüksek bütçeli işler yapabilecekler demek. Sonuç olarak iki taraf için uzlaşma sağlanır da şirketin bir kısmı ya da tamamı satılırsa bir anda herkesi kovup başına kendi mühendislerini geçirmeyecekler. Asyalı şirket bu hareketi yaparsa çok daha yüksek bütçeli ve daha da kaliteli işler görebileceğiz diye düşünüyorum.
Tamam da ben eğer oyunlara karışırsa diyorum okusaydınız keşke. Eğer daha çok finansal destek gibi bir şey olursa yararı olabilir.

Tam tersi olma ihtimali de var çünkü bazı şeylere bulaşmaya kalktıklarında ellerinde kalıyor.

Bu arada o kadar yatırım yaptıkları şirketlere karışmamaları mümkün değil. İlla ki karışırlar düşünsenize Tencent o kadar yatırım yapıyor ve karışmıyor. Mümkün değil bence Tencent oyunların gidişatına etkisi olacaktır.

Para konusunda haklısınız hocam. Ancak şu var ki Rockstar kalite konusunda takıntılı bir firma ve istedikleri kalitede oyunlar yapmak için büyük vakit ve para harcıyor. Tencent satın aldıktan sonra adamlara oyun yapmak için o kadar da uzun vakit tanımayabilirler. Sonra "Bu Rockstar neden bozdu ki ya?" deriz artık.

Geri
Yukarı