TEOG Yüzünden Strese Girmek

Herofire

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle delirdiğim falan yok. 😂
Technopat Sosyal’i çok samimi bir ortam olarak buluyorum.
Son 1 yıl içinde Teog denilen illet ve sonraki bu yıl içinde psikolojimde değişimler oldu.

Dışarıya çıkmayı baya azalttım mesela istemiyor canım nedense.
Okulda aldığım kötü not bile beni sanki Dünya’nın sonu gibi hissettiriyor. Ben böyle birisi değildim.
Her şeyi kafama çok takıyorum. Sizce bir destek almalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ailenle konuş, seni desteklerler. Kendine bir plan hazırla. Örneğin günde 3 saat test, 1,5 saat bilgisayar. Eğer hala bir stres içerisindeysen doktor denetiminde hap kullanabilirsin veya psikiyatriste gidebilirsin.

Bu kadar büyük bir baskı altına girmenin herhangi bir faydası olmaz. Ayrıca hayatında sürekli sınavlar içerisinde olacaksın. Teogdan sonra liseye geçtiğinde lisedeki her sınavın en az teog kadar zorlu olduğunu göreceksin. Liseden mezun olduğunda girceğin sınavın (benim zamanımda ygs-lys 'idi ismi) zorluğu üniversitedeki en kolay sınav seviyesinde olduğunu göreceksin. Her seferinde kademe yükselecek. Senin burada yapman gereken her şeyi kafana sokmak değil. Daha kolay şekilde nasıl öğreniyorsun onu keşfetmen gerekli. Yaptığın işten zevk almalısın.

TEOG kalkmadı mı?

Şimdi diyeceksin ulan sanki bilmiyorum ben bunları diye de, 10. sınıfım ve TEOG'a neden bilmiyorum ama oturup bir gün bile çalışmadım. 330 puanlık meslek lisesinde okuyorum. Ortamı gerçekten sevmiyorum, okulda sigara içen falan. Tuvaletlerin pisliği, sürekli sigara kokması derken bir çok kötü şey var.

Çok şükür, iradem var hiç birisine uymadım uymuyorum. Geçmişe baktığımda biraz çalışsam, iyi bir yere geleceğimi biliyordum; hele ki o ortaokul konularıyla. Şuan ki konular ile asla kıyaslanmaz. Lakin iş işten geçti işte. Elimde ki fırsatı değerlendirmeye çalışıyorum. Kendimi karalara vuramam değil mi?

Sonuç olarak kanka, iradeli ve sabırlı biri ol. Bir de, çok takma kafana. Elinden geleni yap, fazlasını yapamazsan akışına bırak, üzme kendini. Bak pişmanım tabi çalışsaydım keşke ama şuan ki halimden de memnunum daha kötü bir yerde de olabilirdim.

Anlıyorum seni de, Türkiye şartları bunları bize dayatıyor, genç yaşımızda neleri takıyoruz.

TEOG kalkmadı mı?

Şimdi diyeceksin ulan sanki bilmiyorum ben bunları diye de, 10. sınıfım ve TEOG'a neden bilmiyorum ama oturup bir gün bile çalışmadım. 330 puanlık meslek lisesinde okuyorum. Ortamı gerçekten sevmiyorum, okulda sigara içen falan. Tuvaletlerin pisliği, sürekli sigara kokması derken bir çok kötü şey var.

Çok şükür, iradem var hiç birisine uymadım uymuyorum. Geçmişe baktığımda biraz çalışsam, iyi bir yere geleceğimi biliyordum; hele ki o ortaokul konularıyla. Şuan ki konular ile asla kıyaslanmaz. Lakin iş işten geçti işte. Elimde ki fırsatı değerlendirmeye çalışıyorum. Kendimi karalara vuramam değil mi?

Sonuç olarak kanka, iradeli ve sabırlı biri ol. Bir de, çok takma kafana. Elinden geleni yap, fazlasını yapamazsan akışına bırak, üzme kendini. Bak pişmanım tabi çalışsaydım keşke ama şuan ki halimden de memnunum daha kötü bir yerde de olabilirdim.

Anlıyorum seni de, Türkiye şartları bunları bize dayatıyor, genç yaşımızda neleri takıyoruz.
LGS var. TEOG'un farklı bir alan adıyla kurulmuş sitesi galiba. Update yemiş versiyonu.

TEOG kalkmadı mı ? Ayrıca burada alacağın notlar evet senin geleceğini belirleyecek ama bu senin bu kadar stres altında kalman gerektiğini göstermiyor. Bence sen elinden geleni yap gerisini Allah'a bırak. Bu kadar çok strese girme sebebi olarak da derslerine yeteri önemi göstermemem olduğunu düşünüyorum.

LGS denen sınavda bu kadar stres yapıyorsan üniversite sınavında ne yapacaksın?

O kadar da kafaya takma, kötü bir liseye gitsen dahi araştırarak, bolca okuyarak kendini geliştirebilirsin. Ben SBS denen sınava 3 defa girdim. (6, 7 ve 8. sınıfta) Her seferinde rahattım. Üniversite sınavında içimden şarkı söylemişliğim var benim. Fazla rahatım yani.

Düzenli bir çalışma programı ve kendine güven ile bu sınavın üstesinden kolayca gelebilirsin.

İnan Teog'a gireceğim sene babama 300 liralık set aldırdım. Bir kalem bile atmadım. Sadece derste iyi dinledim. Kendi aldığım setteki testleri çözmedim hocanın verdiği 2-3 sayfalık testleri çözdüm. Zamanın da 410 puan almıştım. İyi bir Anadolu Lisesine gittim. Ortaokulda 85 altı aldın mı moralin bozuluyor. Aileme ne diyeceğim gibi laflar düşünüyorsun ama inan lise de 60 üstü yeter gibi mekanizma var. :) Anlatmak istediğim hani bir laf vardır ya sen sen ol ödünlerinden vazgeçme takma kafana. Eğer böyle devam edersen lise de işin zor çünkü ilk kez 30 gibi notları göreceksin. :) Tabiki iyi bir lisenin şartları daha iyi ama senden önemli değil.

Yanlış anlaşılmış evet teog kalktı ben yukarıds teog ve sonraki 1 yıl demiştim. Kusra bakmayın benim hatam açık yazamamışım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı