TEOG'da Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

İlk önce bütün konuları iyice anlamaya çalış. Sonra iyice aklına yatması için konularla ilgili bol bol test çöz. Testte yaptığın yanlışları neden yaptığını mutlaka öğren. Bir de kitap oku, paragraf sorularında yardımcı olur. İngilizce için ise kelime ezberle.

Özel okula gidiyorsun ve kayıt oluyorsun. Sonra tüm notlar 80-100. Bu işin şakası ama gerçekten böyle bir şey yapabilirsin. TEOG'da önemli olan 2 şey var. Ortak sınavlar ve geriye kalan notlar. İkisini de yüksek tutarsan TEOG'da başarılı olursun.

Cevap basit. Oturup açacaksın testleri çözeceksin. Yapamadıklarını da birinden yardım alarak yapmaya çalışacaksın. Günde 2-3 saat bunu yapsan iyi bir başarı yakalarsın.

Bende bu sene TEOG'a gireceğim. Umarım sınav geçen sene olduğu gibi kolay olur. Ben her gün etüt merkezine gidip, konuları tekrar edip test çözüyorum. Umarım iyi bir derece yakalarım :)

Yapacağın şey kesinlikle kafanı oyuna takıp saatlerce başından ayrılmak olmasın. Ne bugün ne de lise boyunca yapmamanı öneririm. Bence çok fazla kitap okumamalısın çünkü paragraf soruları çok uzun olmuyor. Zaten süre 20 soru için 40 dakika. Bu arada hiç kitap okumamalısın demedim çok fazla kitap okuma. Zaten alışkanlık kazanmıştan okumayı bunun bir 20 dakikasını anlamadığın derslere gözatarak değerlendirebilirsin. Günde 30 dakika kitap okumak bence yeterli diğer vaktini konuları anlamaya ve test çözmeye ayırabilirsin. Anlamadığın konular ile ilgili test çözmeye kalkma ve ben bu konuyu biliyorum bu yüzden o konuyla ilgili test çözmeye gerek yok deme. 1 dersin, 2 dersin, 3 dersin ve bu böyle gider ama sonunda konuyu unutursun ve bir gün kendini denediğinde o konuyu unuttuğunu farkedersin bu da senin motivasyonunu düşürür. Çalışmaya şu an başladıysan geç kalmışsın ama ilk dönemdeki konular çok ağır değil bu yüzden zorlanacağını sanmıyorum. Süren yeterli olduğun için dert etme ve soruları yetiştiremeyeceğim diye düşünme ama süre fazla diye de fazla oyalanma sorular üzerinde. Her hafta sonu okulun başından bu yana ne bilgileri öğrendiysen kitabını ve defterini masaya koyarak tekrarla ve bunu her hafta sonu tüm derslere uygula böylece bilgilerini unutmazsın. Sınav gününden bir gün önce veya iki gün önce test çözmeyi bırak ve konuları tekrarla. Konuları tekrarladıktan sonra ertesi gün bilgisayar filan oynama uykunu aldığından emin ol, yemeğini, suyunu iç, seni rahatsız edebilecek tüm fiziksel etmenler ile ilgili önlemlerini al. Sınavdan önceki gün test çözmemen kafanın karışmaması için gerekli bence. Çünkü test çözünce ve yanlışların çok çıkınca motivasyonun da düşebilir ama sen zaten önceden çalıştığın için buna gerek duymayacaksın. Başarıyı öğretmenlerinden bekleme. Eğer bir derste başarısızsan öğretmeni suçlama ve anlamadığın yerleri çalışmaya bak. Okulun kötüyse yani sınıftaki arkadaşlarının notları kötü ise öğretmeninde kötü olacaktır çünkü öğrenciler merak edip soru sorarlarsa öğretmen de gidip öğrenecektir ve size anlatacaktır. Eğer öğrenciler merak etmiyorsa öğretmen sadece müfredatı size anlatıp dersi bitirmekle yetinecektir.
Diğer sınavlarını yani okulda olduğun sınav notlarını yüksek tutmaya bak. Onları evde çözdüğün test gibi görebilirsin. Bir de sınav sırasında heyecanlanma eğer gerçekten çalıştırsan Teog sınavı da sana evde çözdüğün 20 soruluk testler gibi gelecektir. En önemlisi sınavda işaretlediğin, okuduğun şeylere dikkat et. Ben doğru düşünüp yanlış işaretlediğim için 3 soruyu yanlış yaptım. Bazen yanlışta anlayabiliyorsun veya hızlı oluyorsun ve acele ediyorsun. Bu yüzden de 2 soruyu yanlış yaptım. Bunları bilmediğimden mi yaptım hayır sadece dikkatsizlik ve acelecilik yüzünden yanlış yaptım. Sonuç olarak ilin en iyi 5. lisesine gittim ama dikkatsiz davranmasaydım belki fen lisesine gidebilirdin.
Okuduğun için teşekkür ederim.

Yapacağın şey kesinlikle kafanı oyuna takıp saatlerce başından ayrılmak olmasın. Ne bugün ne de lise boyunca yapmamanı öneririm. Bence çok fazla kitap okumamalısın çünkü paragraf soruları çok uzun olmuyor. Zaten süre 20 soru için 40 dakika. Bu arada hiç kitap okumamalısın demedim çok fazla kitap okuma. Zaten alışkanlık kazanmıştan okumayı bunun bir 20 dakikasını anlamadığın derslere gözatarak değerlendirebilirsin. Günde 30 dakika kitap okumak bence yeterli diğer vaktini konuları anlamaya ve test çözmeye ayırabilirsin. Anlamadığın konular ile ilgili test çözmeye kalkma ve ben bu konuyu biliyorum bu yüzden o konuyla ilgili test çözmeye gerek yok deme. 1 dersin, 2 dersin, 3 dersin ve bu böyle gider ama sonunda konuyu unutursun ve bir gün kendini denediğinde o konuyu unuttuğunu farkedersin bu da senin motivasyonunu düşürür. Çalışmaya şu an başladıysan geç kalmışsın ama ilk dönemdeki konular çok ağır değil bu yüzden zorlanacağını sanmıyorum. Süren yeterli olduğun için dert etme ve soruları yetiştiremeyeceğim diye düşünme ama süre fazla diye de fazla oyalanma sorular üzerinde. Her hafta sonu okulun başından bu yana ne bilgileri öğrendiysen kitabını ve defterini masaya koyarak tekrarla ve bunu her hafta sonu tüm derslere uygula böylece bilgilerini unutmazsın. Sınav gününden bir gün önce veya iki gün önce test çözmeyi bırak ve konuları tekrarla. Konuları tekrarladıktan sonra ertesi gün bilgisayar filan oynama uykunu aldığından emin ol, yemeğini, suyunu iç, seni rahatsız edebilecek tüm fiziksel etmenler ile ilgili önlemlerini al. Sınavdan önceki gün test çözmemen kafanın karışmaması için gerekli bence. Çünkü test çözünce ve yanlışların çok çıkınca motivasyonun da düşebilir ama sen zaten önceden çalıştığın için buna gerek duymayacaksın. Başarıyı öğretmenlerinden bekleme. Eğer bir derste başarısızsan öğretmeni suçlama ve anlamadığın yerleri çalışmaya bak. Okulun kötüyse yani sınıftaki arkadaşlarının notları kötü ise öğretmeninde kötü olacaktır çünkü öğrenciler merak edip soru sorarlarsa öğretmen de gidip öğrenecektir ve size anlatacaktır. Eğer öğrenciler merak etmiyorsa öğretmen sadece müfredatı size anlatıp dersi bitirmekle yetinecektir.
Diğer sınavlarını yani okulda olduğun sınav notlarını yüksek tutmaya bak. Onları evde çözdüğün test gibi görebilirsin. Bir de sınav sırasında heyecanlanma eğer gerçekten çalıştırsan Teog sınavı da sana evde çözdüğün 20 soruluk testler gibi gelecektir. En önemlisi sınavda işaretlediğin, okuduğun şeylere dikkat et. Ben doğru düşünüp yanlış işaretlediğim için 3 soruyu yanlış yaptım. Bazen yanlışta anlayabiliyorsun veya hızlı oluyorsun ve acele ediyorsun. Bu yüzden de 2 soruyu yanlış yaptım. Bunları bilmediğimden mi yaptım hayır sadece dikkatsizlik ve acelecilik yüzünden yanlış yaptım. Sonuç olarak ilin en iyi 5. lisesine gittim ama dikkatsiz davranmasaydım belki fen lisesine gidebilirdin.
Okuduğun için teşekkür ederim.
Yazınız için teşekkür ederim,dediklerinizi uygulamaya başlayacağım ayrıca tekrar alışkanlığım yok ve tekrar yapıcam diyorum ama olmuyor neler ypamalıyım?

Öncelikle bunun sana neler kazandıracağını bilmelisin. Bence haftasonu tekrar yapmak 50 tane test çözmekten yararlı olabilir. Çünkü testi şimdi çözebilirsin ama 10 gün sonra çözemeyebilirsin. Belki birkaç bilgiyi veya formülü unutmuş olabilirsin bu yüzden testlerde yanlışların çıkar. Ama tekrar yaparsan haftasonları bilgilerini tazelersin ve hafızanda daha fazla kalmasını sağlarsın.
Bence ilk başta kolay biten derslerle başlamalısın. Türkçeden fiiller vardı sanırım onları tekrar et. Defterdekileri ve öğretmenin verdiyse testleri gözden tekrar geçirebilirsin. Sonra matematikteki formülleri tekrarla ve nereyi unutabileceksen oralara gözat. Daha sonra din ve ingilizceye geçersin en son fen ve inkılap tarihini tekrar edersin. Fen biraz uzundur konuları ve tarih de uzundur bu yüzden onları ilk başta tekrar edersen sonraları sıkılabilirsin. Eğer konuyu anlamadıysan mutlaka başka bir yardımcı kaynak alarak konuyu orada okuyup öğrenmelisin. Tekrardan sonra başın biraz şişebilir çünkü 2-3 saat bile alabiliyor. Ben 5 saatte tekrarı bitirdiğimi bilirim. Fen iki saat, inkılap bir buçuk saat diğer derslerde iki buçuk saat sürmüştü. Bu arada ingilizceden kitabın sonundaki kelimeleri hocanız yazdırıyordur zaten onların anlamlarını tekrar edersin. Bir kez de elinle kelimeyi kapatarak tekrar edersin. Tekrardan sonra 30 dakika televizyon ve bilgisayara bakma eğer ortam ve fiziksel etmenler seni rahatsız ediyorsa kendini rahat hissettiğin bir çalışma yerine git. Mümkünse bilgileri kendinle konuşarak tekrarla. Ve tekrarladıktan sonra bir kezde bakmadan tekrarla. Dersi tekrarladıktan sonra 2 dakika gözlerini kapat ve dinlen sonra diğer derse geç. Telefon, bilgisayar, televizyon varsa onları kapat veya başka bir yerde çalış. Mümkünse sessiz olsun. Bu dediklerimi kütüphanede filan sanırım yapamazsın çünkü ben her zaman kendimle konuşarak tekrar ediyorum. Yüksek sesle tekrarlarsan o kadar akılda kalıcı oluyor çünkü. Evdekiler deli filan diyebilir ama gerçekten de işe yarıyor. Çok susuyorsun bu yüzden yanına su almanı öneririm. Aklına takılan sorular olursa soru sormalısın. Çünkü bu sınavda iyi bir yer kazanmak istiyorsan bir daha tekrarlanmayacak. Yani bu sınav gerçekten çok önemli. O yüzden utanıp, çekinip soru sormamazlık yapma.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı