TEOG'dan korkuyorum

B.Memis

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz ki 2-3 gün kaldı. Dune kadar korkmuyorum bu sınavdan fakat şimdi korkuyorum. 6-7sinif ortalamalarim 95 üstünde. 480 almayı hedefliyorum. Ne yapmalıyım?

Oturup bekleyeceksin dostum. Daha önünde çok sınavın olacak. TEOG gibi kolay sınavda korkuyorsan, üniversite sınavları için ne yaparsın düşünemiyorum. Ortalaman iyi, yüksek alırsın. Fazla kafana takma, heyecan, telaş yapma.

Kendini sıkmana gerek yok. Girdiğin okul sınavlarına giriyormuşsun gibi veya deneme sınavlarına giriyormuşsun gibi gir bu sınava da. Ve bu sınavda başarısız olsan da ucunda ölüm yok. Bu sınav abartıldığı kadar zorlayıcı veya hayatını şekillendirici bir sınav değil. Hayatta hiçbir şeyi gözünde büyütme çünkü büyütürsen hiçbir zaman onu atlatamazsın. Teog'dan önemli şeyler var mı? Var tabiki de. Üniversiteye giriş sınavı kat ve kat daha çok önemli bir sınav. Ancak o sınavda bile başarısız olsan biraz para vererek yine üniversite okuyabilirsin. Veya bir sene sonra girersin. Yani kendini kasma. Arkadaşın da dediği gibi en fazla ne olacak yani. Ölmiyeceksin veya ailen seni yargılamayacak, arkadaşların seni dışlamayacak niye 480-490 alamadın diye.

Ben de gireceğim TEOG'a. Amaç Fen fakat kazanamazsam bir alt liseye, onu da kazanamazsam onunda altındaki liseye. Siz çalışmanıza bakın. Siz çalışırsanız TEOG kötü alsanız dahi vicdan azabı çekmez, ah keşke çalışsaydım demez, kimse sizi niye çalışmadın diye yargılamaz. N'apalım çalıştık ama yapamadık der, yeni okulunuza başlarsınız ve sorun yaşamazsınız. Ama çalışmazsanız, 4 yıl boyunca birileri size çalışsaydın daha iyi bir lisedeydin diye başınıza kakar ve sizde ah keşke çalışsaydım diye pişman olursunuz. Allah yardımcınız olsun.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı