Termal Macun Değişimi Sonrası Sıcaklık Değerleri Yükseldi

denzi

Hectopat
Daha fazla  
Dün Vatan Bigisayar'dan Cooler Master HTK-002 termal macun aldım. İşlemci ve ekran kartına azıcık sürerek üstüne soğutma bloğunu kapadım. MSI Afterburner uygulamasını kullanarak sıcaklıkları ölçtüm. Bir değişiklik yoktu. Sonrasında Google Chrome'a girince sıcaklık bir anda 50 dereceden 70 derceye fırladı. Fan hemen çalışıp durdu. Her böyle küçük bir işlemde hemen sıcaklık fırladı. Bir de oyunda deneyeyim dedim. CS:GO'ya girdim maçtayken sıcaklık 95 dereceye çıktı. Fanım hiç olmadığı kadar hızlı dönüyordu. Ama ilginçtir laptop hiç kapanmadı. Ekran kartı da 87 derecelerdeydi. Tekrardan macunu peçeteyle silip bu sefer ince bir tabaka halinde yayarak uyguladım. Soğutucu blokda bir sıkıntı var mı diye kontrol ettim ama yoktu. Fan da sorunsuz çalışıyordu. Ama yine sonuç aynı çıktı.

İşlemci: i5-7200U
Ekran kartı: NVIDIA 940MX
Laptop Modeli: HP 15-AU110NT

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hepsini eşit sıkmasanız bile bu derecelere çıkamaz. @TerabyteForever'ın da dediği gibi termal macununuz giriş seviyesi bir macun, yüksek ihtimalle problem bundan da kaynaklanıyor. Isı iletkenlik değeri yüksek bir macun almanız daha iyi olur. Örneğin şu andaki en popüler macunlardan birisi: Arctic MX-4 2019 Edition 4g Termal Macun | En Ucuzu Akakçe
Şunu da belirtmek isterim belirttiğim macunun ısı iletkenliği sizin macununuzdan iki kat daha fazla.
Iyi uygulanmazsa macunun tam tersi etkisi vardır. Aslında işlemci üzerini daha çok kapatmış oluyorsunuz macunla. Halbuki ısı borusuna temas etmesi gerekiyor. O yüzden düzgün uygulanmazsa işlemci tam anlamıyla boğuluyor. Macun kaliteli değilse uygulama başarısı şansa kalıyor. Bir daha deneyin ve az sürün. Olmazsa daha kaliteli macun gerekir. Macunun iletken kalitesi önemli. Altın parçacıklı olanları bile var. Ama fiyatları uçuk. Düzgün bir marka olsun yeter. Ben çok ucuza almıştım. Herkes üretip satıyor artık sanki. Düzgün ürün bulmak zor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı