Termal macun değiştirmeden işlemci fanının yönünü değiştirmek?

Evet işlemci fanı egzoz fanlarına üflemeli havayı. Senin ki ekran kartına üflüyorsa zaten fanı söküp yönünü değiştirmen yeterli takarken.
Alt konumda ses yapıyor CM fanlar malesef, yan takma şansınız varsa hemen çevirin.
Yan çevirmesi için arka taraftaki bazı şeyleri sökmesi gerekiyor bir kaç video izleyip deneyebilir sökmeyi. Fakat arkadaş bilmediği için beceremeyeceği için olası yöntemleri deneyip sıcaklıklara bakıp ona göre iş yapmak mantıklı olur bence.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2019-11-19 at 14.57.03.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-19 at 14.57.03.jpeg
    141,1 KB · Görüntüleme: 26
Anladım. Fakat bence sıcaklık değerlerine bir bakın ses olayını çözmek içinde fanı sökün. Fanı ekran kartına en uzak olan kısıma yani üste tak muhtemelen ses azalacaktır.

Anladım. Fakat bence sıcaklık değerlerine bir bakın ses olayını çözmek içinde fanı sökün. Fanı ekran kartına en uzak olan kısıma yani üste tak muhtemelen ses azalacaktır.

Furmark ile test yapıp sonucunu buraya atayım öyleyse.

Edit: Pardon bu ekran kartı içindi. İşlemciyi ölçmek için hangi yazılımı kullanayım?

Prime95 var ama kullanırken dikkat et. Cinebench R5 var.

Furmark ile cpu da test ediliyormuş onunla yaptım. 10 dakika boyunca yaptım 49-51 dışına çıkmadı, sabit.

Ekran kartını da test ettim. test esnasında o da 70 derecede duruyor.

Sıcaklık sorunu yok sanırım. Ama bu ses sorununu mutlaka halletmem gerekiyor. Acayip kafa şişirici bir ses var. İşlemci fanını söküp yönünü değiştirmeli miyim bunun için bilemiyorum.
Sorun halloldu. Fan'ın sanırım ömrü bitmiş. Cooler Master Hyper 212 Evo fandı. Bunların göbeği açılmıyor ki içine yağ falan dökeyim. Fanı kuleden söküp elime alıyorum, acayip şekilde titriyor. Yerine taktığımda değil kasayı, bilgisayar masasını titretiyor meret. Fanın pervane kısmını alıp umutsuzca mahallemdeki bilgisayarcıya gittim. Allah razı olsun sorunu halleti. 35 liralık bir fana benim fanın kasnaklarını monte edip verdi. Böylece kuleye takabildim. Orjinal fan 1600 rpm'ye kadar çıkabiliyordu bunun max'ı 800 rpm. O biraz kötü oldu ama şuanki sessizlik "dünya varmış" dedirtiyo. 800rpm olması bana oyun oynarken falan sorun çıkartacak mı bakalım yaşayıp göreceğiz.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    123,3 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
Furmark ile cpu da test ediliyormuş onunla yaptım. 10 dakika boyunca yaptım 49-51 dışına çıkmadı, sabit.

Ekran kartını da test ettim. test esnasında o da 70 derecede duruyor.

Sıcaklık sorunu yok sanırım. Ama bu ses sorununu mutlaka halletmem gerekiyor. Acayip kafa şişirici bir ses var. İşlemci fanını söküp yönünü değiştirmeli miyim bunun için bilemiyorum.
Sorun halloldu. Fan'ın sanırım ömrü bitmiş. Cooler Master Hyper 212 Evo fandı. Bunların göbeği açılmıyor ki içine yağ falan dökeyim. Fanı kuleden söküp elime alıyorum, acayip şekilde titriyor. Yerine taktığımda değil kasayı, bilgisayar masasını titretiyor meret. Fanın pervane kısmını alıp umutsuzca mahallemdeki bilgisayarcıya gittim. Allah razı olsun sorunu halleti. 35 liralık bir fana benim fanın kasnaklarını monte edip verdi. Böylece kuleye takabildim. Orjinal fan 1600 rpm'ye kadar çıkabiliyordu bunun max'ı 800 rpm. O biraz kötü oldu ama şuanki sessizlik "dünya varmış" dedirtiyo. 800rpm olması bana oyun oynarken falan sorun çıkartacak mı bakalım yaşayıp göreceğiz.
Tekrar bir ısı testi yap oyun oynarken. Fanı değişmişsin bak bakalım fark var mı ısıda? Bir de termal macunu yenileyen adam kimse fanın göbeğine bastırıp balance ayarını bozmuş olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı