Termal macun nasıl sürülmeli?

Sakin

Hectopat
Merhaba.
Termal macun yenilemek için bilgisayarı açtığım da ekran kartı etrafında ki parçaların üstünde resimde ki gibi farklı macun benzeri daha yoğun, ne olduğunu anlayamadım bir şey vardı. Cihaz alındığından beri ilk kez açıldı. Buralara ne şekilde müdahale etmem gerekir? Normal termal macun mu sürmeliyiz? Cihazı 2-3 gün önce kenarlara taşan kısımları üstüne toplayarak kapattım.

1659867152792.jpg

Ayrıca 2. resimde M.2 SSD yeri var fakat soket yok sanırım. Burayı kullanma şansımız yok değil mi?

1659867152787.jpg

Sistemim MSI GL75.

i7 9750H.
GTX1660 Ti.
Kingston 32 GB CL15 RAM.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba.
Termal macun yenilemek için bilgisayarı açtığım da ekran kartı etrafında ki parçaların üstünde resimde ki gibi farklı macun benzeri daha yoğun, ne olduğunu anlayamadım bir şey vardı. Cihaz alındığından beri ilk kez açıldı. Buralara ne şekilde müdahale etmem gerekir? Normal termal macun mu sürmeliyiz? Cihazı 2-3 gün önce kenarlara taşan kısımları üstüne toplayarak kapattım.

Eki Görüntüle 1477366

Ayrıca 2. resimde M.2 SSD yeri var fakat soket yok sanırım. Burayı kullanma şansımız yok değil mi?

Eki Görüntüle 1477370

Sistemim MSI GL75.

i7 9750H.
GTX1660 Ti.
Kingston 32 GB CL15 RAM.

Şimdiden teşekkürler.

Yoğun dediğiniz kısımlara Themal ped uygulanması gerekiyor.
Eğer oradaki kısımlara boş bırakarak montajı gerçekleştirişseniz. Cihazının MOSFET'leri veya dirençleri fazla ısındığından kapanma yapacaktır.(MOSFET'ler kısa devreye düşecektir.)
Piyasada tavsiye edilen markalar bunlardır.
Lakin Thermal padlerin milimetrik boyutları vardır.
Eğer kalın olanı yerleştirirseniz anakarta esneme, eğer ince olanı yerleştirişseniz. Soğutma bloğuna temas etmeyeceği için görevini yerine getiremeyecek ve ilk bahsettiğim konu gerçekleşecek.

Hepinize teşekkür ederim. Fakat biraz yanlış ifade ettim sanırım. İşlemci ve ekran kartının üzerini temizledim ve macunu sürdüm, o kısımda sorun yok. Ekran kartının etrafında ki 8-10 tane farklı çip gibi şeyler var onların üzerinde ki macun benzeri şeyin ne olduğunu anlamamıştım.

Geri
Yukarı