Termal macun ne zaman değiştirilir?

Dutchman

Kilopat
Makaleler
6
Yer
𝐀𝐭 𝐭𝐡𝐞 𝐡𝐞𝐚𝐫𝐭 𝐨𝐟 𝐂𝐚𝐥𝐲𝐩𝐬𝐨
Pek bir zaman söyleyemeyiz bence. Sıcaklıklar yavaştan artmaya başladığı zaman değiştirmek daha doğru olacaktır.
Elbette, oda koşullarının ve kullanım sıklığının etki ettiğini bu yüzden belirttim. 1 yıl şart değil, ısınma görüldüğünde ana sebebin termal macun olduğu anlaşılırsa değiştirilmeli.

TLP

Hectopat
Makaleler
2
Yer
UUR İmparatorluğu
Pek bir zaman söyleyemeyiz bence. Sıcaklıklar yavaştan artmaya başladığı zaman değiştirmek daha doğru olacaktır.

Doğru sayılır, standart bir kullanıcının işlemciyi ortalama 70-75 derecelerde kullanacağını düşünürsek ve bu bağlamda da 1 yılda macunu tüketeceğini varsayarsak bence @Dutchman de haksız sayılmaz.

Ama evet sonuçta koşullar değişken ve bunları da göz etmek lazım.

14759

Gigapat
Makaleler
18
Ne zaman ısınmaya başlarsa öyle değiştir. 2 yıldır macuna ellemedim geçen değiştirdim değerler aynıydı boşuna israf etme.

er36po

Kilopat
Makaleler
9
Yer
Kars/ Ordu
Tüm bildiklerinizi unutun. Ben yaklaşık 6 yıldır (5 yılı çoktan geçti) daha termal macunları değiştirmedim. Bu ad an itibari sıcaklık dğerlerim ve evin petekleri yanıyor, PC de peteklerden çok uzak değil. Bu PC'yi kuralı 5 yılı geçti ve neredeyse her gün BF, Pubg ve diğer oyunlar oynanıyor.
Yani demem o ki, iyi bir soğutucunuz ve kaliteli termal mucununuz varsa, çok uzun yıllar kullanabiliyorsunuz. Yok dandik stok soğutucular veya o tarzları kullanıyorsanız 1 yıl bile çok olabilir.
Ve macun değişim zamanını sıcaklıkların artmasından değil, macunun bozulup bozulmadığından anlarsınız ancak. Keza sıcaklıkların artmasından toz, pislik en büyük etken. Temizlik sonrası netice alınmazsa macun kontrol edilir. Macunun özelliğini yitirip yitirmediğini de kuruyup kurumadığından anlarsınız. Yani macun kurumuşsa ölmüş demektir. Yok, halen cıvıksa daha gideri var demektir.
Ekran görüntüsü 2021-12-03 211922.jpg

Yeni konular

Yukarı