Termal macun sürerken dikkat edilmesi gerekenler nedir?

nevale31

Hectopat
Yer
Saratov
Arkadaşlar, aslında termal macun sürmeyi biliyorum birkaç kez yapmıştım ama eski sistemdi, yeni sistem de termal macun bile sürmek bana biraz korkutucu geliyor. Ya yanlış yaparsam, ya doğru yapsam bile ısınırsa. R5 2600X var hazır sistem olarak almıştım, termal macun sürülüydü, (R20 testinde 94 derece oluyor.) ben Arctic MX4 almak istiyorum, şimdi yapmam gereken şey leblebi boyutunda işlemcinin ortasına sıkmak ve içinde gelen spatula ile işlemciyi kaplamak değil mi? Evet, doğru ancak aklıma şu statik elektrik mevzusu takılıyor, ben şu an tahta masada bilgisayarımı kullanıyorum. Bilgisayarı çıkarıp tahta masanın üzerinde termal macunu sürsem statik elektrik oluşur mu? Ayrıca işlemci üzerindeki termal macunu silmek için kuru peçete kullansam yeter mi?

Hafif nemli peçete veya bez ile silin ve kurulayın. Her yerine su değse bile bir şey olmaz. Çalıştırırken kuru olsun yeter. Elektrik konusunu bilmiyorum ama anakart üzerinde yazdığınız işlemi yaparsanız doğru olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken şeyler:

-Macunu ortalama bir bezelye tanesinin yarısı kadar sıkmak. Fazla sıkarsanız taşar, az sıkarsanız etkisiz olur.
-Macunun ince bir tabaka halinde yaymak.
-Macunu etrafa taşırmamak.
-Statik elektrik (bunun önüne geçmek için plastik eldiven kullanabilirsiniz)

Hocam, eski veya yeni fark yok. Aynı işlemleri yapacaksanız. Statik elektrik atmak zor değil. En basiti topraklı bir prizin tırnağına dokunun. Eski macunu peçete ile temizleyebilirsiniz.

Hafif nemli peçete veya bez ile silin ve kurulayın heryerine su değse bile bişey olmaz. Çalıştırırken kuru olsun yeter. Elektrik konusunu bilmiyorum ama Anakart üzerinde yazdığınız işlemi yaparsanız doğru olacaktır.
Direkt olmasa da sıvı teması olması doğru bir şey değil. İşlemcinin bozulmasına yol açabilir.

Arkadaşlar, aslında termal macun sürmeyi biliyorum birkaç kez yapmıştım ama eski sistemdi, yeni sistem de termal macun bile sürmek bana biraz korkutucu geliyor. Ya yanlış yaparsam, ya doğru yapsam bile ısınırsa. R5 2600X var hazır sistem olarak almıştım, termal macun sürülüydü, (R20 testinde 94 derece oluyor.) ben Arctic MX4 almak istiyorum, şimdi yapmam gereken şey leblebi boyutunda işlemcinin ortasına sıkmak ve içinde gelen spatula ile işlemciyi kaplamak değil mi? Evet, doğru ancak aklıma şu statik elektrik mevzusu takılıyor, ben şu an tahta masada bilgisayarımı kullanıyorum. Bilgisayarı çıkarıp tahta masanın üzerinde termal macunu sürsem statik elektrik oluşur mu? Ayrıca işlemci üzerindeki termal macunu silmek için kuru peçete kullansam yeter mi?
Donanım arşivinin bu konuyla ilgili videosunu izleyebilirsiniz.

Statik elektriği atmak için kaloriferlere dokunabilirsiniz. Evet kuru peçete de olur dikkatli olun ama.
Kalorifer yok maalesef.
Hafif nemli peçete veya bez ile silin ve kurulayın. Her yerine su değse bile bir şey olmaz. Çalıştırırken kuru olsun yeter. Elektrik konusunu bilmiyorum ama anakart üzerinde yazdığınız işlemi yaparsanız doğru olacaktır.
Kuru peçeteyle yapacağım, sıvı temas ettirmek istemiyorum açıkçası.
Hocam, eski veya yeni fark yok. Aynı işlemleri yapacaksanız. Statik elektrik atmak zor değil. En basiti topraklı bir prizin tırnağına dokunun. Eski macunu peçete ile temizleyebilirsiniz.
Anladım.

Ben yine taşırmamak ve az sürmemek için süreceğim zaman konu açarım zaman kaybı olması diye, fotoğrafını atarım konuya mesaj olarak siz de bana yeterli gelip gelmeyeceğini yazarsınız, olur mu böyle?

Yeni konular

Geri
Yukarı