Termal macun sürme miktarı

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Şimdi termal macun, işlemci ile soğutucu bloğu arasındaki mmlik açıklığın kapanmasını sağlayan ısı iletkenliği olan bir madde. İyice sıkıştırılan bir madde. Az sürünce, arada boşluklar kalacağı için iyi iş görmeyecektir. peki fazla sürünce neden olmuyor? sonuçta kalın bir tabakada yapsak basıncın etkisiyle fazlası kenarlardan çıkacaktır, yine olması gerektiği gibi bir tabaka kalacaktır. Yanılıyor muyum? Fazla sürersem kalın olur, iş yapmaz diye az sürüyoruz. Lakin bu sefer de yeterli geleceğini nereden bileceğiz?

Peki fazla sürünce neden olmuyor?

Kenarlara dağılacağı için direkt soğutucu blok ve işlemci arasında sıcaklığı iletmek yerine, taşan yerlere de ileteceği için daha çok ısınır. Ve kenarlara taşanlar da israftan başka bir şey değil. Yetip yetmeyeceği konusunda endişeliysen yayarak sür, hem miktarı hakkında aklında soru kalmaz.

Bezelye, nohut tanesi kadar yeterli olacaktır. Sonra onu tüm yüzeye yayarsanız daha iyi olur. Ben genellikle en sol veya sağa bezelye kadar sıkıp tüm yüzeye dağıtıyorum oradan (bir banka kartı ile falan). Amaç zaten mikroskobik boşlukları tıkayarak fanın ve cpunun tam temas etmesini sağlamak. Fazla kullanılınca ne olabileceğini üstteki arkadaş zaten anlatmış.

İşlemcinin her yerine ince bir tabaka şeklinde dağıtabileceğin kadar macunu nokta kadar işlemcinin üzerine şırıngayla çıkarın. İşlemciye soğutucuyu takıyormuş gibi sakince hiçbir şeye zarar vermeden soğutucuyu oynatarak güzelce dağıtıp her yerine macun geldiğinden emin olun ve dışarıya taşan macun olursa tozu dökülmeyen, kalıntı bırakmayan bir bez ile taşan macunu temizlersen temiz bir işlem olur. En son PC boştayken ve yük altındayken sıcaklık değerlerine bakmayı unutma. Fan bazen yuvasına oturmuyor sıcaklık değerleri kontrol edilmediğinden işlemci çok ısındığından kasmalara sebep oluyor. Sıcaklık değerlerini mutlaka kontrol yapmanı şiddetle öneririm.. Technopat'ın youtube kanalında işlemciye termal macun nasıl sürülür videoları var oradan da bakabilirsin.

The ridiculous thermal paste job I found in my overheating laptop...: pcmasterrace

Fabrika çıkışlı ürünlerde hep fazla sürerler dikkat edin.

Kenarlara dağılacağı için direkt soğutucu blok ve işlemci arasında sıcaklığı iletmek yerine, taşan yerlere de ileteceği için daha çok ısınır. Ve kenarlara taşanlar da israftan başka bir şey değil. Yetip yetmeyeceği konusunda endişeliysen yayarak sür, hem miktarı hakkında aklında soru kalmaz.

Bezelye, nohut tanesi kadar yeterli olacaktır. Sonra onu tüm yüzeye yayarsanız daha iyi olur. Ben genellikle en sol veya sağa bezelye kadar sıkıp tüm yüzeye dağıtıyorum oradan (bir banka kartı ile falan). Amaç zaten mikroskobik boşlukları tıkayarak fanın ve cpunun tam temas etmesini sağlamak. Fazla kullanılınca ne olabileceğini üstteki arkadaş zaten anlatmış.
Fazla sürmek deyince tabi bir parmak kadar sürmeyeceğiz. Yani nasıl anlatsam sallıyorum 1mm kadar. Şimdi ince bir tabaka olarak sürüyoruz ama oradaki macunun bir kısmı soğutucaya da geçecek, aynı homojenliği kapalıyken duracak mı o var. Fazla harcanması vs önemli değil aslında, en fazla yılda bir macun değiştirsek bile 2 yıl fazlasıyla gider. 2 yılda bir macun alsak nolur, orası önemli değil zaten.
İşlemcinin her yerine ince bir tabaka şeklinde dağıtabileceğin kadar macunu nokta kadar işlemcinin üzerine şırıngayla çıkarın. İşlemciye soğutucuyu takıyormuş gibi sakince hiçbir şeye zarar vermeden soğutucuyu oynatarak güzelce dağıtıp her yerine macun geldiğinden emin olun ve dışarıya taşan macun olursa tozu dökülmeyen, kalıntı bırakmayan bir bez ile taşan macunu temizlersen temiz bir işlem olur. En son PC boştayken ve yük altındayken sıcaklık değerlerine bakmayı unutma. Fan bazen yuvasına oturmuyor sıcaklık değerleri kontrol edilmediğinden işlemci çok ısındığından kasmalara sebep oluyor. Sıcaklık değerlerini mutlaka kontrol yapmanı şiddetle öneririm.. Technopat'ın youtube kanalında işlemciye termal macun nasıl sürülür videoları var oradan da bakabilirsin.
Hocam sıcaklıkların belli bir kriterini bulmak zor. Misal bende, 5800X var. Artic 280mm'lik sıvı soğutucu var. Boşta 41-42 derece, oyunlarda 60-75 derece geliyor. Macun olarak Artic Mx-4 var. Lakin 5900X olup aynı soğutucuda bendekinden daha serin çalışanı varmış. Macunu bende az sürdüm ve her tarafına yaydım. O yüzden açtım konuyu acaba yeterli olmuyor mu böyle az sürünce gibisinden sormak için.

Şimdi ince bir tabaka olarak sürüyoruz ama oradaki macunun bir kısmı soğutucaya da geçecek, aynı homojenliği kapalıyken duracak mı o var.

Soğutucu vidaları takılınca hareket etmeyeceği için, ve laptoplarda olduğu gibi pumpout gibi bir sorun da olmadığı için sorun olmaz.

O yüzden açtım konuyu acaba yeterli olmuyor mu böyle az sürünce gibisinden sormak için.

Yeterli olur, bir sorun olmaz. Sorun teşkil ediyorsa temizleyip, ortaya bezelye kadar bir nokta koyup yaymadan da soğutucuyu takabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı