Termal macun yenilemek

southwest

Kilopat
SSD veya HDD modeli
Crucial BX500 240 GB / Seagate Barracuda 1 TB
Selam arkadaşlar, bugün İtopya indirimlerinden SSD aldım. Geldiğinde takarken kasamı da temizleyeceğim çünkü içine ışık tuttum ve bayağı toz tutmuş. Sistemi kasım 2020'de aldım ve o tarihten beri hiç temizlenmedi, termal macun yenilenmedi. Hazır tozları vs. almışken termal macunu da yenilemeli miyim?
Prime95 ile yaklaşık 5 dakika bir test yaptım, sonuç bu şekilde.

1642197143387.png

Kullandığım monitor programı anakartımın kendi sitesinden indirdiğim program, şimdiden teşekkürler.
Moderatör arkadaş konuyu dizüstü bilgisayarlara taşımış ne hikmetse, allah allah. :D

75 derece yük altında dostum, konuyu gözünle okumanı tavsiye ediyorum.
Yardımcı olmaya çalışıyorum, pişman ettin. Sözlerine dikkat et. Benim işlemcim Xeon X5460 server işlemcisi, ben full yükte 60'ı geçmiyorum sen full yükte 75 almışsın şimdi ters bişey de söylemek istemiyorum ceza yerim diye. Neyse.

Artı -2 Eksi
Blend modda gerçekleştirdim testi.
Blend değilde small fft ile daha doğru sonuçlar alırsınız. 10 dakika içerisinde işlemci 85lere dayanabilir siz temizlik yaptığınızda macunu yenilemeyi ihmal etmeyin vakti gelmiştir. Ayrıca prime95'de gördüğünüz değerleri hiç bir program ya da uygulamada görmezsiniz merak etmeyin. Daha ortalama derece için OCCT programını tavsiye ederim.

@Kullanıcı

Blend değilde small fft ile daha doğru sonuçlar alırsınız. 10 dakika içerisinde işlemci 85lere dayanabilir siz temizlik yaptığınızda macunu yenilemeyi ihmal etmeyin vakti gelmiştir.
Blend tam yükte diye okudum, şimdi small fft deniyeyim 10 dakika boyunca, buraya yazarım sonuçları.
Sonunda bilgili birisi cevapladı, teşekkürler.
@494722 testi açtığım anda 85'e dayandı sıcaklık, durdurdum şuan. Ancak bu monitor programına pek güvenemedim Ryzen Master Utility daha mı iyi olur?

Blend tam yükte diye okudum, şimdi small fft deniyeyim 10 dakika boyunca, buraya yazarım sonuçları.
Sonunda bilgili birisi cevapladı, teşekkürler.
@494722 testi açtığım anda 85'e dayandı sıcaklık, durdurdum şuan. Ancak bu monitor programına pek güvenemedim Ryzen Master Utility daha mı iyi olur?
hwmonitör, hwinfo programlarını kullanabilirsin. Ama dediğim gibi small fft testi ağırdır ve daha çok stabilite ölçülür hiç bir zaman kasanızda o kadar sıcaklık görmezsiniz. Daha ortalama bir sonuç için OCCT programı indirip 10 dakikalık sistem testi yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı