Termal Macun Yerine Lehim Yapmak

Benim dediğim şu, işlemci chipsetinin üzerine cüzi bir miktarda lehim döküp ısı dağıtıcısını üzerine kapatmak. Böylelikle işlemci ile ısı dağıtıcı tam temas sağlayacağından ısı akışı daha hızlı olacak. Termal macun ve sıvı metal macun tam temas sağlayamadığından dolayı lehim kadar etkili olacağını sanmıyorum.
Dediğim olay delid beyler. Soğutucu blokla işlemci arasına lehim dökmekten bahsetmiyorum.
Sen oyle soylemedin, tamam. Ama onun yapmak istedigi o. Islemcinin metal plakasini cikarip tam monte edemeden kapatmis. Ona cozum ariyor.
Isı dağıtıcının tam kapanmamasından bahsetmiyorum, zaten işlemciyi yuvasına yerleştirince üzerine yük biniyor ve temas ediyor.

Son düzenleme:
İslemcinin uzerine lehimi yaydin. Donmadan metal plakayi nasil oturtacaksin? Arada bosluk kalmamasi ve iki yuzeyin arasinda hava olmamasi gerekiyor tam temas icin. Bunu yapman imkansiza yakin. Ayrica lehimin erime isisi 300C'lerde. İslemci sag cikmaz o operasyondan. Tabii senin malin. Istedigini yapmakta ozgursun.
Beklediğim cevap buydu, o zaman işlemciyi alıp bir bakkalda metal macun sürdürmeye gitmem gerekiyor.

Konu sahibinin düşüncesi oldukça mantıklı ama pratikte uygulamak çok çok zor.

Belki ileride IHS ile soğutucu bloğu birleşik tek bir parça olacak şekilde üretebilir, işlemci üreticileri. Bu şekilde termal macun gibi bir uygulamaya gerek kalmaz. Ama bunu yaparlarsa da işlemci ile gelen soğutucudan başka soğutucuyu kullanmak imkansız olur ya da olağandışı bir tasarım gerektirir diye düşünüyorum.

Üzerinde düşünmeye oldukça açık bir konu aslında.

İşlemcinin kapağını fazla ısınmasından dolayı açıp macununu yenilemek istedim ama bir fark olmadı, üstüne ısı 2-3 derece arttı. Termal macun yerine oraya lehim eritip kapağını kapatsam nasıl olur? Isı değerleri boşta 30-50, yükte 80 derece. İşlemci fanını da değiştirmeyi düşünüyorum.
Hocam sen benim konuda termal macun yerine diş macunu süren değil misin :D Nası bir kafa yaşıyorsun :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı