Termal macunun ne kadar sürede bir değişmesi gerek?

serifozoltu

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.

Yaklasık 1 sene oldu bilgisayarımı toplayalı. Ne kadar sıklıkta termal macunun değişmesi gerek?
İşlemci ve sıvı sogutucu bilgileri de aşağıdaki gibidir.

MSI MAG CoreLiquid 240r 240mm Intel-AMD uyumlu sıvı soğutucu / AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm işlemci (tray)

Merhabalar.

Yaklasık 1 sene oldu bilgisayarımı toplayalı. Ne kadar sıklıkta termal macunun değişmesi gerek?

MSI MAG CoreLiquid 240r 240mm Intel-AMD uyumlu sıvı soğutucu / AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm işlemci (tray)
1 yılda 1 ideal diye biliyorum.

Çok kullanıyorsanız yılda 1 kere idealdir. Eğer çok fazla kullanmıyorsanız 2 yılda 1 yeterlidir.

Merhabalar.

6 ayda bir diye duymuştum ama nerden duydum bilmiyorum

Bunu bilemezsiniz. 6 ay da, 1 yıl da ya da 5 yıl da değiştirilmesi gerekir diye bir mantık yok. Sıcaklık değerlerinizi kontrol edeceksiniz ve duruma göre değişeceksiniz. Ben 1 sene olacak aynı macun ile devam ediyorum ve sıcaklık değerlerim ilk gün ki gibi.

Bunu bilemezsiniz. 6 ay da, 1 yıl da ya da 5 yıl da değiştirilmesi gerekir diye bir mantık yok. Sıcaklık değerlerinizi kontrol edeceksiniz ve duruma göre değişeceksiniz. Ben 1 sene olacak aynı macun ile devam ediyorum ve sıcaklık değerlerim ilk gün ki gibi.

Hocam bu macunların da markası, vs... Gibi bir şey var mıdır? Ayrıca teknık serviste mi yoksa kendiniz mi değiştiriyorsunuz?

Hocam bu macunların da markası, vs... Gibi bir şey var mıdır? Ayrıca teknık serviste mi yoksa kendiniz mi değiştiriyorsunuz?
Ben masaüstü bilgisayar kullanıyorum ve kendim değiştiriyorum. Ve evet marka ve modellere göre performanslar değişebilir. Daha önce dediğim gibi, ben yaklaşık 1 sene önce sürdüğüm macunu hala kullanıyorum ve performans ilk gün ki gibi. Kullandığım macun da bu; Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas Partiküllü

Yeni konular

Geri
Yukarı