Tesadüf imkansızlık olasılığı

gaf2134

Decapat
Şöyle düşünün; bir yerdeki atom niye başka bir mekandaki atomla aynı kurallara uyarlar? Soruyu açıyorum. Cansız olan atomla başka bir yerdeki atom aynı kurallara uyuyorlar. Eğer mantık üzerine düşünürseniz böyle hareket etmeleri için bir zorunluluk yok ama nedense aynı kurallara uyuyorlar.

Bilim bu ön kabullerle çalışır.
1) Birbirinden habersiz trilyonlarca parça şu anda neden ve nasıl aynı kurallara uyabiliyorlar?
2) Birbirinden ayrı trilyonlarca atom ve foton şu anda neden ve nasıl aynı kurallarla hareket edebiliyorlar?

Burası bilim yapabildiğimiz bir yer bunu hiç düşündünüz mü?
Burası bütün ayrıntılarıyla matematiksel eşitlikler, formüller bulabildiğimiz bir evren.
Kaosta kanun bulamazsınız, kaosta olaylar formülize edilemez.
Eğer evrende kaos olsaydı parçalar rastgele hareket etseydi tek bir formül bile bulabilmemiz, evrene dair tek bir bilim dalının bile oluşması mümkün olmazdı. Evet şu anda elimizdeki bütün teknoloji; bilgisayarlar, makineler, robotlar, yapay zeka ürünler vs...
Bir yaratıcının varlığına inanmazsanız bütün bunlara tesadüf dersiniz. Gerçi günümüzde ateistler tesadüf kavramına karşı bir alerjisi var.

Çünkü birbirlerine ihtiyaçları var.

Örneğin sülfür = son katmanı yeterli atom yok dışarıdan atıyorum nitrjojen iyonu alıyor ama o nitrojan neden sülfür atomu olarak çalışıyor?
Çünkü ihtiyacı
Yani tesadüfen oluyor.
İnançlı bir insanım fakat 2 atom nasıl aynı hareket eder gibi konularda takdiri ilahi denilip bırakılmaması lazım.

Gerçekten inançlı iseniz bunun arkasındaki sanatı inceleyin. Fizik kurallarını inceleyin. Tasarıma hayran kalın konuya değil.
Zaten kitabımızda sürekli araştırmamızı emrediyor.
Çünkü birbirlerine ihtiyaçları var.

Örneğin sülfür = son katmanı yeterli atom yok. Dışarıdan atıyorum nitrojen iyonu alıyor ama o nitrojen neden sülfür atomu olarak çalışıyor?
Çünkü ihtiyacı var.
Ayrıca böyle kanıya nasıl ulaştınız?

Gerçi günümüzde ateistler tesadüf kavramına karşı bir alerjisi var.
Çünkü bilimde tesadüfe yer yoktur. Kendince "akıllı tasarımcıyı" kanıtlamışsın. Fakat bunları okuyunca fizik hakkında bir şey bilmediğini anlıyorum.
Bir yerdeki atom niye başka bir mekandaki atomla aynı kurallara uyarlar?
Başka mekandan kastın ne? Fizik kanunları çerçevesinde tüm atomlar olması gerektiği gibi hareket ediyor.
Eğer mantık üzerine düşünürseniz böyle hareket etmeleri için bir zorunluluk yok ama nedense aynı kurallara uyuyorlar.
Fizik kanunları diye bir şey duydun mu? Kütle çekim kuvveti, yani her şey birbirine doğru çekim kuvveti uygular. Sistemimizin "düzende" olmasının yegane sebebi budur.
1) Birbirinden habersiz trilyonlarca parça şu anda neden ve nasıl aynı kurallara uyabiliyorlar?
Çünkü cansızlar, fizik kanunları çerçevesinde dediğim gibi.
Evrendeki "kaos ve düzen" sözlük anlamındaki kaos ve düzenden farklı. Geçenlerde birine yazmıştım, oradan kopyalayıp atıyorum.

Düzen yok, tamam kaosun altında bir düzen yatıyor ama sözlük anlamındaki veya senin dediğin gibi bir düzen değil.

Evrendeki düzensizlik hala düzenden daha fazla hem de daha yüksek olasılıklı.
Entropi dediğimiz kavram da bu zaten.
Evet şu an görünen durumla determinizm sayesinde her şey neden-sonuca bağlı bir zorunluluk içeriyor ancak maddenin belirli hareketleri var. Kaos ve rastlantısallık yüzünden bu zorunluluk altında öngörülemez olaylar gerçekleşiyor.
Laplace'ın şeytanı bu duruma güzel örnek, metaforik olarak ele alırsak.
Ayrıca kuantum dünyasını hala bilmiyoruz, indeterminist olabilir. Hatta evrenimiz bile olabilir.
Evrende maddenin belirli hareketleri olduğu için, bizim gözlemlediğimiz teoriler ve kanunlar dahilinde işliyorlar evet, kaosun altında bir düzen yatıyor mu evet. Ama hala çok kaotik bir ortam, öngörülemez. Zaten bir düzene oturamadan yok olması olası.

Yani evren "düzenli" olmalı, bunun için bir yaratıcıya gerek yok.
Eğer evrende kaos olsaydı parçalar rastgele hareket etseydi tek bir formül bile bulabilmemiz, evrene dair tek bir bilim dalının bile oluşması mümkün olmazdı
Kaos her şeyin rastgele hareket etmesi değildir. Madem düzen var, her gün çarpışan kara delikler, galaksiler, gezegenler, meteor yağmurlarına maruz kalan gezegenler istisna sanırım. Bu sistem içinde biz olduğumuz için düzenli değil; düzenli olduğu için biz bu sistemin içindeyiz.
Bir yaratıcının varlığına inanmazsanız bütün bunlara tesadüf dersiniz.
Evrene, fiziğe ve astrofiziğe ilgili ve bilgili kimse bunlara karşı tesadüf demez. @Yararsız Üye ve @Alpha Centauri benden çok daha iyi açıklayabilir bu tarz konuları.

Öncelikle şunun anlaşılması lazım ki bilim "tesadüfen olmuş işte" demez bu konuda. Bir zamanlar evrim teorisiyle ilgili "bu evrimciler diyorkiiiiiğğğ her şey tesadüfen olmuuğğş" diyenlerin şu an ne durumda olduğunu anlatmamıza gerek yok, bu çarpıtmadır. Evren milyarlarca yıllık ömrü boyunca birçok olasılığı barındırmış ve bu olasılıklardan gerçekleşenler ve gerçekleşmeyenler olmuştur. Evrenin yaşını ve büyüklüğünü anlamadan, sadece eldeki bardağa ya da yaşanan eve bakarak "hmm anca tesadüfen olmuştur" demek normal. Her şeyden önce güzel bir eğitim almak gerekiyor.

Edit: Tekrar ediyorum, bilim "tesadüfen oldu yahu" demez, bu akıllı tasarımcıların bilmeden, okumadan, öğrenmeden insanlara yüklediği anlamsız bir kalıptır.

Çünkü bilimde tesadüfe yer yoktur. Kendince "akıllı tasarımcıyı" kanıtlamışsın. Fakat bunları okuyunca fizik hakkında bir şey bilmediğini anlıyorum.

Başka mekandan kastın ne? Fizik kanunları çerçevesinde tüm atomlar olması gerektiği gibi hareket ediyor.

Fizik kanunları diye bir şey duydun mu? Kütle çekim kuvveti, yani her şey birbirine doğru çekim kuvveti uygular. Sistemimizin "düzende" olmasının yegane sebebi budur.

Çünkü cansızlar, fizik kanunları çerçevesinde dediğim gibi.

Evrendeki "kaos ve düzen" sözlük anlamındaki kaos ve düzenden farklı. Geçenlerde birine yazmıştım, oradan kopyalayıp atıyorum.

Düzen yok, tamam kaosun altında bir düzen yatıyor ama sözlük anlamındaki veya senin dediğin gibi bir düzen değil.

Evrendeki düzensizlik hala düzenden daha fazla hem de daha yüksek olasılıklı.
Entropi dediğimiz kavram da bu zaten.
Evet şu an görünen durumla determinizm sayesinde her şey neden-sonuca bağlı bir zorunluluk içeriyor ancak maddenin belirli hareketleri var. Kaos ve rastlantısallık yüzünden bu zorunluluk altında öngörülemez olaylar gerçekleşiyor.
Laplace'ın şeytanı bu duruma güzel örnek, metaforik olarak ele alırsak.
Ayrıca kuantum dünyasını hala bilmiyoruz, indeterminist olabilir. Hatta evrenimiz bile olabilir.
Evrende maddenin belirli hareketleri olduğu için, bizim gözlemlediğimiz teoriler ve kanunlar dahilinde işliyorlar evet, kaosun altında bir düzen yatıyor mu evet. Ama hala çok kaotik bir ortam, öngörülemez. Zaten bir düzene oturamadan yok olması olası.

Yani evren "düzenli" olmalı, bunun için bir yaratıcıya gerek yok.

Kaos her şeyin rastgele hareket etmesi değildir. Madem düzen var, her gün çarpışan kara delikler, galaksiler, gezegenler, meteor yağmurlarına maruz kalan gezegenler istisna sanırım. Bu sistem içinde biz olduğumuz için düzenli değil; düzenli olduğu için biz bu sistemin içindeyiz.

Evrene, fiziğe ve astrofiziğe ilgili ve bilgili kimse bunlara karşı tesadüf demez. @Yararsız Üye ve @Alpha Centauri benden çok daha iyi açıklayabilir bu tarz konuları.

Süreçleri açıklamak nedeni açıklamak mıdır?

Şöyle düşünün; bir yerdeki atom niye başka bir mekandaki atomla aynı kurallara uyarlar? Soruyu açıyorum. Cansız olan atomla başka bir yerdeki atom aynı kurallara uyuyorlar. Eğer mantık üzerine düşünürseniz böyle hareket etmeleri için bir zorunluluk yok ama nedense aynı kurallara uyuyorlar.

Bilim bu ön kabullerle çalışır.
2) Birbirinden ayrı trilyonlarca atom ve foton şu anda neden ve nasıl aynı kurallarla hareket edebiliyorlar?

Burası bilim yapabildiğimiz bir yer bunu hiç düşündünüz mü?
Burası bütün ayrıntılarıyla matematiksel eşitlikler, formüller bulabildiğimiz bir evren.
Eğer evrende kaos olsaydı parçalar rastgele hareket etseydi tek bir formül bile bulabilmemiz, evrene dair tek bir bilim dalının bile oluşması mümkün olmazdı. Evet şu anda elimizdeki bütün teknoloji; bilgisayarlar, makineler, robotlar, yapay zeka ürünler vs...
Bir yaratıcının varlığına inanmazsanız bütün bunlara tesadüf dersiniz. Gerçi günümüzde ateistler tesadüf kavramına karşı bir alerjisi var.

Cok kavram kargasasi yasiyorsun, kaos ve duzensizlik tanimlamalarini yeniden okumalisin.

Kaos demek, formulsuzluk demek degil, duzensizlik demektir. Belirli kurallar dahilinde de bir sistem kaotik - yuksek entropili olabilir. Odanin daginik olmasi "kaos" tur, odanin daginik olmasi icin odandaki esyalarin yercekimi kurallarini ihlal etmesine gerek yok.

Kaos demek ozunde tahmin edilememezliktir. Kuantum mekaniklerinde oldugu gibi. Yarin guneste dev bir patlama olabilir ve biz bunu bilemeyiz. Yarin deprem olabilir ve biz bunu olcemeyiz. Evrendeki tum fiziksel kurallari analiz eden super bir bilgisayarimiz olsaydi yapabilirdik. ( Descartes'in determinizmi )

Evrende neden fizik yasalarinin oldugu sorusu bence cok mantiksiz. Bu yasalari bulan biziz zaten. "Neden paralel ve meridyenler var dunyada?" demek gibi bir sey bu.

Evreni gozlemliyoruz, paternleri inceliyoruz. Kendi olusturdugumuz matematiksel semboller ve metodlar dahilinde evreni aciklamak icin " X = y * z * q " gibi kuramlar ileri suruyoruz. Bunlarin bazisi yanlis, bazisi bazi durumlarda yanlis bir kismini da bilmiyoruz zaten.

Sen simdi tutup, kendi uydurdugumuz formuller ve kurallar butunune isaret edip, "Bunlar neden varlar?" diyerek kendi inandigin tanriyi legalize etme derdine dusmussun.

Bence tesaduf kavramina alerjisi olan insanlar tam tersi senin gibi tanrisini formullerle ispatlayabilecegine sanrisina kapilmis tipler. Bir seylerin rastlantisal ogelerle kendiliginden olusmus olabilme ihtimali sizi delirtiyor :). Bilimsel verilere sirtinizi dayayarak mitolojilerinizi ispatlayamazsiniz, bos yere cabalamayin bence.

Cok kavram kargasasi yasiyorsun, kaos ve duzensizlik tanimlamalarini yeniden okumalisin.

Kaos demek, formulsuzluk demek degil, duzensizlik demektir. Belirli kurallar dahilinde de bir sistem kaotik - yuksek entropili olabilir. Odanin daginik olmasi "kaos" tur, odanin daginik olmasi icin odandaki esyalarin yercekimi kurallarini ihlal etmesine gerek yok.

Kaos demek ozunde tahmin edilememezliktir. Kuantum mekaniklerinde oldugu gibi. Yarin guneste dev bir patlama olabilir ve biz bunu bilemeyiz. Yarin deprem olabilir ve biz bunu olcemeyiz. Evrendeki tum fiziksel kurallari analiz eden super bir bilgisayarimiz olsaydi yapabilirdik. ( Descartes'in determinizmi )

Evrende neden fizik yasalarinin oldugu sorusu bence cok mantiksiz. Bu yasalari bulan biziz zaten.

Evreni gozlemliyoruz, paternleri inceliyoruz. Kendi olusturdugumuz matematiksel semboller ve metodlar dahilinde evreni aciklamak icin " X = y * z * q " gibi kuramlar ileri suruyoruz. Bunlarin bazisi yanlis, bazisi bazi durumlarda yanlis bir kismini da bilmiyoruz zaten.

Sen simdi tutup, kendi uydurdugumuz formuller ve kurallar butunune isaret edip, "Bunlar neden varlar?" diyerek kendi inandigin tanriyi legalize etme derdine dusmussun.

Bence tesaduf kavramina alerjisi olan insanlar tam tersi senin gibi tanrisini formullerle ispatlayabilecegine sanrisina kapilmis tipler. Bilimsel verilere sirtinizi dayayarak mitolojilerinizi ispatlayamazsiniz, bos yere cabalamayin bence.
Önce olayı görüp o olaya bir isim takacağız ,sonra o olayı bu isim yapıyoruz diyeceğiz. Bu önerme mantıklı değildir.

Yıl olmuş 2021 hala böyle argümanlar :D Ben bir yaratıcıya inaıyorum bu arada deistim, ama bu çok saçma kolay bir şekilde cevaplanabilir.
Daha Türkçe konuşamayan adamlar gelmiş felsefe yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı