The Elder Scrolls V Skyrim yeni başlayana tavsiye

semmm

Hectopat
Daha fazla  
Evet yıl olmuş 2018, Skyrim'e yeniden başlayacağım. Daha önce neredeyse hiç oynamadım, aslında oynadım ama ilk ejderha saldırısına kadar oynadım ve sıkılıp silmiştim. Şimdi tekrar başlamak istiyorum, hangi ırkla başlamam gerek? Ve neler yapmam gerek, fazla bişey bilmiyorum. Daha önce benzer oyunlar oynadım ama bunu beceremedim. Neler önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İstediğin, sana güzel gözüken bir ırkla başlayabilirsin. Ben her zaman Kuzeyli olarak oynadım. Bazı ırklarda başlangıç için bazı yetenekler daha güçlü bir şekilde başlıyor. Mesela atıyorum, normal bir Kuzeyli sinsilik yeteneği 15'de başlıyor diyelim, Khajit'de bu 25'de filan başlıyor. Onlar da önemsiz, çünkü az bir uğraş ile o yeteneği hemen 15'den 25'e çıkartabilirsin. Onun dışında her gördüğün eşyayı alıp (özellikle ağır olanları) envanterini boşa doldurma. Ayrıca para lazım olacak, onun için simyacılık yeteneğini güçlendirmeni tavsiye ederim. Onun için de bulduğun bitkileri filan toplayıp simya masalarında rastgele iksirler yapabilirsin. Veya bir yeteneğini hızlıca geliştirmek istiyorsan, mesela demircilik, YouTube'a "Skyrim smithing 100" yazarsan en hızlı şekilde o yeteneği geliştirmenin videosu çıkar. Ayrıca hile yapma, gereksiz yere konsol komutu kullanma. Yoksa başın buglarla derde girebilir. Geri kalan şeyleri zaten zamanla öğrenirsin. Son olarak da sakın tavuk öldürme.

Oyunu oynarken soracak başka soruların olursa Elder Scrolls Türk forumunu tavsiye ederim.

Merhaba
Skyrim en sevdiğim oyunlardan biridir, ben genelde başlangıçta gövdelik zırh olarak light armor giyerim, bu koşarken yavaşlatmaz ve oyunun en başlarında demircilik leveli olmadığı için heavy armor ile arasında en fazla 4-5 puan bir fark oluyor, bunun dışında kalan başlık, eldiven, ayakkabı ve kullanıyorsam kalkanı ise heavy armor seçerim, yalnız koşarken kalkan yavaşlatır o yüzden eller boşta iken koşmak lazım.

Ejderhalar ile savaşmakta zorlanıyorsanız ya Nord ya da Dunmer ırkından bir karakter seçin, Nord buz Dunmer ise ateş büyülerine karşı %50 bağışıklık sahibidir.

Smithing ve Enchanting levellerini mutlaka yükseltin.
Smithing için demir hançer yapın ve Enchanting için bu demir hançerlere büyü basın, büyü basarken para kazanmak için hep en pahalı olan büyüyü seçmeniz gerektiğini düşünüyorsanız bu büyük bir hata olur, satıcılarda çok az para var ve şehir şehir gezmek zorunda kalırsınız, benim tavsiyem ortalama fiyatta olan bir büyü basın, böylece tüm hançerleri satacaksınız ve ne kadar çok ürün satarsanız o kadar Speech leveliniz yükselir, Speech yükseldikçe zaten size ödedikleri miktar da artıyor.

Okçu bir karakter yapacaksınız oyun başladığında okçuluk levelinizi de hemen +50 yapabilirsiniz, ilk gittiğiniz köyde (Riverwood) Faendal isimli elf karakter var, size verdiği mektubu Camilla karakterine onu kandır seçeneğini seçerek verin yoksa Faendal sizle arkadaş olmuyor.
Görevi yapıp, Faendal karakterini yanınızda beni takip et seçeneği ile takipçi yaptıktan sonra kendisinden okçuluk dersleri alın, daha sonra karakterle değiş tokuş yapmak istediğinizde ders için ödediğiniz parayı envanterinden geri alabiliyorsunuz, burada püf noktası şu, her 5 derste bir level atlamış olmanız lazım o yüzden oyunun en başında leveliniz düşükken bu işlemi yapın ki ders aldıkça leveliniz hızlıca artsın ve beklemeden 50 levele ulaşın. Faendal'i takipçi seçmeden ders alırsanız paranızı geri alamazsınız, takipçilerle değiş tokuş yapabildiğiniz için paranızı envanterinden alabiliyorsunuz ve Thief leveliniz 100 olsa bile ders aldıktan sonra ödediğiniz parayı geri çalamazsınız.
Companions görevlerini bitirdikten sonra oradaki üyeleri de takipçi olarak alabiliyorsunuz ve aynı tekniği burada da kullanabilirsiniz, önce ders alıp sonra paranızı geri alırsınız.

Oyunun başında Riverwood köyü içerisindeki dükkana da uğrayıp Lucan'dan verdiği görevi alın ve ana göreve gitmeden önce bu görevi yapın çünkü ana görev için lazım olan item ile Lucan'ın istediği altın pençe aynı yerde duruyor, boş yere onca yolu geri dönmemiş olursunuz, ayrıca höyük içerisinde başlangıç için gayet güzel itemler var.

Oyunun dövüş mekanikleri hakkında yeterli bilginiz yoksa tek el ile tutulan balta ve kalkan kombinasyonu ile dövüşün, çift el silah çok vuruyor olabilir ama hem yavaştır hem de savunma yaparken zayıf kalıyor. Gürz çok vurur ama yavaş kalıyor, kılıç az vurur ama hızlıdır.

Oyun başlarında hızlıca level atlayayım hatasına sakın düşmeyin bu düşmanlarınızı güçlendirir, önce oyunu kavrayın, yanınızda her zaman ok ve yay olsun, canınız azaldığında yüksek bir yere zıplayıp ok atın, NPC'ler zıplayamaz.

Eğer daedra silahlarının hepsini toplamak istiyorsanız onların istediklerini harfiyen yapmanız gerek, karşı gelirseniz ödül vermiyorlar, Azura yıldızı görevinde iki seçenek var, ya yıldızı Azura'ya ya da Nelacar'a götürmeniz lazım, Nelacar'a götürürseniz yıldız The Black Star olacak ve içine insan ruhu da hapsedilebilecek ama benim tavsiyem Azura'ya götürmenizdir çünkü görevi veren Aranea çok güçlü bir büyücü ve görevden sonra takipçi olarak alabiliyorsunuz.
Ring of Hircine görevinde ise Kurt adamı öldürmeyin, ona yardım edip avcıları öldürün, mağaradan çıktıktan sonra Hircine size gözüküp bir ödül verecek, onu aldıktan sonra geri mağaraya dönüp Kurt adamı öldürün, bu glitches sayesinde iki ödülü de almış olacaksınız.

Son düzenleme:
Bence rehber okuyarak oyunu oynamaktansa hiçbir şey bilmeyerek kendiniz öğrenerek oynamanız daha iyi. Oyun süresi uzun olduğundan karakterlerin hepsini deneme imkanınız olmayabilir. Kuzeyli ile başla direk nedeni ise harita genelde soğuk, buna karşı kanı dirençli. Bir de vuruşları güçlü.

Skyrim'in en büyük problemi bana kalırsa rezalet vuruş hissiyatı. Sırf bu yüzden ben de bıraktım. Renkler cansız, solgun. Oyunu mod yağmuruna çevirmediğim sürece oynamaktan zevk alamıyorum.
Zaten insanlar skyrimi vuruş hissiyatı için oynamıyor ki o serbest oynanış, keşfetme isteği ve devasa açık dünyası yetiyor. Ayrıca cansız ve solgun demişsin bence atmosferi gayet güzel.

Yeni konular

Geri
Yukarı