The Last of Us part 2 incelemesi (2021)

Kısa bir inceleme olacak. Spoiler içeren kısımlarda"(spoiler!)".yazacağım.

Başlıyorum.

Oyunun grafikleri gerçekten muazzam. Oyuncuyu alıp götürüyor.

Atmosferi, oynayışı çok iyi.

Sadece 6 patlarda ve pompalıda fazla sekme var onun haricinde oynayışta bir sıkıntı yok.

Ayrıca koşarken arkamızdakine dönüp vuramıyoruz bu kötü olmuş.(2 defa yaşadım bu sıkıntıyı bug falan değil.).

Kısa olacak demiştim gelelim hikayesine.
Öncelikle oyun 23-27 saat arası bir oynayış sunuyor. Bu 27 saatin yaklaşık 5-6 saatini düşmanımız olan abby ile geri kalan saatlerini Ellie ile oynuyoruz.
(Ufak bir spoiler!).hikayenin akışı ve temposu abby isimli karaktere geçtiğimizde bozuluyor. Sonuçta abby baş düşmanımız onun için bunca badireler atlatıp buralara geliyoruz ve hikayenin tam en can alıcı yerinde bizi Abby'e geçiriyor. Ve bu çok sıkıcı oluyor. Yani Naughty dog sen bize neden düşmanımızı kontrol ettiriyorsun ki?
(Spoiler bitti).

Neyse, artılarını ve eksilerini sayıp son kararımı yazıp bitireceğim çok fazla inceleme yapıldı çünkü.

Artıları: Düşmanın yapay zekası çok iyi, ıslıkla iletişime geçmeleri ve kendi aralarında sohbet etmeleri çok iyi olmuş.
Ayrıca bulduğumuz oyun kartlarının hikayesini okumak zevkli.
Ve en önemlisi inanılmaz seviyede detay mevcut ve oyunda ki atmosfer çok iyi yansıtılmış.
Çok korkunç değil, oynayış gayet iyi.

Eksileri: Bazı bölümler aşırı karanlık, final gerçekten umduğum gibi değildi. Abby ile topladığımız silahları Ellie ile bulsak ve toplasak tüm dünyayı yenmiştik.(abby Ellie'den daha fazla şanslı loot konusunda.).loot adaletsizliği, hikayenin temposunda ki düşüş.

Son karar: The Last of Us part 2 mutlaka denenmesi gereken bir yapım. Oyun değil film sanki çok iyi yapılmış, ama hikayenin temposu düştüğü için oyuncunun bütün hevesini alıyor. Kısacası TLOU2 mutlaka bitirmeniz gereken bir yapım ama tekrar oynar mısınız orası muamma.

Bazı oyun içi görseller: Ben oynarken çekmeyi akıl edemedim internetten buldum.).
wp5574605.jpg

maxresdefault.jpg

(Ufak bir spoiler!).hikayenin akışı ve temposu abby isimli karaktere geçtiğimizde bozuluyor. Sonuçta abby baş düşmanımız onun için bunca badireler atlatıp buralara geliyoruz ve hikayenin tam en can alıcı yerinde bizi Abby'e geçiriyor. Ve bu çok sıkıcı oluyor. Yani naughty dog sen bize neden düşmanımızı kontrol ettiriyorsun ki?
(Spoiler bitti).

Çok doğru bir soru. Bu soruyu 1 yıldır soruyorum kendime. Hala cevabını alamadım. Saçma sapan bir bölüm dizaynı yapmışlar. Abby ile neden oynuyorum? Ve sonunda neden öldürmüyorum? Anlamadım. Gerçekten sinirliyim hala bu oyuna.

Vallahi Abby Joel'i öldürürken içimin yağları eridi. Ne Ellie 1 gram umrumda oldu ne de Joel. Abby'nin babası dünyayı kurtaracak bir buluşa imza atacakken gelip öldürmek nedir? Bayılt bari adamı öldürmek zorunda mısın? Abby sonuna kadar haklı bence. Bana da şu olay çok saçma gelmişti. Abby gibi iri kıyım bir ablamız normalde serçe parmağı ile Ellie'nin böbreklerini eline verirken yumruk yumruğa dövüşte neredeyse Ellie'nin galip çıkacak olması. O kısmı madem eşit bitireceksin şöyle yapabilirdin. Ellie kendisine yaklaştırmasın uzaktan bir şey ile vursun sürekli ama yakına geldiğinde de Abby affetmesin. Sonunda ikisi de bitkin düşsün. Yumruk yumruğa bir dövüşte Ellie kim Abby kim cidden çok saçmalamışlar. Oyunun finali tırt.

Vallahi Abby Joel'i öldürürken içimin yağları eridi. Ne Ellie 1 gram umrumda oldu ne de Joel. Abby'nin babası dünyayı kurtaracak bir buluşa imza atacakken gelip öldürmek nedir? Bayılt bari adamı öldürmek zorunda mısın? Abby sonuna kadar haklı bence. Bana da şu olay çok saçma gelmişti. Abby gibi iri kıyım bir ablamız normalde serçe parmağı ile Ellie'nin böbreklerini eline verirken yumruk yumruğa dövüşte neredeyse Ellie'nin galip çıkacak olması. O kısmı madem eşit bitireceksin şöyle yapabilirdin. Ellie kendisine yaklaştırmasın uzaktan bir şey ile vursun sürekli ama yakına geldiğinde de Abby affetmesin. Sonunda ikisi de bitkin düşsün. Yumruk yumruğa bir dövüşte Ellie kim Abby kim cidden çok saçmalamışlar. Oyunun finali tırt.

Ben hepsinin ölmesini oyunun orada final olmasını isterdim.

H-Hocam spoiler var burada.

Öncelikle elinize sağlık.
Hocam oyunun can alıcı kısmında Abby'e geçip Abby'nin neler yaşadığını görmeseydik ikinci oyun cidden hiç olmamış bir oyun olurdu. Oyun iki karakteri de o kadar iyi anlatıyor ki resmen kafanız karışıyor. Bu karışıklık sizi çok tuhaf, üzücü ve güzel duygulara sokuyor.

Abby'i öldürmemesinin sebebinin cevabı gayet belli. Orada Abby'i öldürecek olsa Joel geri gelmeyecekti ve bu sadece Ellie'yi çok daha fazla yıpratacaktı. En son zaten Abby'nin peşinden gitmesinin sebebi Tommy'nin duygu sömrüsü yapıp Ellie'yi zorlamasıydı.

Hocam bu arada Ellie estetik, hızlı hızlı vurup sonra kaçan bir kız. Abby ise yavaş yavaş otutturuyor.
Finalde Abby asılmış. Asılmış. Nasıl dövüşsün? Ellie yaralı ama bir yere kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı