Thermaltake TH240 ile i7 11700F sıcaklık değeri aniden yükselip düşüyor

Colten

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,

Sistemime ek olarak THERMALTAKE TH240 SNOW EDITION 2x120mm ARGB LED FANLI SIVI SOĞUTUCU fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da satın aldım.

Bilmediğim için soruyorum. Sistem sıcaklığı belirli bir seviyeye gelene kadar sıvı soğutma devreye girmiyor. Test yaptığım zaman işlemci sıcaklığı ilk 5 saniye 90-99'lara kadar çıkıyor ve bir anda 55-60 seviyelerine düşüp sabitleniyor. Normal kullanımda ise 60 derece ve üstüne çıkana kadar bekliyor çıkınca bir anda 35-40 seviyelerine geri çekiliyor ve döngü haline giriyor. Bunun sisteme bir zararı var mıdır? Bu bir sorun mudur?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Anlık yükselişler kısa sürede düzeldiği sürece sorun olmaz, BIOS'tan bunun için profil oluşturarak belki sorunun önüne geçebilirsin.

Normalde sistemler startup verirken fanlar daha hızlı döner ve sonra düzelir, sende ters bir senaryo var gibi duruyor. BIOS'tan profil ayarlamayı dene bakalım bir de.

Anlık yükselişler kısa sürede düzeldiği sürece sorun olmaz, BIOS'tan bunun için profil oluşturarak belki sorunun önüne geçebilirsin.

Normalde sistemler startup verirken fanlar daha hızlı döner ve sonra düzelir, sende ters bir senaryo var gibi duruyor. BIOS'tan profil ayarlamayı dene bakalım bir de.
90 derece olan max üst çizgiyi 82 seviyelerine düşürdüm. Ayarlama buradan mı yapılıyordu acaba?

Dosya Ekleri

• 912C6E77-60AC-454B-B6AF-A5B4A6DCB179.jpeg
    912C6E77-60AC-454B-B6AF-A5B4A6DCB179.jpeg
    165,7 KB · Görüntüleme: 22
  • 6C548D91-FD19-4E63-A1E1-B15F7CAF77AA.jpeg
    6C548D91-FD19-4E63-A1E1-B15F7CAF77AA.jpeg
    229,7 KB · Görüntüleme: 17
90 derece olan maksimum üst çizgiyi 82 seviyelerine düşürdüm. Ayarlama buradan mı yapılıyordu acaba?

Doğru yer evet, oralarda oynama yapa yapa en ideal profili oluşturup kaydet. Sonra bir daha dene bakalım kaydet & çık yapıp.

Doğru yer evet, oralarda oynama yapa yapa en ideal profili oluşturup kaydet. Sonra bir daha dene bakalım kaydet & çık yapıp.
Bir şey değişmedi maalesef. CPU Burner Test yaptığımda yine 100 lü seviyelere geliyor 5 saniye sonra 58 seviyelerine düşüp sabitleniyor.

Bir şey değişmedi maalesef ki. CPU Burner Test yaptığımda yine 100'lü seviyelere geliyor 5 saniye sonra 58 seviyelerine düşüp sabitleniyor.

Soğutucu sanırım geç reaksiyon gösteriyor bu tür ani artışlara onu anladım, kısa süreliğine ısınması sonradan düzeldiği sürece sorun olmayacaktır. Soğutucunun pompası hangi pine bağlı? AIO_PUMP mı CPU_FAN mı?

Soğutucu sanırım geç reaksiyon gösteriyor bu tür ani artışlara onu anladım, kısa süreliğine ısınması sonradan düzeldiği sürece sorun olmayacaktır. Soğutucunun pompası hangi pine bağlı? AIO_PUMP mı CPU_FAN mı?
CPU_FAN'a bağlı konumd sanırım. Montajını mağaza çalışanları yapmıştı. Stabil devamlı bir soğutma nasıl sağlayabilirim acaba? Düzensizlik bir problem yaratacakmış gibi hissettiriyor. Birazdan oyun testi yapacağım.

CPU_FAN'a bağlı konumda sanırım. Montajını mağaza çalışanları yapmıştı. Stabil devamlı bir soğutma nasıl sağlayabilirim acaba? Düzensizlik bir problem yaratacakmış gibi hissettiriyor. Birazdan oyun testi yapacağım.

CPU_FAN'da ise resimden de anladığım gibi tam devirde değil pompa, pompayı tam devire almak genelde tavsiye edilir. Anakartında AIO_PUMP pinleri var, CPU_FAN'dan bağlantıyı çıkarıp AIO_PUMP'a alır mısın? Gözün korkmasın, basit bir şey gayet.

CPU_FAN'da ise resimden de anladığım gibi tam devirde değil pompa, pompayı tam devire almak genelde tavsiye edilir. Anakartında AIO_PUMP pinleri var, CPU_FAN'dan bağlantıyı çıkarıp AIO_PUMP'a alır mısın? Gözün korkmasın, basit bir şey gayet.
Kasanın üstüne montajlandığı için giriş soketleri kapanmış komple sıvı soğutucuyu çıkartmam gerekiyor. BIOS üzerinden soğutucu devreye girdiğinde fan çalışma süresini uzatabildim şimdilik.

Kasanın üstüne montajlandığı için giriş soketleri kapanmış komple sıvı soğutucuyu çıkartmam gerekiyor. BIOS üzerinden soğutucu devreye girdiğinde fan çalışma süresini uzatabildim şimdilik.

O zaman şöyle yapalım, pompa devrini ayarladığın menüden pompa devirlerini her daim 100%'e al. AIO_PUMP'ın da mantığı bu olduğu için sorun olmayacaktır tahminen.

Geri
Yukarı