Thermaltake TH240 ile i7 11700F sıcaklık değeri aniden yükselip düşüyor

O zaman şöyle yapalım, pompa devrini ayarladığın menüden pompa devirlerini her daim 100%'e al. AIO_PUMP'ın da mantığı bu olduğu için sorun olmayacaktır tahminen.
Soldaki PWM tuşuna bastıktan sonra işlemci sıcaklığı 30 ve üzerine kesinlikle çıkmıyor BIOS ekranındayken. Yani fanlar sürekli çalışır konumda. Ancak bu seçeneğin aktif olması soğutucunun ömrünün kısalmasına neden olacaktır sanırım değil mi?

Dosya Ekleri

• 8C8B0047-FB6D-4F71-9845-34ED13D66C7C.jpeg
    8C8B0047-FB6D-4F71-9845-34ED13D66C7C.jpeg
    251,2 KB · Görüntüleme: 25
Soldaki PWM tuşuna bastıktan sonra işlemci sıcaklığı 30 ve üzerine kesinlikle çıkmıyor BIOS ekranındayken. Yani fanlar sürekli çalışır konumda. Ancak bu seçeneğin aktif olması soğutucunun ömrünün kısalmasına neden olacaktır sanırım değil mi?

Olması gereken o, benim işlemci de pompa tam devirdeyken 26 derecelerde (R5 3600/D.C Gammaxx L240 V2). 😁

4 pinli bağlantılarda PWM'e almak daha doğru zaten, DC 3 pinliler için. Ömürde ciddi bir kısalma olacağını sanmam açıkçası pompa özelinde, fanları ise yine PWM'den makul bir profile getir. Pompa tam devir, fanlar ise uygun RPM'lerde olsun kısaca sıcaklıklara göre.

Olması gereken o, benim işlemci de pompa tam devirdeyken 26 derecelerde (R5 3600/D.C Gammaxx L240 V2). 😁

4 pinli bağlantılarda PWM'e almak daha doğru zaten, DC 3 pinliler için. Ömürde ciddi bir kısalma olacağını sanmam açıkçası pompa özelinde, fanları ise yine PWM'den makul bir profile getir. Pompa tam devir, fanlar ise uygun RPM'lerde olsun kısaca sıcaklıklara göre.
Ayarı DC Aldım :)

PWM aldığım zaman dipten sürekli bir fan sesi alıyorum. Rahatsız edici olabiliyor 65 derece seviyesine geldiğinde otomatik olarak 30 lu seviyelere düşüyor ve döngüye giriyor. Sanırım bunun bir zararı olmaz. Bu şekilde ayarladım.

Ayarı DC Aldım :)

PWM aldığım zaman dipten sürekli bir fan sesi alıyorum. Rahatsız edici olabiliyor 65 derece seviyesine geldiğinde otomatik olarak 30'lu seviyelere düşüyor ve döngüye giriyor. Sanırım bunun bir zararı olmaz. Bu şekilde ayarladım.

Sadece pompayı tam devire alıp fanları PWM olarak farklı sıcaklıklara farklı RPM'ler olarak ayarla. O şekilde soğutma sorununun çözülmesi lazım, veya pinleri CPU_FAN'dan çıkarıp AIO_PUMP'a al. Bu şekilde sıcaklık sorununu çözmemiz lazım.

Sadece pompayı tam devire alıp fanları PWM olarak farklı sıcaklıklara farklı RPM'ler olarak ayarla. O şekilde soğutma sorununun çözülmesi lazım, veya pinleri CPU_FAN'dan çıkarıp AIO_PUMP'a al. Bu şekilde sıcaklık sorununu çözmemiz lazım.
İlginiz için teşekkür ediyorum. PWM ayarı için belirli koşulları ayarlayamadım. Yani şu olursa, fanlar şu hızda olsun vs. bulamadım.
RDR 2 ile bir süre test gerçekleştirdim. Sıcaklık 70 ve üzerine çıkıyor ve çıktıktan sonra tekrar 50 lere düşüyor ve döngü şeklinde devam ediyor. PWM açmak daha mantıklı gibi sanırım haklısınız.

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkür ediyorum. PWM ayarı için belirli koşulları ayarlayamadım. Yani şu olursa, fanlar şu hızda olsun vs. bulamadım.

RDR 2 ile bir süre test gerçekleştirdim. Sıcaklık 70 ve üzerine çıkıyor ve çıktıktan sonra tekrar 50'lere düşüyor ve döngü şeklinde devam ediyor. PWM açmak daha mantıklı gibi sanırım haklısınız.

İlk fan RPM ayarladığın menüden fanların hızını ayarlasan yeter, pompa 100% devirde çalışabilir. PWM zaten sıvı soğutman için daha doğru.

Merhaba, pompayı nasıl tam devire alabilirim. BIOS ekranında pompa 0 RPM gözüküyor sürekli.
Ek olarak CPU1 kısmında PWM için ayar yaptığımda uygulamış olduğum ayarlara göre fan çalışmıyor. Sabit 3300 RPM seviyelerinde dolaşıyor. (Şayet PWM’e alırsam)

Geri
Yukarı