THH başvurusunda savunma süresi kaç gündür?

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 585
S

Silinen üye 164587

Ziyaretçi
Herkese merhaba.

Kaynakları araştırdım fakat bu konuyla ilgili net bir bilgi bulamadım. THH ye yapılmış olan başvurularda karşı tarafın savunma yapması için kaç gün süresi var?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hakem heyeti karar kağıdımda yazan cümle aynen şu şekilde:
"Şikayet edilen firma tarafından savunma yazımıza tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde cevap verilmemiştir."

Benim dosyamda 30 günlük süre doldu. Heyeti aradım. Genelge gereği işlem yapamadıklarını yoğun olduklarını belirttiler pek inanmadım biraz baştan savıyor gibiydi. Telefonda 40 gün süresi olduğunu söyledi. Geçiştirmeye çalıştı. En azından net bir bilgi paylaşılmış oldu :)

Kaynakları araştırdım fakat bu konuyla ilgili net bir bilgi bulamadım. THH ye yapılmış olan başvurularda karşı tarafın savunma yapması için kaç gün süresi var?
29188 sy. Resmi Gazetede yayımlanan Tüketici Hakem Heyetleri yönetmeliğinin 12. maddesinin 3. fıkrasına göre karşı tarafa verilen süre 30 gündür. Talep edilmesi ve tüketici hakem heyeti başkanlığınca uygun görülmesi halinde bu süre uzatılabilir.
Aynı zamanda Covid-19 önlemleri kapsamında 2 Mayıs 2020 tarihli ve 31115 sayılı Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Tüketici Hakem Heyetleri tarafından verilen süreler, 13/3/2020 tarihinden 15 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulmuş olup söz konusu süreler bu tarihten itibaren işlemeye devam edecektir. Sürelerin bitimine durma süresinin başladığı tarih(13 Mart 2020) itibarıyla on beş gün ve daha az kalmış ise, bu süreler durma süresinin sona erdiği günü(15 Haziran 2020) takip eden günden başlamak üzere on beş gün uzamış sayılır.

Son düzenleme:
29188 sy. Resmi gazetede yayımlanan tüketici hakem heyetleri yönetmeliğinin 12. maddesinin 3. fıkrasına göre karşı tarafa verilen süre 30 gündür. Talep edilmesi ve tüketici hakem heyeti başkanlığınca uygun görülmesi halinde bu süre uzatılabilir.
Aynı zamanda COVID-19 önlemleri kapsamında 2 Mayıs 2020 tarihli ve 31115 sayılı tüketici hakem heyetleri yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile tüketici hakem heyetleri tarafından verilen süreler, 13/3/2020 tarihinden 15 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulmuş olup söz konusu süreler bu tarihten itibaren işlemeye devam edecektir. Sürelerin bitimine durma süresinin başladığı tarih(13 Mart 2020) itibarıyla on beş gün ve daha az kalmış ise, bu süreler durma süresinin sona erdiği günü(15 Haziran 2020) takip eden günden başlamak üzere on beş gün uzamış sayılır.

Ben de bu değişiklikleri aradım ama artık dalgınlığıma mı geldi bilmiyorum bir türlü bulamamıştım. Mart'ta verdiğim dilekçe için 30 Temmuz'a kadar savunma yapma hakları var, toplantılar da 15 günde 1 olduğundan yoğunluk vs. derken 70TL için açmış olduğum dosya eylül gibi sonuçlanır gibi geliyor. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı