Thread sayısını kendimiz belirleyebilir miyiz?

AntenOS

Hectopat
Makaleler
2
Öncelikle merhabalar,

Biliyorsunuz ki işlemcilerimizde hem gerçek çekirdekler hem de sanal çekirdekler bulunmakta. Bu sanal çekirdekler thread olarak geçiyor. Bugün sebepsizce aklıma geldi sizlere de sormak istiyorum.

Bu sanal çekirdekleri biz programlayarak kendimiz belirleyebilir miyiz? Bunu denemiş kişiler var mı? Bunu kırmak mümkün değil mi?

Fikirlerinizi bekliyorum şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan kapatılabiliyor diye biliyorum ama tek tek değil de komple açık/kapalı seçebiliyoruz. Benim işlemcide thread olmadığından test edip kontrol etme imkanım yok.

Hiç araştırmadım ama olabileceğini düşünmüyorum. Belki thread sayısını düşürebiliriz ama arttırılabilceğini sanmıyorum ki eski model anakartımda 4 thread işlemcinin threadlarını kapatabiliyorum BIOS üstünden.

Hiç araştırmadım ama olabileceğini düşünmüyorum. Belki thread sayısını düşürebiliriz ama arttırılabilceğini sanmıyorum ki eski model anakartımda 4 thread işlemcinin threadlarını kapatabiliyorum BIOS üstünden.

Acaba neden kapatmak isteriz. Herhangi bir FPS ya da perfomansa etkisi mi var ya da tamamen fanteziden mi ibarettir?

Bahsettiğim şey tam olarak bu değil. HyperThreading desteği olmayan işlemciler için sormuştum bu soruyu. 4C/4T bir işlemciyi 4C/8T gibi çalıştırmak mümkün olabilir mi? Çünkü ne de olsa bu Thread'ler sanal olarak çalışıyor belki bir şekilde kırılabilir.

Bahsettiğim şey tam olarak bu değil. HyperThreading desteği olmayan işlemciler için sormuştum bu soruyu. 4C/4T bir işlemciyi 4C/8T gibi çalıştırmak mümkün olabilir mi? Çünkü ne de olsa bu Thread'ler sanal olarak çalışıyor belki bir şekilde kırılabilir.
İmkansız hocam. Doğrudan işlemcinin beynine girmek lazım onun için. Daha çarpan kilidi kapalı olan işlemcileri kırıp oc yapamıyorken bahsettiğiniz çok ütopik kalır.

Çoklu izlek kapatılabiliyor. (AMD için de INTEL için de) Genellikle kapatıldığında yüksek çekirdekli işlemcilerde bazı oyunlarda performans artışı sağlayabilir. Ama onun dışında izlekler üzerinde son kullanıcının bir tasarrufu yok. Aç kapa yapabilirsin sadece.

Çoklu izlek kapatılabiliyor. (AMD için de INTEL için de) Genellikle kapatıldığında yüksek çekirdekli işlemcilerde bazı oyunlarda performans artışı sağlayabilir. Ama onun dışında izlekler üzerinde son kullanıcının bir tasarrufu yok. Aç kapa yapabilirsin sadece.
Demek istediğim bu değil hocam.
Bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı