Çözüldü Threadripper RAM'ler 3200 MHz'de mavi ekran veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

portfire

Hectopat
Merhaba. Ben ASUS ROG Zenith Extreme ve AMD Ryzen 1950X işlemci ile birlikte GSKILL 16GB (2X8GB) TRIDENT Z RGB LED DDR4 3200Mhz CL16 Dual Kit RAM aldım. BIOS'tan RAM default 2133 MHz olarak açıldı. Ben de biraz OC yaptım ve sonuçlar şöyle:

3200 MHz BIOS vs. açılıyor ama Windows 10 başlangıç ekranında mavi ekran veriyor.
3000 MHz BIOS vs. açılıyor, Windows 10 açılıyor ama oyunlarda ya da bazı programlarda uygulama kendi kendine kapanıyor. Belirli bir süre sonra yine mavi ekran veriyor.
2933 MHz BIOS vs. açılıyor, Windows 10 açılıyor, uygulamalar oyunlar vs. sorunsuz çalışıyor.

Şimdi sormak istediğim şu, anakart destekliyor ve uyguluyor ama Windows 10 işletim sisteminde mavi ekran alıyorum. Daha önce bu sorunu yaşayan var mı?

Ya da çözüm önerisi olan var mı? Düşünüyorum, madem 3000 MHz altı kullanabileceğim, keşke 3000 MHz'lik RAM alsaydım. 200-300 TL cebimde kalırdı. Oysaki bu RAM seti için Ryzen Threadripper ile uyumlu diye okudum internette, ona güvenip satın aldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
3200 Mhz, 16-18-18-38 ve 1.35v olarak deneyin. Stabil olmazsa 1.50v deneyin. Yine olmazsa başka değerler önereceğim.
RAM'lerin tepe frekansı 2933 MHz gibi görünüyor.
2933 MHzye alıp çalıştırın.

DRAM Voltage'yi yavaş yavaş arttırmayı deneyebilirsin, ben bu şekilde çözüm bulmuştum.

Önce BIOS güncellemesi yapın. Daha sonra bellek ayarlarını manuel olarak 3000 Mhz ve gecikme değerlerini de 16-18-18-38 olarak ayarlayın. Voltajı ise 1.35v yapın. Sorun çözülmezse belirtin.

Cevaplarınız için teşekkürler.

@Silinen üye RAM'ler 3200 MHz destekli şuanda hata almadan 2933mhz olarak kullanabiliyorum.

@WOODCUTTER akşam bir deneyeceğim Plyra bazı değerler paylaşmış onlarla bir deneme yapacağım.

@DoubleDouble74 pasif soğutucu mevcut RAM'de ama dediğiniz gibi risk her zaman var.

@Plyra BIOS güncel. Verdiğiniz CAS değerlerinin 3200 MHz için olanı var mı elinizde eğer varsa onuda verebilir misiniz? Sizin verdiğinizi deneyeceğim ama şuanda 2933 MHz ile çalışıyor zaten.

@portfire Elinizdeki RAM'in seri numarasını paylaşın. İnternette arattığım zaman aynı RAM'den iki tane çıkıyor. G.Skill, Trident Z modelini ikiye ayırmış. Normal sürüm ve "FOR AMD" olarak ayırmışlar. Intel için optimize olanları aldıysanız ondan kaynaklanan bir sorun olabilir. Kullandığınız değerlerde de problem olabilir. CPU-Z indirip Memory kısmının ekran görüntüsünü atın. Seri numarasının ne olduğunu biliyorsanız onu yazmanız da yeterli olur.

@Plyra

cpuz.PNG
cpuz2.PNG

3200 Mhz, 16-18-18-38 ve 1.35v olarak deneyin. Stabil olmazsa 1.50v deneyin. Yine olmazsa başka değerler önereceğim.

Çözüm

Hocam çok teşekkür ederim. Verdiğiniz değerler ile çalıştırdım. 3200 MHz olarak kullanabiliyorum. 16-18-18-38 ve 1.35v. Bu değerler ile sorunsuz çalıştı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı