TikTok kapatılmalı mı?

Sizce?

• Kapatılsın

Oy: 84 75,7%
  • Kapatılmasın

Oy: 12 10,8%
  • Yaş sınırı getirilsin

Oy: 15 13,5%

• Oy verenlerin toplamı
    111
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
TikTok olsa da kapatılması taraftarı değilim. Artık bir şeyleri engellemekten vazgeçmek lazım. TikTok'tan nefret ederim lakin kullanan belli bir kitle mevcut. TikTok olmasa yeni çıkan Instagram Reels'e giderler. O olmasa başkasına. Bu döngü böyle devam eder.

Yaş sınırı gelse ne olacak?

-“13 Yaşından büyük müsünüz?”
6 yaşındaki çocuk; Neden olmasın ki? 🥴

-“Lütfen Doğum Tarihinizi Giriniz.”
6 yaşındaki çocuk; 26/8/1466

Bir de şöyle bakın. Twitter, Instagram ve Reddit' i kullananlara neden bir şey demiyoruz? Biz kullandığımız için mi? Hayır. Çoğu insanın gözünde boş gözüken Instagram' ı bile birçok insan fitness olsun, meme'ler olsun, haberler ve borsa olsun o tarz şeyler için kullanıyor. Reddit' de öyle, en basitinden yabancı dilinizi geliştirebilir, yapılan harika sanatlara, fan-artlara ve diğer ilginç şeylere bakabilirsiniz. Twitter her ne kadar kaos ortamı olsa da yine birçok kişi haberleri ve gündemi takip etmek için kullanıyor o platformu. Yani hepsinin az biraz amacı var. Ama TikTok öyle değil, zaman kaybı, insanlar ve özelikle gençler için. Tabii ki küçük yaştan Instagram, Twitter, Reddit falan kullansınlar demiyorum, çok kötü olur bu. Ama her hafta TikTok videoları yüzünden kafayı yemiş, acayip hareketler sergileyen çocuklar veya gençler ile ilgili konular görüyorum Technopat'ta. Reddit'te birinin kız kardeşi sırf TikTok yapmak ve izlenme almak için ağabeyinin yıllardır uzattığı saçını uyurken kesmiş. Daha bir hafta önce TikTok yüzünden evde aptal danslar yapıp bağırıp çağıran, bağımlı bir çocukla ilgili konu açılmıştı. Gerisini siz düşünün. Düzgün kullanan kullansın ama çocukların ve küçük yaştaki bireylerin kullanması kaçınılmaz oluyor. Çocuklar artık okullarda sanat veya işe yarar bir şeyle uğraşmak yerine tüm gün TikTok' ta hangi ünlü var ondan bahsedip zamanlarını öldürüyorlar. Ne kendilerine ne de başkasına zerre yararı yok uygulamanın ve genç yaştakileri kötü yola sürüklüyor. Gençlerimizi korumak bizim görevimiz, bazı ülkeler boşuna yasaklamıyor bu uygulamayı. En küçük bir yararı olsa insanlara haklısınız ama yok. Tam bir zaman öldürme uygulaması; çocukları da uyuşturucu gibi bağımlı yapıyor. Yapmayın etmeyin hocam.
Facebook'ta Reddit'te Instagram'da zaman kaybı olmuyor mu? Siz memeleri beğeniyorsanız bir insan dans etmeyi sevebilir. Size mi düştü insanların vakitlerini nasıl değerlendirmeleri gerektiği? Bu saydığınız platformlarda çok saçma haraketler yapanlar yok mu? TikTok aptallaştırmadı. Aptalları ortaya çıkardı. TikTok'ta çok güzel içerikler var. Ama siz TikTok'u etiketlediğiniz için gözünüz sadece kötüleri görüyor. Unutmayın: Bu bir takım oyunu değil. Başkalarının hayatlarını nasıl geçirdiği bizi ilgilendirmez/ilgilendirmemeli.
Böylesine toplumdan bir tık önde olan bir forumun kullanıcılarının %75'inin bile yasaklayarak bir şeylerin çözülebileceğini sanması beni hayli üzdü.

Bir sıkıntı varsa temeline bakmamak kanımızda var galiba.

İnsanlar yasaklarla gelişecek, yasaklarla teknolojide çağ atlayacağız, yasaklarla uzayı fethedeceğiz, yasaklarla Nobel ödüllerinin tamamını kazanacağız, hatta yasaklarla dünyada ve evrende teknoloji bizden sorulacak. Her şeyi yasaklamadığımız için gelişemiyoruz, örneğin Wiki yasaklandığında ne oldu, neredeyse Satürn gezegenine kamp yapacaktık ki, yasak kalkınca proje yatıverdi, di mi ya?

Facebook'ta Reddit'te Instagram'da zaman kaybı olmuyor mu? Siz memeleri beğeniyorsanız bir insan dans etmeyi sevebilir. Size mi düştü insanların vakitlerini nasıl değerlendirmeleri gerektiği? Bu saydığınız platformlarda çok saçma haraketler yapanlar yok mu? TikTok aptallaştırmadı. Aptalları ortaya çıkardı. TikTok'ta çok güzel içerikler var. Ama siz TikTok'u etiketlediğiniz için gözünüz sadece kötüleri görüyor. Unutmayın: Bu bir takım oyunu değil. Başkalarının hayatlarını nasıl geçirdiği bizi ilgilendirmez/ilgilendirmemeli.
Böylesine toplumdan bir tık önde olan bir forumun kullanıcılarının %75'inin bile yasaklayarak bir şeylerin çözülebileceğini sanması beni hayli üzdü.
Bazı kısımlarda haklı olabilirsiniz, şimdi çok arada kaldım. Bu uygulama sadece aptalları ortaya çıkarmıyor bana sorarsanız. Küçük yaştaki, ileride topluma ve insanlara katkı sağlayabilecek bireyleri bozuyor, o açıdan üzgün olduğumu ve birçok ailenin çocuklarının TikTok kullanmasına aldırmadığından yasaklanmasının, en azından yaş sınırı getirilip bazı çocukların kullanmasının engellenmesini söylemeye çalışmıştım. Diğer platformlarda yararlı ve gerçekten zaman harcayabileceğiniz şeyler de var bildiğim kadarıyla, ki Reddit dışında hiçbirini kullanmıyorum. Onu da yabancı dilimi geliştirmek için ve teknoloji/bilgisayar konularını takip etmek için kullanıyorum çoğunlukla. Belirtmek istediğim durum Instagram, Twitter, Reddit gibi platformların düzgün kullanılırsa yararlı olabileceği, ancak TikTok'un kimseye hiçbir fayda sağlamadığıydı. Hâlâ TikTok'un olduğu gibi bırakılmasını düşünmüyorum; ama şimdi biraz arada kaldım.

TikTok spyware, yani casus yazılımdır. Bu nedenle kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. İçeriğini ve kitlesini saymıyorum bile. Ancak yasaklanması doğru olmaz.

Bu uygulamanın reklamlarını görmekten, verileri sömürmesinden ve büyüğümüz olacak kişilerin çok afedersiniz yaptıkları andavallığı izlemekten bıktık. Bu uygulama yasaklanmalı ve buna benzer uygulamalar, uygulama marketlerinden kaldırılmalı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı