TikTok'da çekilen videoları izinsiz YouTube'da paylaşmak günah mıdır?

Maalesef kur'an'da "TikTok videolarını YouTube'a atarsanız günah." yazmıyor. Daha net sorsan?

Örnek ben Minecraft TikTok video su gördüm ve bu videoyu izinsiz aldım ve kanalıma yükledim ama açıklamaya video linki koydum ve videoda TikTok adı gözüküyor. Ama izinsiz aldığım ve bundan para kazandığım için hakka girmiş olur muyum yoksa video sahibinin ücretsiz reklamını yaptım ve karşılığında para kazandım gibi mi oluyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Örnek ben Minecraft TikTok video su gördüm ve bu videoyu izinsiz aldım ve kanalıma yükledim ama açıklamaya video linki koydum ve videoda TikTok adı gözüküyor. Ama izinsiz aldığım ve bundan para kazandığım için hakka girmiş olur muyum yoksa video sahibinin ücretsiz reklamını yaptım ve karşılığında para kazandım gibi mi oluyor?

Reklam boyutu ile başlayalım muhtemelen fenomen birinin videolarını alıyorsunuzdur ne kadar reklamını yapabilirsiniz? Videolarını aldığınız kişilerden çok daha fazla aboneniz mi var?

Para kazanıyorum demişsiniz şayet para kazanıyorsanız kanala emek ve zaman harcamışsınız demek, çok tehlikeli sularda yüzüyorsunuz 3 videonuza telif gelir ise kanalı kapatır silerler ki anladığımız kadarı ile çok muhtemel gözüküyor.

İşin manevi boyutuna gelince, başkasını emeğini izinsiz almak uygun değil bildiğim kadarı ile ( en nazik şekilde söylemeye çalışıyorum) yani birinin parasını çalıp onun adına hayır işlemek gibi tuhaf bir durum aslında. Bu paylaşımlardan haberi olmalı ve izin alınmalı yazılı olarak.

YouTube'da 2 tür lisans vardır, standart YouTube lisansı ve Creative commons lisansı,

Standart lisansta hiçbir şekilde bir başkası herhangi bir videoyu paylaşamaz başka bir platform bile olsa hak sahibi hak talebinde bulunabilir. Yani sizin videoda bağlantı paylaşmanız kanalın adının gözükmesi hiçbir şeyi ifade etmez.

Ancak Creative commons lisanslı içerikler paylaşırsanız telif konusunda sorun yaşamazsınız yaşasanız bile itiraz eder kaybettiğiniz hakkı geri alırsınız.

Yani burada paylaştığınız içeriklerin telif kısmı önemli TikTok bildiğim kullandığm gördüğüm ve takip ettiğim bir platform değil paylaşımların lisans türlerini de bilemiyorum o yüzden.

Geri
Yukarı