Timelapse için kamera önerisi

The Castellan

Decapat
Açıkçası fotoğrafçılık alemine oldukça uzağım. Fakat kil ile heykel, figür yapmak gibi bir hobim var ve bunları yaparken kayıt altına almak istiyorum. Çalışmalarım 6-10 saat süren çalışmalar ve bu sürede çalışmalarımı 1080P kayıt altına alabileceğim bir kamera arıyorum. Fiyat konusunda ise bir bilgim yok fakat tavsiyeleriniz bekliyorum.
Not: Dostlar bütçe vermemişsin diyecek olursanız piyasayı bilmediğim için üst sınır da koyamıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben timelapse için elimdeki Xiaomi Yi aksiyon kamerasını ve içinde yazılımı ile birlikte gelen sürekli çekim modunu kullanıyorum ve Premiere Pro(ücretli) ya da Movavi (ücretsiz) gibi programlarda fotoğrafları birleştirerek video haline getiriyorum.

Direk video olarak çekmek hem makineyi yoruyor ve ısınıp kapanmasına neden oluyor, hem de video boyutları devasa oluyor, kısaca videoyu saklamak işlemek zorlaşıyor. Ben bu yüzden fotoğraf olarak çekip kendim hızlandırarak video yapıyorum ve 30FPS olarak çalışıyorum. Eğer sende bu şekilde yapmak istersen alacağın makinede sürekli çekim modunun olduğundan, şarjının uzun gittiğinden ya da powerbank ile çalışabildiğinden emin ol. Aksiyon kameraları bu anlamda avantajlı oluyor.

Bütçe belirtmediğin için spesifik öneri yapamasam da sjcam gibi ucuz aksiyon kamerası da olur Canon M50 gibi imaj kalitesi yüksek kameralar da kullanabilirsin. Burada olay bütçe ve kalite.

Geri
Yukarı