Tiny Core dağıtımı

Bsd Kaymak

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Tipsiz derler,
İpsiz derler,
Nasıl olur da kullanırsın derler,
Ya böyle kullanılıyor derim...
Cereyan esti kapıyı kapat dedi annem,
Ooo baklava dedi arkadaşım,
Resim ettim bu flwm'i dedim ben,
Esti güzel 12 MB kokuları...

Güzel bir şiirle başlayalım.

Öncelikle Tiny Core nedir?
Tiny Core 12MB RAM kullanan ve genellikle eski bilgisayarlar için kullanımı uygun olan aşırı hafif bir distrodur.

3 sürümü var: Core, TinyCore, CorePlus.

Core sürümü sadece terminal üzerinden yönetiliyor, paket yöneticisi yok.
TinyCore sürümü sadece GUI ve X servera sahip.
CorePlus sürümü ise birden fazla özelliğe sahip olmakla beraber paket yöneticisine de sahip.
RPI gibi platformlara portu var.

Felsefeleri ise: "Tiny Core is different because users are not encouraged to perform a 'traditional', hard-drive installation of the operating system. Sure, a hard drive installation is possible, but Tiny Core is designed to run from a RAM copy created at boot time. Besides being fast, this protects system files from changes and ensures a pristine system on every reboot. Easy, fast, and simple renew-ability and stability is a principle goal of Tiny Core."

Ben 16GB, i5 7400 bilgisayarımda aktif olarak kullanıyorum. Çok güzel.
Öneririm.

Tipsiz derler,
İpsiz derler,

Güzel bir şiirle başlayalım.

Öncelikle Tiny Core nedir?
Tiny Core 12MB RAM kullanan ve genellikle eski bilgisayarlar için kullanımı uygun olan aşırı hafif bir distrodur.

3 sürümü var: Core, TinyCore, CorePlus.

Core sürümü sadece terminal üzerinden yönetiliyor, paket yöneticisi yok.
TinyCore sürümü sadece GUI ve X servera sahip.
CorePlus sürümü ise birden fazla özelliğe sahip olmakla beraber paket yöneticisine de sahip.
RPI gibi platformlara portu var.

Felsefeleri ise: "Tiny Core is different because users are not encouraged to perform a 'traditional', hard-drive installation of the operating system. Sure, a hard drive installation is possible, but Tiny Core is designed to run from a RAM copy created at boot time. Besides being fast, this protects system files from changes and ensures a pristine system on every reboot. Easy, fast, and simple renew-ability and stability is a principle goal of Tiny Core."

Ben 16GB, i5 7400 bilgisayarımda aktif olarak kullanıyorum. Çok güzel.
Öneririm.

Cok hakkini yediler babayigit Tiny Core. antiX de desteklenmiyorsa care budur...

Tipsiz derler,
İpsiz derler,
Hocam kendiniz yazdıysanız şiiri gerçekten güzel olmuş.

Hocam kendiniz yazdıysanız gerçekten güzel olmuş.
Kendi yazmistir, bsd hocam cok bilgili birisi, zamaninda modlugu bile var farkli mecralarda Linux ile ilgili. Goktengri onu korusun. Kendisini gercekten cok severim. Bu konusunda da TinyCore'un guzelliklerinden esintiler gostermis bizlere 🌹

Kendi yazmistir, bsd hocam cok bilgili birisi, zamaninda modlugu bile var farkli mecralarda Linux ile ilgili. Goktengri onu korusun. Kendisini gercekten cok severim. Bu konusunda da TinyCore'un guzelliklerinden esintiler gostermis bizlere 🌹

Tengri Ubuntu esintisinden korusun. 🌹

Geri
Yukarı