Roserain

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Nitro 16 AN16-41 R08S NH.QLLEY.002

İşlemcim: AMD Ryzen 7 7840HS (780M İGPU)
Ekran Kartım: NVİDİA Rtx 4060 8GB vram , Ram: 32 GB DDR5 5600 MHz
İşletim Sistemim: Windows 11 Home , 64 Bit
Merhabalar. Resimdeki görsel başka forumdan alınmıştır. Bu görseldekinin aynısından 1 hafta önce bizim evin 30-40 metre arasında uzaklığa yaptılar. Baktım üstünde tip 23 erişim kabini / Türk Telekom yazıyordu. Bu neyin nesidir? Fiber mi geliyor yoksa VDSL desteği mi? Şu an kullandığım telekom 16Mbps yalın ADSL kullanıyorum. Fiber altyapım yok. Ayrıca 1 hafta önce akşamları 18 ila 24 arasında aşırı derecede 250-300-400 pingim vardı Online oyunlarda. 3-4 gündür dediğim saat aralığında pingim hiç yükselmiyor. Acaba altyapı iyileştirmesi mi bu kabin yoksa fiber mi geliyor konumuma?

Dosya Ekleri

• 81f828079ad2119dbd76d7de1290ec92.jpeg
    81f828079ad2119dbd76d7de1290ec92.jpeg
    115,1 KB · Görüntüleme: 281
Son düzenleme:
Merhabalar. Resimdeki görsel başka forumdan alınmıştır. Bu görseldekinin aynısından 1 hafta önce bizim evin 30-40 metre arasında uzaklığa yaptılar. Baktım üstünde tip 23 erişim kabini / Türk Telekom yazıyordu. Bu neyin nesidir? Fiber mi geliyor yoksa VDSL desteği mi? Şu an kullandığım telekom 16Mbps yalın ADSL kullanıyorum. Fiber altyapım yok. Ayrıca 1 hafta önce akşamları 18 ila 24 arasında aşırı derecede 250-300-400 pingim vardı Online oyunlarda. 3-4 gündür dediğim saat aralığında pingim hiç yükselmiyor. Acaba altyapı iyileştirmesi mi bu kabin yoksa fiber mi geliyor konumuma?
Saha dolabına kadar fiber geliyor. Saha dolabından apartmanınıza kadar fiber bir altyapı sağlanırsa fiber kullanırsınız eğer hali hazır mevcut bakır kablodan erişim alacaksanız VDSL kullanırsınız.
En kötü ihtimalle VDSL kullanabilirsiniz. Fiber dediğim gibi daireye kadar gelmesi gereken bir olay.

Saha dolabına kadar fiber geliyor. Saha dolabından apartmanınıza kadar fiber bir altyapı sağlanırsa fiber kullanırsınız eğer hali hazır mevcut bakır kablodan erişim alacaksanız VDSL kullanırsınız.
En kötü ihtimalle VDSL kullanabilirsiniz. Fiber dediğim gibi daireye kadar gelmesi gereken bir olay.
az önce telekom ile görüştüm vdsl portum açıkmış ve 60mbps ye kadar destekliyormuş altyapım. telekom altyapı sorgulamada altyapım hipernet gösterdi. türknet, extranet, netspeed, millenicom altyapı sorgulatması yaptım, hepsi 60-62 mbps ye kadar diyor. apartmana herhangi bir kazı, kablo çekilmesi falan şu ana kadar yapılmadı ? vdsl de ping düşük olurmu ? fiber diyebilirmiyiz yani vdsl için ?

Az önce Telekom ile görüştüm VDSL portum açıkmış ve 60Mbps'ye kadar destekliyormuş altyapım. Telekom altyapı sorgulamada altyapım HiperNet gösterdi. TurkNet, Extranet, NetSpeed, Millenicom altyapı sorgulatması yaptım, hepsi 60-62 Mbps'ye kadar diyor. Apartmana herhangi bir kazı, kablo çekilmesi falan şu ana kadar yapılmadı? VDSL'de ping düşük olur mu? Fiber diyebilir miyiz yani VDSL için?

VDSL ve Fiber farklıdır bu sebepten ötürü VDSL'e Fiber diyemeyiz.
Saha dolabına kadar fiber gelir, saha dolabından dairenize bakır kablo ile hizmet alırsınız ve buna VDSL denir.
Saha dolabına kadar fiber gelir ve saha dolabından evinizin içine kadar içi boş tüp şeklinde fiber kablo ile hizmet alırsınız ve buna Fiber denir.
ADSL'e göre ping değerleriniz daha düşük olacak yükleme ve aktarma hızlarında ciddi gelişmeler yaşayacaksınız.
VDSL kullanabilmek için VDSL destekli bir modem almanız gerekmektedir.
VDSL = HiperNet denebilir.
VDSL Modem Fiyatları Bu bağlantı üzerinden bütçenize uygun bir VDSL modem bakabilirsiniz.
Keenetic Extra DSL ve Omni DSL aynı zamanda ASUS DSL-NL16 modemlerini tavsiye ederim. Ekstra bir ücret ödemek istemiyorsanız Türk Telekom'dan modem talebinde bulunabilirsiniz.

Geri
Yukarı