Tip 7 saha dolabı fiber mi oluyor?

Gus Fring

Kilopat
Evimin hemen dibinde tip7 saha dolabı var. Önünden geçerken fark ettim görmemiştim daha önce :) içinden fan sesi geliyor yani aktif durumda.
Civardaki birkaç binada fiber bulunuyor ama bizim binada VDSL2 var. Saha dolabının önünden oturduğum binanın yan tarafına doğru kazı yapılmış, izleri duruyor.
NetSpeed sitesinden sorguladığımda saha dolabı mesafesine 135 metre diyor ama bahsettiğim saha dolabı ile evimin arasında 10 metre falan var. Sormak istediğim şeyler:

1- Fiber internet kullananlar bu saha dolabına mı bağlı?
2- Portumun hangi saha dolabına bağlı olduğunu nasıl öğrenebilirim veya evimin önündekine aktarma şansım var mı?
3- Bu saha dolabından binaya fiber çekilebilir mi?

1-Hayır
2-SD kodu var örneğin binanızın kodu SD540 kabinin üzerinde de 8540 yazar yani bu bina o kabine bağlı civar apartmanlarda da aynı kod yazar ( binanız yeni bina ise kod yazmaz bahsettiğim binalar 15-20 yıllık olanlar bazen eski bina da olsa kod yazmayabiliyor bu durumda yapacak bir şey yok )
3-Hayır

1-Hayır
2-SD kodu var örneğin binanızın kodu SD540 kabinin üzerinde de 8540 yazar yani bu bina o kabine bağlı civar apartmanlarda da aynı kod yazar ( binanız yeni bina ise kod yazmaz bahsettiğim binalar 15-20 yıllık olanlar bazen eski bina da olsa kod yazmayabiliyor bu durumda yapacak bir şey yok )
3-Hayır
Bina 7-8 yıllık. Peki bu civarda fiber internet hizmeti alanlar nasıl alıyor onu anlayamadım? Evime yakın olan bütün adresleri sorguladığımda VDSL çıkıyor ama fiber kullananlar var, garip.

1-Hayır
3-Hayır
Hocam kod olayını biraz açar mısın?Nerede yazıyor bu kod? Ayrıca o kodun o saha dolabına bağlı olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Bina 7-8 yıllık. Peki bu civarda fiber internet hizmeti alanlar nasıl alıyor onu anlayamadım? Evime yakın olan bütün adresleri sorguladığımda VDSL çıkıyor ama fiber kullananlar var, garip.
Benim yan bina da fiber var bende vdsl. Bu arada fiber kablosunu telefon kapakları olur sokaklarda rögar kapağı gibi oradan binaya kadar kablo çekilip yapılır.

Benim yan bina da fiber var bende vdsl. Bu arada fiber kablosunu telefon kapakları olur sokaklarda rögar kapağı gibi oradan binaya kadar kablo çekilip yapılır.
Sonuçta saha dolabına kadar fiber gelmiyor mu? Turktelekom'u arayıp konuşsam veya BTK'ya şikayet etsem halledilebilir herhalde, çünkü mesafe çok yakın.

Sadece kapağa bakarak FİBER olayını anlayabiliyor muyuz? Benim evimin hemen dibinde var bahsettiğin kapak.

Hocam kod olayını biraz açar mısın?Nerede yazıyor bu kod? Ayrıca o kodun o saha dolabına bağlı olduğunu nasıl anlayabiliriz?
Binanın girişinde yazar yazarsa gri renkli boyayla yazılmıştır. SD yazar yanında da sayı yazar 3 haneli. VDSL kabin üzerinde de 4 haneli olur ilk hane bölgeye göre ayrılır genelde o bölge de aynı olur örneğin 8000 diyelim binada ki ise 3 haneli buna da 560 diyelim VDSL kabin üzerinde de 8560 yazması lazım. O kabinden bağlantı alıyorsanız eğer.
Sonuçta saha dolabına kadar fiber gelmiyor mu? Turktelekom'u arayıp konuşsam veya BTK'ya şikayet etsem halledilebilir herhalde, çünkü mesafe çok yakın.
Civarda fiber varsa ve mesafe yakınsa yapılma ihtimali yüksek ama apartman olarak dilekçe imzalayıp genel müdürlüğe gidip üstüne olayı sürekli takip etmeniz gerekiyor.
Sadece kapağa bakarak FİBER olayını anlayabiliyor muyuz? Benim evimin hemen dibinde var bahsettiğin kapak.
Yok anlayamayız ADSL sokaklarda da var o kapak.

Benim yan bina da fiber var bende VDSL. Bu arada fiber kablosunu telefon kapakları olur sokaklarda rögar kapağı gibi oradan binaya kadar kablo çekilip yapılır.

Sağ olun hocam o zaman bizim apartmanın kapısının önünde fiber var ama ben VDSL alıyorum.

Geri
Yukarı