Tıp biliminin gelişmemesi

Pratisyen hekimlik yaparken bir hastam bizim yalan söylediğimizi, ilaçları sadece sektörün dönmesi için yazdığımızı... söylemişti. İlginç bir yaklaşım yani. Kanser tedavisi de bulunmuştur size göre. Zaten biz farmakoloji denen dersi de boşuna gördük. Sonuçta sektörün oyunları bunlar(!) Değil mi?

Tıpta sizin hiç de bilmediğiniz birçok gelişme yaşanıyor. Örneğin bundan 3 yıl önce yapılan kalp ameliyatları ile şimdi yapılan ameliyatlar arasında bile ciddi farklılıklar var. Robotik cerrahi çok gelişti. Kapalı ameliyatlar yaygınlaştı... Bunlar gelişmelerin çok küçük bir kısmı. Birçok gelişme gerçekleşiyor. Sizin bunları görmüyor olmanız olmadığı anlamına gelmez.

Saçmalama, kanser tedavisini buldu diye hangi doktor öldürülüyor.

Bu konuda bile komplo teorisi ortaya atıyorlar, hasta mısınız nesiniz, yeter ya.

Bilimin işi gücü yok kansere tedavi bulanı bir de öldürecek pes doğrusu.

Tıp biliminin gelişmediği de yanlış. 50 yıl önceki tekniklerle şimdiki teknikler aynı değil. Kansere hala yeterince çare bulunmadığı fikrine katılıyorum, erken teşhis ile ancak kanser ile başarılı mücadele ediliyor artık. Kanserle baş etmek o kadarda kolay değil.

Eskiden Veba salgını yüzünden 150 miyon insan öldü, o dönemlerdeki dünya nüfusu 400-450 milyon civarıydı. Bu kadar büyük darbe vurdu.

Tıpta büyük bir ilerleme var ama hala yeterli düzeyde değil bazı hastalıklar için hala yol katetmesi gerekiyor. İnsan vücudu kırılgan maalesef gripten bile yılda on binlerce insan ölüyor.

Salgınlara karşı aşı çalışmaları da basit işler değil. Örneğin ebola virüsü 1976 yılında ortaya çıktı, tam 25 yıl sonra ancak aşısı geliştirebildi.

2019NCOV virüs içinde aşı çalışmalarının 1 yılı bulabileceği söyleniyor.

Her ülkedeki hastane ve doktorlarda aynı seviyede değil maalesef.

Geçen bir haber okumuştum artık kanserli genleri çocuk yaşta bile tespit etmek mümkün olacak. Bunlar önemli gelişmeler, gen müdahalesi ile başarılı sonuçlar elde edebiliriz.
Bence olsa dahi kendi fikrim herhangi bir şekilde zaten kanıtlanabilecek bir durum değil bulunsa dahi belli bir süre ortaya çıkarılmayacaktır. Hızla artan nüfus ve her hastalığın çaresinin bulunduğu insanların yaşam ömrünün arttığı, kaynakların sığlaştığı bir dünya olacağını sanmıyorum. Fazlasıyla gelişmiş bir ülke olarak düşündüğümüz Amerika bile şu an menfaatleri doğrultusunda orta doğuda ki ülkeleri sömürüyor petrol, doğalgaz vs. sebeplerden. Çünkü hızla çoğalıyoruz ve hızla kaynakları tüketiyoruz. Yavaş yavaş savaşlarında yaşanacağını düşünüyorum. Bu yüzden herhangi bir hastalığın ve salgının daha önce önüne geçilebilecek olsa belli bir süre yaşanan kayıpları göz ardı edeceklerini düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı