Tıp okurken açık öğretim yapılır mı?

MimarKemaleddin

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, Sivas'ta tıp okuyorum 2.sınıfa geçtim. Bu sene tekrar YKS'ye girdim. Açık öğretim yapmak istiyorum bilgisi olan arkadaşlar varsa sizce ne yapmalıyım? Kafamda adli tıp uzmanı olmam ihtimalinde adalet okuyup okul bittikten sonra DGS ile hukuk yapmak var ya da sağlıkla ilgili bölümler mi okumalıyım? Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

26/5/2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 7/d-2 maddesi ile İnsan Hakları Eylem Planı uyarınca, mevcut öğrencilerin statülerinin korunması şartı ile 2022 YKS'den itibaren yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan Adalet Açıköğretim ile uzaktan öğretim önlisans programlarının kapatılmasına karar verilmiştir.
Resmi kaynakta bu şekilde belirtildi. 2022 YKS yazıyor yazıda ama bildiğim kadarıyla artık açıköğretim Adalet bölümü açılmayacak. Bu yıl önümüzdeki güz döneminde açılacak mı bilmiyorum, konuyu araştırırsınız.

Merhabalar, Sivas'ta tıp okuyorum 2.sınıfa geçtim. Bu sene tekrar YKS'ye girdim. Açık öğretim yapmak istiyorum bilgisi olan arkadaşlar varsa sizce ne yapmalıyım? Kafamda adli tıp uzmanı olmam ihtimalinde adalet okuyup okul bittikten sonra DGS ile hukuk yapmak var ya da sağlıkla ilgili bölümler mi okumalıyım? Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
1-Adli Tıp Uzmanı olmak için Hukuk ile alakalı bir şey okumana gerek yok. Tıp fakültesinden mezunolduktan sonra Tıp Uzmanlık Sınavı (TUS) a girip tercih yapman gerek.

2-O kadar yoğun olacak derslerinin arasında Tıp dışı bir okul ile gereksiz bir şekilde zaman kaybetmek pek akıllıca değil. O yollardan çok uzun zaman önce geçmiş bir abin olarak söylüyorum, derslerine odaklan.

3-Adli Tıp Uzmanlığı ve Hukuk fakültesi birbirinden oldukça farklı antitelerdir. Hukuk ile ilgili birşeyler yapacaksan vakit kaybetmeden Hukuk fakültesine gitmeni öneririm. Ya da bazı arkadaşlarımın yaptığı gibi Tıp sonrası Hukuk fakültesine gidip, malpraktis davaları konusunda uzmanlaşabilirsin. Bu konuda M.D Hukukçu sayısı çok az olduğu için önün açık olur. Ancak kolay iş değil bu.

4-Adli Tıp Uzmanı olmak istiyorsan ilk başta anlattığım gibi mesleki derslerine odaklan ve iyi bir TUS dershanesi seçip TUS'da başarılı olmaya bak. (Örnek TUSDATA)

Adli tıp uzmanı olmak için hukuka ihtiyaç olmadığını biliyorum ama arkadaşım adli tıp uzmanlığı yapıyor aynı zamanda bu sene sınava hukuk kazanmak için girmişti. Söylediğine göre maaşta dolgun bir artış oluyormuş. Bu olay için düşünüyordum ben de hukuku.

Yeni konular

Geri
Yukarı