Tırnak Batması

NoName472

Hectopat
Yer
Türkiye
Ben, stres olduğum zamanlarda tırnaklarımı yiyorum. Yine çok stresli olduğum bir günde böyle bir şey başıma geldi. stresten tırnaklarımı yerken, tırnak bir anda derime batmaya başladı. Bu yaklaşık 2 hafta boyunca devam etti. Ondan sonra şişlik biraz azaldı fakat deride sarılaşma oldu. Sanırsam bu bir iltihap. Benim sorum şu, bunun tedavisi var mıdır? Bu arada bu olay sağ elimdeki başparmakta meydana geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benimde ayak başparmağımda olmuştu. Doktora gidin geç olmadan. 15 dk gibi bir opersayonla batan tırnağı kesiyorlar.

Zamanla o iltihap akiyor ve rahatliyorsun. Tirnak kesme seklini degistirmen ve tirnaklarini yememen gerekiyor. Doktora git, en iyisini o bilir.

Henüz ileri seviye olmadığı için evde halledebilme durumu olabilir. Tırnak ile et arasına pamuk yerleştirmeyi deneyin. Yapabiliyorsanız bunu her gün pamuğu değiştirerek tekrarlayın. Elinizi sürekli güzelce yıkayın. Tırnak kısmını her zaman olabildiğince kuru tutmaya çalışın. Tırnak kesimine gelirsek, aşırı fazla kesmeyin. Yeterli seviyede kısaltın. Ayrıca keserken olabildiğince düz kesin.

Düzenli bir şekilde bunları yaparsanız ciddi probleme dönüşmeden kurtulabilirsiniz ama geç kalınması halinde küçük bir ameliyat söz konusu olabilir. Tırnak yatağındaki kök hücreleri öldürerek tırnağın yana doğru uzamasını kalıcı engelliyorlar.

Biz buradan sizin yazdıklarınız kadar anlayabildiğimiz için her ihtimale karşı geciktirmeden ortopedi doktoruna görünmelisiniz.

Doktora gitmenizi öneriyorum. Gidemezseniz aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz fakat oldukça acılı bir işlem olacaktır. Zira parmaklar, sinirlerin yoğun olduğu bölgelerden bir tanesidir.

Tırnağın battığı bölgeye oksijenli su döküp, etin ve tırnağın yumuşamasını bekleyin, ardından iltihabı temizleyin. Et ve tırnak yumuşadıktan sonra tırnak makası ve çubuk ile batan tırnağı oradan çıkarmayı deneyin. Tırnağı çıkarmayı başarabilirseniz, tırnak makası ile batan tarafı kesin. Bu işlemin ardından bölgeyi temizleyin.

Tırnaklarınızı yemeyi bırakmanızı ve tırnaklarınızı düz kesmenizi öneriyorum. Böylece bir daha batma ihtimalini düşürmüş olursunuz.

Ben, stres olduğum zamanlarda tırnaklarımı yiyorum. Yine çok stresli olduğum bir günde böyle bir şey başıma geldi. stresten tırnaklarımı yerken, tırnak bir anda derime batmaya başladı. Bu yaklaşık 2 hafta boyunca devam etti. Ondan sonra şişlik biraz azaldı fakat deride sarılaşma oldu. Sanırsam bu bir iltihap. Benim sorum şu, bunun tedavisi var mıdır? Bu arada bu olay sağ elimdeki başparmakta meydana geldi.
Halk arasında iltihaplı duruma dolama da denilmekte. Doktora gidin merhem verir tek çare vereceği merhem ve doktorun operasyonu. Yeni başlamış ve evde halledebilir isen ne ala

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı