TL, Dolar karşısında nasıl değer kazanır?

Cevap çok basit birkaçtane önemli kural var.
1- Devlet gereksiz harcamaları bırakacak. Bunlar neler dersen her sene üst modele geçilen makam arabaları, millet vekillerinin farklı yerlerden birden çok maaş alması gibi çoğaltılabilir.
2- Belediyeler yol ve saçma sapan millet parkları veya eğlence yerlerine yapılan yatırımları acil durdurup çalışana,işciye destek yapacak.
3- Devlet alım gücünü düşürmemek için aldığı vergileri bir miktar düşürmeli ki insanlar olabildiğince az mağdur olsun.
4- Buda en önemlisi dışardan sabit bir dolar akışı olmalı,iş adamlarına güven vererek ülkeye çekip yatırıma destek vermeli.
Bunları yapar ve doğru politikalar izlerse birkaç seneye ortam düzelir bu kafayla giderse daha çok sürünürüz.

Paranın değer kazanması için önce talep edilmesi lazım. Talep edilmesi için temel gereksinimler; işlem amaçlı, değer saklama araçlı ve/veya spekülatif amaçlı kullanımlara olanak tanımasıdır. Bunlara olanak sağlaması içinde paranın basıldığı kurum ve o kurumun bağlı olduğu ülkenin güven vermesi ve ülke riskinin az olması lazım. (Özellikle işlem amacı ve değer saklama amacı için) Güven ve riskten kasıt ve güven ve riskin sağlanması: Hukukun üstünlüğü ilkesinin benimsenmesi, organların bağımsız olması, siyasal ve finansal istikrar sağlanması, kredi risk primlerinin (CDS) düşürülmesi için gerekli ticari politikaların düzenlenmesi... kısaca yapısal olarak güçlü olması gerekir. Tabi bu kısa dönem için geçerli uzun dönemde daha radikal yapısal reformlar gerekecektir. (Tabi yapacak birini bulur veya halk seçerse)

Bilinçsiz kullanıcı topluluğu ya...
Konu açan kardeşime söyleyeyim,
1-Türk Teşkilatını dağıtacaksın
2-Doğu Akdeniz'de tüm varlığını sonlandıracaksın.
3-Yerli İHA ve SİHA'yı hadi bir halt edip yaptın, en azından diğer ülkelere satışını durduracaksın.
4-Suriyelileri sınır dışı edip TV'den kimyasal bombalarla ölümlerini seyredeceksin.
5-hiçbir şekilde Kuzey Irak'da herhangi bir askeri operasyon tezkeresine evet oyu vermeyeceksin.
6-Döviz ile Rte yi yıkmaya çalışan ittifakta bulunan "Boş İşler Müdürü Bay Kk" ya BAE'nin 10 milyar dolarlık yatırımına tepki gösterip ülkeye döviz sokmamaya çalıştığı için oy vereceksin.
7- 3. Dünya ülkesi olduğunu kabulleneceksin.

Bilinçsiz kullanıcı topluluğu ya...
Konu açan kardeşime söyleyeyim,
1-Türk Teşkilatını dağıtacaksın
2-Doğu Akdeniz'de tüm varlığını sonlandıracaksın.
3-Yerli İHA ve SİHA'yı hadi bir halt edip yaptın, en azından diğer ülkelere satışını durduracaksın.
4-Suriyelileri sınır dışı edip TV'den kimyasal bombalarla ölümlerini seyredeceksin.
5-hiçbir şekilde Kuzey Irak'da herhangi bir askeri operasyon tezkeresine evet oyu vermeyeceksin.
6-Döviz ile Rte yi yıkmaya çalışan ittifakta bulunan "Boş İşler Müdürü Bay Kk" ya BAE'nin 10 milyar dolarlık yatırımına tepki gösterip ülkeye döviz sokmamaya çalıştığı için oy vereceksin.
7- 3. Dünya ülkesi olduğunu kabulleneceksin.
Umarım dediklerin ironodir.

Dolar dediğin sömürgeci devletin parası. Önceden hatalar yapmışlar 1950 yıllarında. Bağlanmışlar dışarıya şimdi çekiyoruz. Bu ülkede devamlı darbe oluyor. Abd gibi sömürgeciler var arkasında.

Umarım dediklerin ironodir.
Gayet ciddiyim, ülke ekonomisinin kötüye gitmesi muhalefeti sevindirecek bir şey değildir. En azından sevindirmemesi gerekir. Bu ulusal bir sorundur. Rte'yi suçlamak en kolayı. Kaldı ki KK'nın daha doğrusu tüm muhalefetin, ekonominin düzelmesi adına yaptıkları en ufak bir şey, bir çalışma yok. Aksine dış ülkelere, Türkiye'ye yatırım yapılmamasını telkin ediyorlar.

"Erdoğan konuşmasın, konuştukça döviz artıyor" evet zaten algı böyle şekilleniyor.
Savunma Sanayii'de yerlileşmenin bir bedeli olacak. Bunu inan ki kardeşim Ak Parti'den 20 yıldır en ufak bir kârı ve menfaati olmayan biri olarak yazıyorum. Gerçekler bunlar, ama Rte yi suçlamak en kolayı. Sizin telefon konusundaki etkinliğinden dolayı sizi tanıyor ve saygı duyuyorum, bana da yardımcı olmuştunuz. Saygı duyarsanız müteşekkir olurum. İyi forumlar

ekonominin düzelmesi adına yaptıkları en ufak bir şey, bir çalışma yok. Aksine dış ülkelere, Türkiye'ye yatırım yapılmamasını telkin ediyorlar.
Ülkenin Cumhurbaşkanın görevi. Muhalefet sadece İktidarı eleştirir ve eksiklerini söyler. Ek olarak tavsiye verir. Eğer CHP kazanırsa aynısı AKP içinde geçerli olacak. AKP muhalefet olacak. Cumhurbaşkanı olmadan Dolara nasıl müdahale etmesini bekliyorsunuz ki?
RTE'yi suçlamak en kolayı
RTE adam akıllı hamleler yapsa kimse suçlamaz. Kimi suçlayalım? Mahsur Yavaşı mı? Adam Cumhurbaşkanı, tabii onu suçlayacağız.
"Erdoğan konuşmasın, konuştukça döviz artıyor" evet zaten algı böyle şekilleniyor.
Kimsenin algı yaptığı yok. Adam konuşmaya başladıkça dolar yükseliyor. Daha bu hafta Dolar için 1 Milyar Dolarlık harcama yaptılar, Dolar kaç kuruş düştü biliyor musun? 1 kuruş :D Sonra hemen eski halini geri aldı ve artmaya devam ediyor. 1 Milyar Dolar ile ekonomi bilgisi fazla olmayan birisini çıkar o adam bile 15-20 kuruş düşürür Doları. 1 Milyar Dolar!
Aksine dış ülkelere, Türkiye'ye yatırım yapılmamasını telkin ediyorlar.
Muhalefet ABD-Türkiye politikasını izlemek istiyor. Bunu bir sürü cümlesinden anlayabilirsin. ABD-Türkiye politikasını 2007-2013 arasında da izlemiştik. Biliyorsan o yıllar en iyi refah yılları :) Böylece ABD bizi yatırım manyağı yapıyordu. Ama Erdoğan şimdi saçma sapan politikalar izliyor. ABD ile ilişkilerimiz hiç olmasa şu ankinden daha iyi olurdu. Ben burada "ABD Doları yükseltiyor" demiyorum bu arada. ABD bize yatırımcı göndertmiyor, kendi ayağımıza sıktık. Göndertmeme sebebi diplomatik ilişkiler ve boşa zaman israfı olması. Ülkede adalet yok bir şey yok, bu ülkeye mi yatırım gönderecek? Sen olsan gönderir misin?

"Dış güçler araştırsın önergesi"ni bile reddettiler. Hala ABD'ye falan suç atıyorsunuz. Kendi ayağımıza sıkıyoruz kendi! Uyumayın arkadaşlar. Bunları görmek bu kadar zor olmamalı. Ha bu arada, malum partinin seçmenlerinin bir gıdım bilgiye sahip olduğunu gördün mü? Adamlar "Dolar yükselse, 1000 TL olsa bile RTE" diyorlar. Dolar 30-40 TL'yi geçsin bakalım Türkiye gibi bir ülke kalıyor mu? Cumhurbaşkanın görevi halkını refah yaşatmaktır. İşte balkon konuşması, miting yapıp "Dıj güğücrler" demek değildir. Adam Doları şeyine bile takmıyor ya? Dolar bu dolar! Senin aldığın don bile Dolarla alınıyor. Türk Lirasının değer kazanması için Merkez Bankasının gereksiz para basmaları son bulmalı ve acilen iyi bir politikaya geçiş yapılmalıdır. Buna ek olarak yatırımcılara ve tarıma destek çıkılmalı, teknolojik hibeler arttırılmalıdır. Bak bakalım 1-2 yıla nasıl düzeliyor Ekonomi?

Ülkenin Cumhurbaşkanın görevi. Muhalefet sadece İktidarı eleştirir ve eksiklerini söyler. Ek olarak tavsiye verir. Eğer CHP kazanırsa aynısı AKP içinde geçerli olacak. AKP muhalefet olacak. Cumhurbaşkanı olmadan Dolara nasıl müdahale etmesini bekliyorsunuz ki?

RTE adam akıllı hamleler yapsa kimse suçlamaz. Kimi suçlayalım? Mahsur Yavaşı mı? Adam Cumhurbaşkanı, tabii onu suçlayacağız.

Kimsenin algı yaptığı yok. Adam konuşmaya başladıkça dolar yükseliyor. Daha bu hafta Dolar için 1 Milyar Dolarlık harcama yaptılar, Dolar kaç kuruş düştü biliyor musun? 1 kuruş :D Sonra hemen eski halini geri aldı ve artmaya devam ediyor. 1 Milyar Dolar ile ekonomi bilgisi fazla olmayan birisini çıkar o adam bile 15-20 kuruş düşürür Doları. 1 Milyar Dolar!

Muhalefet ABD-Türkiye politikasını izlemek istiyor. Bunu bir sürü cümlesinden anlayabilirsin. ABD-Türkiye politikasını 2007-2013 arasında da izlemiştik. Biliyorsan o yıllar en iyi refah yılları :) Böylece ABD bizi yatırım manyağı yapıyordu. Ama Erdoğan şimdi saçma sapan politikalar izliyor. ABD ile ilişkilerimiz hiç olmasa şu ankinden daha iyi olurdu. Ben burada "ABD Doları yükseltiyor" demiyorum bu arada. ABD bize yatırımcı göndertmiyor, kendi ayağımıza sıktık. Göndertmeme sebebi diplomatik ilişkiler ve boşa zaman israfı olması. Ülkede adalet yok bir şey yok, bu ülkeye mi yatırım gönderecek? Sen olsan gönderir misin?

"Dış güçler araştırsın önergesi"ni bile reddettiler. Hala ABD'ye falan suç atıyorsunuz. Kendi ayağımıza sıkıyoruz kendi! Uyumayın arkadaşlar. Bunları görmek bu kadar zor olmamalı. Ha bu arada, malum partinin seçmenlerinin bir gıdım bilgiye sahip olduğunu gördün mü? Adamlar "Dolar yükselse, 1000 TL olsa bile RTE" diyorlar. Dolar 30-40 TL'yi geçsin bakalım Türkiye gibi bir ülke kalıyor mu? Cumhurbaşkanın görevi halkını refah yaşatmaktır. İşte balkon konuşması, miting yapıp "Dıj güğücrler" demek değildir. Adam Doları şeyine bile takmıyor ya? Dolar bu dolar! Senin aldığın don bile Dolarla alınıyor. Türk Lirasının değer kazanması için Merkez Bankasının gereksiz para basmaları son bulmalı ve acilen iyi bir politikaya geçiş yapılmalıdır. Buna ek olarak yatırımcılara ve tarıma destek çıkılmalı, teknolojik hibeler arttırılmalıdır. Bak bakalım 1-2 yıla nasıl düzeliyor Ekonomi?
Mesajınızı dikkatle okudum, haklı olduğunuz yerler var bunları kimse ama kimse inkar edemez ama siz de benim yazımı dikkatle okuyunuz.
Muhalefet ek olarak tavsiye verir demişsiniz, muhalefetin eleştiriden öteye gittiğini ben görmedim. Yani bu işin sorumluluğunun devlet başkanına olduğunun farkındayım müsterih olun.
RTE adam akıllı hamle yapsa kimse suçlamaz demişsiniz, bunu yazarken sizin bile inandığınızı zannetmiyorum. İha, togg, Doğalgaz ve petrol rezervleri, S-400 vb. bunlar sizce eleştirilecek şeyler mi? Ama eleştiriliyor.

RTE politikaları Amerikan Yatırımcıları küstürdü, 2007-2013 yılları arasında amerikanın yatırımları sayesinde ülke en refah yıllarını yaşadı demişsiniz, ama bu cümlenizden yıllardır ülke ekonomimizin amerikanın keyfine bağlı olduğu anlamını çıkaramıyorsunuz.
Malum partinin seçmenlerinin bir bilgiye sahip olduğunu gördünüz mü demişsiniz, bu aslında şuna dayanıyor, malum muhalefet seçmenleri aileleri tarafından çocukluktan itibaren serbest yetiştirildi. Yıllardır istedikleri gibi başbakana, cumhurbaşkanına, müslümanlara, şehitlere istediği gibi sövdü saydı, ama iktidar partinin seçmenlerinin çocukları, çocukluktan itibaren "aman oğlum öyle şeyler yazma, aman kızım şikayet felan ederler" diye ikaz edilip suskunlaştırılmasından kaynaklı. Bu endişenin sebebi de malum muhalefet ve aynı görüşteki partilerin yıllarca süren "başörtüsü vb." eziyetleridir, hazımsızlığıdır. Yani aslında o iş sizin bildiğiniz gibi değil.
Yatırımcılara ve tarıma destek olunması lazım demişsiniz, ama bu destek zaten Cumhuriyet tarihimizin hiç olmadığı kadar yüksek seviyelerde. Bunu köyde yaşayan akrabalarımdan çok iyi biliyorum. Yatırımcılara yapılan destekde zaten faizin indirilmesinden geçiyor. Faiz indirimini sadece dövizin artması olarak anlayanlar yanıldığı nokta bu.
Tüm bu anlattıklarım bir yana, ben "SD neden cezaevinde?" diye soran bi KK, şehit yakınına küfreden vekiline sahip çıkan bi MA, İtalya ve İspanya'ya bilgi satan kurucu üyesine sahip çıkan AB yerine tüm garibanların, şehit yakınlarının, müslüman ülkelerin, Türk ülkelerinin, askerimizin sevdiği, iha, siha togg'a teşviklerin sunan mevcut başkanımızı desteklemeyi daha rasyonel buluyorum. Bugünün değil yarının peşindeyim.. Saygılar

Yeni konular

Geri
Yukarı