TN Panel Monitör Alınır Mı?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Sadece CS:GO oynamak ve iyi bir tepkisellik almak için TN panel monitör almak mantıklı mıdır?
Çünkü bazı insanlar 0.5ms tepki süresine sahip TN panel monitörleri soruyor. Sizce alınır mı?

Eğer renkler çok çok önemli değilse, monitörü sadece karşıdan kullanacaksan alınmaz diye bir şey yok ama input lag değeri düşük bir VA ya da IPS panel daha tercih edilesi seçenekler olur. O 1 ms gibi gecikme sürelerini çok önemseme, o değer sadece GtG değeri, diğer renkler arası geçişlerde o hızda yenileme yapamıyorlar. Onun yerine input lag değerleri daha dikkate alınası diye düşünüyorum.

TN paneller genellikle 1ms oluyor zaten ve 0.5ms gereksiz buluyorum açıkçası. Ancak IPS falan ile karşılaştığında fark çıkıyor ortaya :D.

Eğer renkler çok çok önemli değilse, monitörü sadece karşıdan kullanacaksan alınmaz diye bir şey yok ama input lag değeri düşük bir VA ya da IPS panel daha tercih edilesi seçenekler olur. O 1 ms gibi gecikme sürelerini çok önemseme, o değer sadece GtG değeri, renkler arası geçişlerde o hızda yenileme yapamıyorlar. Onun yerine input lag değerleri daha dikkate alınası diye düşünüyorum.
O da var, Input Lag ile Response Time değerleri farklı değerler. Onu biliyorum zaten. Fakat mesela bazı insanlar TN panel monitör soruyorlar, bunu alayım mı, nasıldır diyorlar. Diğer üyeler ısrarla "TN panelin renkleri çöp alınmaz, VA veya IPS al" diyerek ısrarla VA veya IPS panel monitör tavsiye ediyorlar. Aynı Intel toplamak isteyenlere "Intel alınmaz, Ryzen al" diyen insanlar gibi ısrarla başka bir şey öneriyorlar.

İyi TN panellerin renkleri çöp değil ama IPS ile yan yana getirirsen farkı belli oluyor tabi. Renklere çok takık olmayan ve monitörü sadece karşı profilden kullananlar için TN'nin alınmaz bir tarafı yok ama daha dengeli bir seçenek olan VA ya da renkler konusunda çok iyi olan IPS varken bütçe dahilinde göz önünde bulundurmaktan zarar gelmez.

Kişisel tercihler ön plana çıkıyor işte bu konuda. Mesela OLED değil aslında çoğu kişiye göre alınması mantıksız olan QLED panelli bir televizyona 2 yıl önce çok sağlam bir para verdim. Benim takıntılı olduğum konu renkler, o yüzden QLED tercih ettim ama siyahlara önem veren biri OLED tercih eder. Monitör seçimini de buna benzer düşünebilirsin. TN - IPS - VA panellerin artıları ve eksileri var, kendine hangisi uygun geliyorsa onu tercih edersin.

O kadar da çöp değil. En azından renk körü ben için. MSI cihazımda sitelerine IPS yazmalarına rağmen TN panel kullanmışlar. Bit derinliğini 6 görünce fark ettim. IPS gibi sağdan/soldan bakınca bozulmamasını engelleyecek bir şey eklemişler. Bu şekilde bence gayet kullanılabilir.
Mümkünse gidip bir mağazada tecrübe edin. Bence insanlar çok önyargılılar.

@Vavien. Onlara IPS değil aslında IPS-Level TN diyorlar. Tamamen müşteri kandırmacasından ibaret, IPS ile denk değiller ama VA panellere biraz daha yaklaşmışlar. Panellerin GtG gecikmelerindeki pazarlama gibi bu konuyu da müşteriyi öpmek için kullanan firmalara ne kadar küfretsek az tabi...

@Vavien. Geçmiş olsun. :D Kötü monitör değiller ama bu şekilde kandırarak müşteri bulmalarının etik hiçbir yanı yok. Aslında çok sağlam ceza vermeleri lazım bunu yapanlara. IPS almak isteyene IPS-Level diye (dediğin gibi TN yazmıyor) TN panel satma politikası monitör pazarlama tarihinin en alçakça yöntemlerinden biri oldu.

TN panel monitör kullanıyorum. LED ASUS vn247h monitörden geçtim. Alışmak 5 dk sürdü. Burda kullanıcılar öyle bir anlatıyor ki sanki TN panel siyah - beyaz gösteriyor. Sanki herkes monitörüne amuda kalkıp alttan bakıyor. Yok yandan bakınca renk bozuluyor. Renkler canlı depil bilmemne. Somon rengi ile yavru ağzı yerine pembe diyorsan TN panel kullanabilirsin. Vx2458 monitörümün markası.

Yeni konular

Geri
Yukarı