TN Panel VS IPS Panel

BloondyTK

Hectopat
Makaleler
1
Daha önce hep tn panel monitör kullandım yeni sistem toplayacağım için monitörde kararsız kaldım tn panel bildiğimiz üzere gecikmesi düşük bir panel ips ise yüksek diye biliyorum ama 1ms 144hz ips paneller yaygınlaşmaya başlamış, cs:go oynayan biriyim oyun amaçlı bir monitör istiyorum va panelde kullandım ama uzun süreli kullanımda gözlerimi yordu.
Şimdi merak ettiğim konu ben yine oyun amaçlı alacağım için ips ve tn arasında gecikme input lag ne durumda hala bariz olarak tn panel öndemi?
Viewsonic vx2758p tn panel renkleri o kadar kötü gelmedi bana
Ama önceliği m 24inc
https://www.epey.com/monitor/acer-kg251qfbmidpx.html

Şu an TN panele sahip bir dizüstü bilgisayar kullanıyorum ve bakış açısı, parlaklığı ve renklerinden hiç ama hiç memnun değilim. Önerim IPS panel kullanmanız olacaktır.

Yeni çıkan TN paneller renk kalitesi bakımından bence güzel. Şu an kullandığım XG2402 mesela TN olmasına rağmen arkadaşımın IPS monitöründen daha iyi ama yeni çıkan IPS'ler de artık gecikme dezavantjını, ghost screeni en aza indirmeye başladı. Yeni monitöre alacak olsam XG240R TN olarak çok iyidir ve XG2405 ve 24G2U IPS olarak tercihim olur F/P açısından. XG240R'nin şu anki saçma fiyatlarını göz önünde bulundurursak IPS alın geçin. Şu an nedense TN paneller IPS'den daha pahalı konuma geldi.

Oyunlar ve genel kulanım için VA veya TN panele sahip bir monitör öneriyorum. Giriş seviyesi TN panele sahip monitörler pek memnun edici değil renkler soluk görüş açıları iyi değil ama 1 milyar(10bit) renk derinliğine sahip yeni nesil orta- üst seviye TN panellerin sunduğu renkler gayet canlı, tatmin edici.

Mesela kullandığım Samsung monitör TN panel ve renk performansından, görüş açılarından, kontrast oranından gayet memnunum zaten bizzat yerinde görerek, inceleyerek satın aldım keşke VA veya IPS panele sahip bir monitör tercih etseydim demedim kullandığımdan beri.

Son düzenleme:
Renk muhabbetine fazla önem vermiyorum benimde aslında tercihim kaliteli tn panel almaktan yana haftada 1kez anca film izlerim genel açım oyundan yana bana hızlı akıcı bir monitör lazım 1ms 144hz
RX 5600xt veya 5700 kullanacağım
Renk olarak elbette çamur birşey istemem
Daha önce aoc g2460q 1ms 75hz tn kullanıyordum ve renk olarak gayet memnundum tek sorunu kronik ölü piksel vermesiydi o yüzden 144hz 1ms ince çerçeveli flicker ve bluelight filtreli bir monitör istiyorum.

Geri
Yukarı