TN vs IPS panel

brakarr1

Centipat
Merhaba 650-750 TL arası bir monitör bakıyordum aklıma yatan birkaç monitör var şu an fakat kimisi IPS panel için ışık sızması ölü piksel gibi sorunlar olabilir diyor fakat TN panelde çok kalitesiz diyorlar. Hangisine yöneleyim bilemedim 700 TL verdiğim monitördede ışık sızması ölü piksel gibi sorunla karşılaşmakta istemiyorum öneriniz nedir?
PS4 için alıyorum.

Sırf görüntüleri 3 milisaniye daha hızlı yeniliyor diye renk paleti ölü, ışıklandırması dahi olmayan çöp bir TN panele para vermem ben. IPS ve VA panelden şaşma.

TN panel kalitesiz değil. Kalitesiz ve kaliteli TN paneller olarak ayrılıyor. Yeni TN panaller IPS'i aratmıyor ama siz PS için IPS alın. O fiyata alınan TN panel güzel olmaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. Forumda hatta çoğu yerde TN paneller çöptür gibi çok yanlış bir algı var. Yeni nesil, 10 Bit renk derinliğine sahip renk performansı başarılı olan TN panel monitörler de var, alt segmentte yer alan kalitesiz TN panel monitörler de.

IPS gibi diğer panel türleri için de bu geçerli 700-800 liraya giriş seviyesi bir IPS panel monitörden de mucizeler beklemek lazım.
Sırf görüntüleri 3 milisaniye daha hızlı yeniliyor diye renk paleti ölü, ışıklandırması dahi olmayan çöp bir TN panele para vermem ben. IPS ve VA panelden şaşma.

Her TN panel aynı değil üstat. Üst seviye TN panel teknolojisine sahip monitörleri görmeden konuşuyorsunuz. 1 milyar renk yelpazesine sahip çok canlı renkler sunan TN panellerde var soluk, cansız siyahları gri gösteren, az kafanı çevirdin mi renkleri TN panellerde var.
IPS ve VA'da kusursuz paneller değil. Her panel teknolojisinin avantaj ve dezavantajları var. Şu an devrim niteliğinde olan OLED panel teknolojisi. IPS'i de VA'yı da unutturur insana.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı